Wysokie kwiaty ogrodowe – jakie wybrać i gdzie je posadzić?
Stanowią tło dla niższych roślin ozdobnych, wydzielają strefy w ogrodzie, tworzą kolorowy żywopłot. Jakie wysokie kwiaty ogrodowe wybrać? Gdzie je posadzić, żeby w pełni zaprezentowały swój urok? Przed Tobą poradnik, dzięki któremu stworzysz własne kompozycje ogrodowe. Uwaga – dzięki nim Twój ogródek tak się odmieni, że nie będziesz chciał się z niego ruszyć!
Stanowisko dla wysokich kwiatów ogrodowych – warunki i pielęgnacja
Niezależnie od tego, czy konkretny gatunek roślin lubi słońce, czy cień, ważne, żeby rósł na zacisznym stanowisku. Wysokie rośliny łamią się pod wpływem silnych wiatrów, zwłaszcza jeśli mają pustą łodygę. Z tego powodu sadzi się je w pobliżu ogrodzeń, przy ścianach domów lub w gęstym otoczeniu roślin, które są od nich nieco niższe.
Jeśli posadzisz smukłą roślinę o wysokości 150 cm na odsłoniętym terenie, a przed nią znajdą się tylko gatunki płożące, narazisz ją na uszkodzenia bardziej, niż gdy zapewnisz jej towarzystwo roślin, które dorastają np. do 70-80 cm.
Jak dbać o wysokie rośliny?
Planujesz posadzić kilka wysokich kwiatów obok siebie? Dobierz je tak, by miały podobne zapotrzebowanie na wodę i składniki pokarmowe. Ułatwisz sobie ich pielęgnację i zapewnisz wszystko, czego potrzebują do zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia. Stosuj nawóz do roślin kwitnących lub nawóz wieloskładnikowy.
Zwróć uwagę na rozpiętość roślin, które mają ze sobą sąsiadować, tak żeby z czasem się nie zagłuszały. Zapobiegaj pojawianiu się chwastów: wysyp na podłożu żwir lub korę sosnową. Stwórz rabaty piętrowe, na których znajdą się niższe gatunki, w tym rośliny okrywowe, które ograniczą rozwój chwastów.
Wysokie rośliny jednoroczne
Jeśli chcesz, żeby Twój ogród co roku wyglądał inaczej, posadź w nim rośliny jednoroczne, takie jak:
Ogród z roślin jednorocznych co prawda wymaga planowania co sezon, ale za to daje pole do popisu dla wyobraźni.
Możesz również pomieszać rośliny jednoroczne z bylinami, pamiętając, żeby tak dobrać gatunki, by ich terminy kwitnienia pokrywały się lub zazębiały. Wówczas po przekwitnięciu wymieniasz tylko część roślin na nowe.
Wysokie byliny – które gatunki wybrać do ogrodu?
Kwiatów wieloletnich, które osiągają co najmniej 100 cm wysokości, jest cała masa. Wśród nich znajdują się:
- kanna Lucifer,
- malwa Peaches and Dreams,
- dalia Arabian Night,
- naparstnica Elsie Kelsey,
- ostróżka Blue Bird,
- rudbekia Green Eyes,
- trytoma Minister Verschurr,
- werbena patagońska,
- floks wiechowaty,
- słoneczniczek,
- żmijowiec zwyczajny,
- pustynnik Tropical Dream,
- dzielżan jesienny,
- juka karolińska,
- łubin ozdobny.
Stworzysz z nich jedno- i wielogatunkowe rabaty, w dodatku długo kwitnące. Duży wybór sprawia, że bez problemu nadasz im styl angielski, wiejski lub nowoczesny. Na zimę tylko przytniesz rośliny i osłonisz bryły korzeniowe ściółką. Wiosną wejdą w nowy sezon wegetacyjny i rozkwitną na nowo.
Wysokie kwiaty cebulowe do ogrodu
Szlachetny tulipan gigantyczny Purple Lady czy energetycznie żółty Conqueror? A może spodobają Ci się rośliny, które pasują do ogrodu wiejskiego lub preriowego, takie jak liatra kłosowa i czosnek ozdobny Gladiator? Tajemniczy leśny klimat wprowadzi parzydło leśne.
Zachwyca Cię szachownica o dzwonkowatych kwiatach? Do wysokich odmian należą m.in. Lutea, William Rex i Twin Towers Tribute. Nie zapominamy o imponujących liliach: Rising Moon, Pretty Woman i Miss Feya. To wszystko rośliny cebulowe, łatwe w uprawie, a przy tym pięknie kwitnące!
