Kalia - cebulki kalla

Jeśli chcemy nadać naszemu ogrodowi nieco tropikalnego i niebanalnego wyglądu, to cebulki kalii powinny niewątpliwie znaleźć się na liście ogrodniczych zakupów. Kalia ogrodowa to afrykańska piękność o efektownych i oryginalnych kwiatach dostępna w naszym sklepie szerokiej gamie barw.
Co warto wiedzieć o kaliach?
Zantedeschia kalla pochodzi z rodziny obrazkowatych (Araceae) i obejmuje gatunki wywodzące się z Południowej Afryki, a jej naturalne środowisko to bagna i moczary. Swoją nazwę zawdzięcza włoskiemu botanikowi - Giovanni’emu Zantedeschi.
W Polsce określna jest też jako kalla oraz kalia, co jest związane z nazwą rodzaju calla, z którego zantedeschia została w 1826 roku wydzielona. Wcześniej w Polsce nazywano ją też bielikrasą.
Są to rośliny średniej wysokości około 30-40 cm. Zantedeschia ma duże ciemnozielone lub nakrapiane lancetowate liście na długich ogonkach. Kwiatostan zakończony kolbą, którą otacza kolorowa pochewka. Najczęściej spotykane kolory kwiatostanu to odcienie koloru białego, fioletowego, żółtego, czerwonego czy pomarańczowego, ale może być to również kolor czarny oraz dwukolorowe pochewki
Cebulki kalla z dostawą do domu
Zachęcamy do zakupu wysokiej jakości cebulek kalii w naszym sklepie. Do każdej odmiany kalli dołączamy dokładne instrukcje sadzenia i pielęgnacji. Jej uprawa nie jest skomplikowana, toteż nawet niedoświadczony ogrodnik pokocha te rośliny. Wystarczy umieścić cebulkę kalii na głębokości 7-10 cm pamiętając o zapewnieniu odpowiedniej wilgotności i zacienienia.
W naszym sklepie internetowym można znaleźć kalie ogrodowe w wielu odmianach m.in. Kallę Schwarzwalder, Albomaculata, Red Alert, Purple Sensation czy Odessa. Z uwagi na atrakcyjny wygląd uprawiana na całym świecie jako roślina ozdobna.
Jak sadzić cebulki kalla?
Najlepsze miejsce do bujnego kwitnięcia rośliny to stanowisko jasne, półcieniste o rozproszonym świetle. Dobrze rosną na podłożu przepuszczalnym, lekko wilgotnym. Zantedeschię wysadzamy w maju, regularnie podlewamy i nawozimy.
Okres kwitnienia trwa od lipca do września. Po przekwitnięciu należy stopniowo ograniczyć podlewanie, ponieważ kalla przechodzi w stan spoczynku, który trwa około 2 miesięcy. Wówczas nie podlewamy bulwy wcale.
Cebulki zantedeschia-kalla nie są mrozoodporne, więc przed zimą należy je wykopać, osuszyć i umieścić w jasnym i suchym pomieszczeniu o temperaturze około 2-6 stopni C. Bardzo popularna jest także uprawa doniczkowa zantedeschii-kalli. Jest kwiatem niezwykłej urody, więc doskonale ozdobi ogród, balkon czy domowy parapet.