Narcyzy botaniczne
Narcyz Niski Jack Snipe 5 szt.
Cebulki narcyzów botanicznych
Narcyzy botaniczne są przepiękną, wiosenną ozdobą każdego ogrodu. Świetnie sprawdzają się na rabatach, dekorują ogrody skalne i nadają się na obwódki. Mają małe wymagania uprawowe i poleca się je nawet osobom początkującym.
Narcyz botaniczny – czyli bliższy naturze
Narcyz botaniczny należy do roślin cebulowych, które pasują do ogrodów niezależnie od stylu urządzania, także do naturalistycznych i leśnych. Kwiaty mają różne kolory (biały, żółty, pomarańczowy). Są jedno- lub dwukolorowe. Posiadają trąbkowatą koronę (przykoronek), otoczoną sześcioma płatkami. Narcyz botaniczny kwitnie od kwietnia do maja. Tworzy kępy ciemnozielonych, równowąskich liści. Miniaturowe odmiany osiągają 10-15 cm, a wysokie 30-40 cm wysokości.
Kiedy i jak sadzić cebulki narcyzów botanicznych?
Optymalnym terminem sadzenia narcyzów botanicznych jest koniec sierpnia i cały wrzesień. Rośliny potrzebują ciepłej gleby i czasu, by wytworzyć silne korzenie. Ostatecznym terminem sadzenia jest pierwsza dekada października.
Cebulki narcyzów botanicznych sadzi się średnio na głębokości 10-12 cm. Ogólnie wysokość sadzenia powinna być równa dwukrotnej wysokości. Narcyzy najefektywniej kwitną, gdy rosną na jednym stanowisku przez 4-5 lat. Później zaleca się je przesadzić.
Polecane odmiany narcyza botanicznego
- Jedną z najbardziej znanych odmian jest narcyz ‘Actaea’. Jest kojarzony z sentymentalnymi ogrodami naszych babć. Płatki są białe, przykoronek żółty z pomarańczowym obrzeżeniem. Roślina wydziela intensywny zapach.
- Bardziej oryginalny jest narcyz botaniczny ‘Thalia’, który ma kwiaty całkowicie białe. Jest uniwersalny w ogrodowych kompozycjach.
- Nietypowe wybarwienie ma ‘New Baby’, u którego przykoronek jest ciemnożółty, a płatki żółto-różowe.
- Do słonecznych narcyzów zalicza się ‘Suzy’, która ma płatki ciemnożółte, a „trąbkę” pomarańczową.