Żółte tulipany - najciekawsze odmiany tulipanów w żółtym kolorze

Historia uprawy tulipanów zaczyna około X wieku w rejonie Azji Mniejszej. To były kwiaty symbolizujące dobrobyt i szczęście, a na ich obecność w ogrodzie mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi obywatele.
Skąd pochodzi nazwa „tulipan”
Tulipany to kwiaty cebulowe, pochodzące z rejonów Europy Południowej oraz Azji. Były uprawiane już w X wieku przez Persów, a także w Imperium Osmańskim. Nazwa kwiatu pochodzi prawdopodobnie od tureckiego słowa tulbent oznaczającego turban, który kształtem przypomina właśnie kwiat tulipanu.
Niesamowita historia tulipanowej gorączki w Holandii
Pierwsze uprawy tulipanów w Europie Zachodniej znane są z XVI w. z terenów Wiednia. Stamtąd zostały przewiezione do Holandii i rozreklamowane przez Karola Kluzjusza.
W XVII wieku nastała w Niderlandach moda na tulipany. Spowodowało to ogromny wzrost cen cebul, które stały się obiektem spekulacji. W 1637 roku nastąpiło pęknięcie bańki spekulacyjnej, co doprowadziło do utraty majątku przez wiele osób. Obecnie w Holandii znajdują się największe uprawy tych kwiatów, co oczywiście jest spuścizną dawnej tulipomanii.
Hodowle tulipanów w Polsce
W Polsce działa Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych, które wraz z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie organizują wystawę polskich odmian tulipanów. To jednak nie jedyne miejsce w naszym kraju, gdzie można podziwiać te piękne kwiaty.
Odmiany tulipanów
Różnorodność odmian tulipanów zachwyca kolorami kwiatów, ich kształtem, a nawet barwą liści. Ciekawie prezentują się odmiany botaniczne, czy takie o niestandardowym wyglądzie, jak tulipany liliokształtne czy strzępiaste.
Przeczytaj więcej:
Bogactwo odmian tulipanów
Większość dostępnych w ogrodach odmian to mieszańce i kultywatory. Występują w wielu kolorach, od barwy białej po niemal czarną. Odmiany botaniczne wyróżniają się ciekawym rysunkiem wewnątrz kielicha, natomiast tulipany lodowe zachwycają swoim kształtem przypominającym lody w rożku.
Klasyfikacja ogrodnicza dzieli tulipany na grupy:
- mieszańce Darwina,
- tulipany botaniczne,
- liliokształtne,
- niskie,
- papuzie,
- pełne,
- lodowe,
- pojedyncze późne,
- pojedyncze wczesne,
- strzępiaste,
- Triumph,
- zielonokwiatowe – Viridiflora,
- wielokwiatowe,
- gigantyczne,
- dwukolorowe,
- inne grupy.
Wymagania i pielęgnacja tulipanów
Tulipany to rośliny cebulowe i co kilka lat wymagają zmiany miejsca, po wyczerpaniu się w glebie składników pokarmowych. Najlepsza dla nich ziemia to taka z zawartością próchnicy, przepuszczalna i nie podmokła.
Termin sadzenia tulipanów
Optymalnym terminem sadzenia tulipanów jest sierpień, ale z powodzeniem można je także sadzić wczesną wiosną. Jeśli miejsce gdzie rosną tulipany bywa latem podmokłe, to zaleca się je wykopać po uschnięciu liści i przechować do sierpnia w przewiewnym pomieszczeniu w pudełku z trocinami lub suchym torfie.
Przeczytaj więcej:
Żółte tulipany w ogrodzie
Żółty kolor poprawia nastrój, wybierają go indywidualiści, którzy w życiu wybierają swobodę. Jest to kolor wzbudzający kreatywność, ale też dający nadzieję. Kwitnące wczesną wiosną żółte tulipany wprowadzają słońce do ogrodu po chłodnej i ciemnej zimie.