Cebule tych roślin zimują w gruncie, więc przed nadejściem mrozów wystarczy przykryć je ściółką lub stroiszem.
Przykładowe aranżacje z wysokimi kwiatami w ogrodzie
Wysokie odmiany sadź w jednym, maksymalnie dwóch rzędach, tak żeby nie stworzyły wrażenia ciężkości. Otoczysz nimi kącik wypoczynkowy z meblami, huśtawką lub altanką. A jeśli dodasz do nich pergolę z różą pnącą, glicynią lub bugenwillą, będziesz szukał tylko okazji, żeby posiedzieć z książką w ogrodzie!
Jeśli planujesz posadzić na rabacie wyłącznie wysokie gatunki, to te połączenia sprawdzą się w 100%:
- czosnek ozdobny, rudbekia i naparstnica,
- juka karolińska, kanna, korona cesarska i tulipan gigantyczny,
- floks wiechowaty, lilia, dalia.
W dużym ogrodzie (również frontowym) kwitnący żywopłot z rzędów lilii lub trojeści stworzy obramowanie dla geometrycznej rzeźby z cisu, lub bukszpanu.
Łączenie z niskimi roślinami – jak stworzyć spójną rabatę wielogatunkową?
Na rabacie okrągłej wysoka roślina zajmuje centralne miejsce i wokół niej rozmieszcza się niższe gatunki. Dzięki temu kompozycja prezentuje się atrakcyjnie z każdej strony. Te aranżacje pasują do kolistych założeń:
- kanna, szachownica, dalia karłowa, gipsówka, macierzanka i mydlnica,
- ostróżka wyniosła, lilia, jasne odmiany lewkonii, szczawik i dzwonek karpacki.
Na piętrowej rabacie rośliny o znacznej wysokości sadzi się z tyłu. Nasze inspiracje dla Ciebie, to:
- rudbekia, żmijowiec zwyczajny, aksamitka, nagietek, floks szydlasty i smagliczka nadmorska,
- malwa, słonecznik ozdobny, łubin, jaskier, cynia, lawenda i posłonek dywanowy.
Wysokie rośliny sprawdzą się też na wąskich rabatach. Żmijowce błękitne, pustynniki, ostróżki i trytoma groniasta bardzo dobrze wyglądają sadzone w jednogatunkowej grupie.
Ogród z wysokimi kwiatami – gdzie je posadzić?
Strzeliste gatunki sadzi się grupowo na granicach rabat, oddzielając np. strefę wypoczynkową od warzywnika. Szczególnie pasują tu lewkonie i piwonie, których zapach umili Ci czas spędzony w ogródku.
Miejsce tuż przy tylnej ścianie domu, zwłaszcza południowej, służy wielu wysokim roślinom, m.in. malwom, ostróżkom piwoniom i naparstnicom. Nasadzenia tuż przy budynku ocieplają jego bryłę i tworzą płynne przejście między nim a przyrodą.
Jeśli masz duży ogród, to z wysokich długo kwitnących roślin stworzysz wewnętrzne żywopłoty. Zaplanuj rabaty tak, żeby okrążyły np. drzewo lub krzew. Wykorzystaj słoneczniki ozdobne, żmijowce zwyczajne i kleome ciernistą.
FAQ
Które wysokie kwiaty kwitną najdłużej?
- trytoma, żmijowiec zwyczajny i lewkonia – od czerwca do września,
- malwa i werbena patagońska– od czerwca do października,
- szarłat, słonecznik ozdobny i kleome ciernista – od lipca do października,
- kanna – od lipca do przymrozków.
Które kwiaty ogrodowe wysokie nie potrzebują słońca?
Parzydło leśne, podobnie jak pluskwica groniasta i języczka wymagają cienia lub półcienia. To gatunki, które naturalnie rosną w lesie. Potrzebują warunków zbliżonych do tych, które panują w gęsto zadrzewionym środowisku, w tym również wilgotnej i żyznej ziemi.
Jak urządzić nowoczesną rabatę z wysokimi kwiatami?
Ogród nowoczesny jest otwarty, oszczędny w formie i uporządkowany. Na prostych rabatach sprawdzą się m.in. juka karolińska i trytoma w towarzystwie wysokich traw ozdobnych (np. trawy pampasowej). Liczy się jednolitość kolorów, kształtów i rozmiarów.
Wysokie kwiaty w ogrodzie angielskim – które gatunki wybrać?
Angielski styl w ogrodzie to pochwała swobody. Najpiękniej zaprezentują się w nim np. naparstnica, rudbekia, ostróżka, jeżówka i werbena patagońska. Dodaj do nich niższe rośliny, żeby podkreślić różnorodność natury.