Wśród tulipanów o żółtych kwiatach warto zwrócić uwagę na takie odmiany jak:
- tulipan lodowy Double Beauty of Apeldorn – posiada piękne, pełne kwiaty, w kolorze żółtym z zielonymi dolnymi płatkami, dorasta do około 50 cm wysokości;
- tulipan gigantyczny Conqueror – prawdziwy olbrzym wśród tulipanów, osiąga 70 cm wysokości, a jego pojedyncze kwiaty mają nawet 12 cm średnicy;
- tulipan strzępiasty Hamilton – prawdziwy arystokrata wśród tulipanów, dorasta do 60 cm, posiada duże, soczyście żółte kwiaty, z postrzępioną krawędzią płatków;
- tulipan Darwina Golden Apeldorn – wysoka nawet na 70 cm odmiana tulipanów, kwiaty jajowate wielkości około 12 cm;
- tulipan Maria Kaczyńska – elitarna odmiana tulipana, dorasta do 35 cm, kwiaty o kremowo żółtym zabarwieniu, sprawiają wrażenie delikatnych i wyrafinowanych;
- tulipan papuzi Texas Gold – to średniej wielkości tulipan o żółto zielonych, niejednorodnie postrzępionych płatkach, dorasta do wysokości 50 cm;
- tulipan pełny Yellow Margarita – należy do odmian średnio wysokich, posiada pełne, podobne do piwonii, żółto złote kwiaty;
- tulipan liliokształtny West Point – posiada piękne filigranowe kwiaty o ostro zakończonych płatkach, dorasta do 60 cm wysokości;
- tulipan z dwukolorowym liściem Jaap Groot – średnio wysoka odmiana tulipanów, wyróżnia się niespotykanym zabarwieniem liści, które na obrzeżach posiadają białą obwódkę;
- tulipan ekskluzywny Yellow Crown – to ciekawy tulipan, którego płatki zwijają się mniej więcej w połowie, dzięki czemu cały kwiat kształtem przypomina koronę, roślina osiąga wysokość do 50 cm.
Aranżacja tulipanów w ogrodzie
Żółte tulipany to idealne kwiaty na jednobarwne rabaty. Najlepiej prezentują się jeśli są posadzone w grupie. Można za ich pomocą tworzyć jedno i wielobarwne rabaty, kompozycje w donicach oraz obwódki ścieżek. Dobrze komponują się z kwiatami w barwie uzupełniającej i kontrastowej.
Uzupełnienie żółtej rabaty tulipanów mogą być odmiany tulipanów o kwiatach pomarańczowych
Z żółtymi tulipanami dobrze komponują się i uzupełniają tulipany w kolorze pomarańczowym, takie odmiany jak:
- Orange Lion – to odmiana z grupy Tulipanów Darwina o pięknej, soczyście pomarańczowej barwie kwiatów;
- Ballerina – tulipan lilokształtny wyróżniający się kwiatami w mocno nasyconym kolorze;
- Design Impression – to tulipan Darwina o niespotykanej, łososiowej barwie kwiatów;
- Little Princess – niska, botaniczna odmiana tulipana o pomarańczowych płatkach z dwukolorowym wzorem dna kwiatowego.
Kontrastowe zestawienie barw tulipanów
Dla żółtego koloru kontrastowym kolorem będzie niebieski, fiolet lub czarny. Wśród odmian tulipanów znajduje się kilka o kwiatach niemal czarnych, będą to na przykład:
- Fringed Black – niewysoka odmiana tulipana strzępiastego;
- Queen of Night – również średnio wysoki tulipan, późno kwitnący tulipan o pojedynczych kwiatach.
Fioletowe i niebieskie odmiany tulipanów to między innymi:
- Blue Aimable – tulipan późno kwitnący, o pojedynczych kwiatach;
- Negrita Double – należy do grupy tulipanów lodowych;
- Blue Parrot – odmiana z grupy tulipanów papuzich, wyróżniająca się niebieskim zabarwieniem kwiatów, co jest ewenementem wśród tulipanów.
Przeczytaj więcej:
Piękno kwiatów tulipana sprawia, że od wieków cieszą się popularnością w ogrodach. Powstają nowe odmiany, które wzbogacają kolekcje ogrodnicze. To jedne z pierwszych kwitnących wiosną kwiatów, które żywymi, często wielobarwnymi kwiatami, wprowadzają do ogrodów dynamizm i dobry nastrój. O wyjątkowości tych kwiatów świadczy ich burzliwa historia związana z bańką spekulacyjną, jaka powstała w Holandii w XVII wieku. Od tamtej pory Holandia jest europejską stolicą tych kwiatów. Warto dodać, że polscy hodowcy również mają się czym pochwalić. Ich osiągnięcia można podziwiać miedzy innymi w Wilanowie.



