Wyjątkowe odmiany piwonii do przydomowego ogrodu
Czas kwitnienia piwonii oznacza, że za chwilę będzie upalne lato. To nie tylko piękne kwiaty, które są długowieczne i odporne na niekorzystne warunki środowiska, lecz także surowiec do produkcji leków. W Chinach przed wiekami były uprawiane jako roślina lecznicza, ale z czasem trafiły do ogrodów. Ogromne kwiaty piwonii przyciągają wzrok z daleka, a sama roślina jest mało wymagająca i wykazuje dużą odporność na choroby i szkodniki.
Piwonie czy peonie? Jaka nazwa jest prawidłowa?
W języku potocznym funkcjonują dwie nazwy tej rośliny, peonia i piwonia. Która z nich jest prawidłowa? Jak zwykle nie jest to takie proste, gdyż obie nazwy są poprawne.
Piwonia to wystarczające i prawidłowe określenie dla tych kwiatów w języku polskim. Bardziej dociekliwym warto wspomnieć, że peonia to nazwa gatunku, która funkcjonuje w języku łacińskim.
Przeczytaj więcej: Rodzaje piwonii -krzaczaste, drzewiaste i doniczkowe
Kiedy sadzimy piwonie?
Piwonie w postaci karp można sadzić w dwóch terminach wiosną lub w sierpniu. Wtedy jest najlepszy okres na dobre zakorzenienie się sadzonek.
Piwonie sadzimy w sierpniu
Najbardziej optymalnym terminem do sadzenia piwonii jest miesiąc sierpień. Rośliny są już po kwitnieniu, odbudowały się po wydaniu kwiatów, a mają jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby zdążyły ukorzenić się przed zimą w nowym miejscu.
Wiosenne sadzenie piwonii
Kłącza piwonii można sadzić również porą wiosenną. Posadzone wiosną sadzonki bardzo dobrze ukorzenią się przed zimą. Nawet jeśli nie doczekamy się pierwszych kwiatów w tym samym roku, to już w kolejnych latach powinniśmy być usatysfakcjonowani.
Wysadzane jesienią piwonie należy okryć sporą warstwą ściółki, optymalnie to około 10-15 cm. Ochronimy w ten sposób korzenie przed silnymi mrozami, oraz zapewnimy stałą wilgotność gleby.
Jak prawidłowo sadzić piwonie
Chcąc cieszyć się obfitym kwitnieniem piwonii każdego roku, warto przestrzegać kilku zasad. Pierwsza i najważniejsza z nich dotyczy wyboru miejsca i przygotowania podłoża.
Stanowisko
W nasłonecznionym miejscu piwonia kwitnie bardzo obficie i zakwita kilka dni wcześniej niż ta sama odmiana rosnąca w półcieniu. Dla piwonii dobre są stanowiska wschodnie, zachodnie i południowe. Sadząc te rośliny raczej unikajmy północnych ekspozycji.
Jak przygotować ziemię pod piwonie
Gleba pod piwonie powinna być przepuszczalna, najkorzystniejsza jest gliniasto piaszczysta o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Niekorzystne dla piwonii warunki glebowe możemy poprawić w następujący sposób:
- słabe gleby warto wzbogacić dobrze rozłożonym kompostem,
- jeśli mamy glebę zbyt zwięzłą należy dodać do niej piasku oraz torfu.
Piwonia ma system korzeniowy rozrastający się mocno na boki i w głąb gleby, dlatego warto jest dobrze przekopać miejsce, w którym zamierzamy ją posadzić.
Głębokość sadzenia
Piwonia posiada zgrubiałe korzenie spichrzowe tzw. karpę, która wymaga umieszczenia w glebie na odpowiedniej głębokości. W zależności od rodzaju gleby, karpy piwonii sadzimy na różnych głębokościach:
- na glebach lekkich i przepuszczalnych sadzimy głębiej - na około 20 cm od powierzchni gleby,
- w glebach ciężkich, zbitych możemy posadzić ją płycej - na poziomie 15 cm od powierzchni.
Podlewanie piwonii
O ile ta roślina bez większych problemów znosi okresowe braki wody, o tyle nadmiar wilgoci jej nie służy. Dlatego wybierajmy w ogrodzie dla piwonii miejsca, gdzie po opadach nie stoją kałuże. Nowo posadzone rośliny należy podlewać w czasie suszy.
Piwonie bardzo pozytywnie reagują na ściółkowanie opadłymi liśćmi, przekompostowaną korą czy trocinami. Ważne, aby ściółka była organiczna. Dzięki niej woda zatrzymuje się w glebie oraz chroni karpy przed silnymi mrozami.
Nawożenie piwonii
Zaletą piwonii jest jej długowieczność, może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat w tym samym miejscu i nadal obficie kwitnąć. Nie jest też zbyt wymagająca względem pokarmowym. Jednak z czasem następuje wyczerpanie składników mineralnych z gleby. Objawia się to odbarwieniem liści i słabym kwitnieniem. Wtedy należy wzbogacić glebę dodając kompost lub nawóz wieloskładnikowy NPK zawierający azot (N), fosfor (P) i potas (K).
Przegląd gatunków piwonii i ich charakterystyka
Wśród dostępnych odmian piwonii możemy wybierać od kwitnących w kolorze bordowym poprzez róż, biel, po tak egzotyczne dla tego gatunku kolory jak żółty czy łososiowy. Ciekawie prezentują się odmiany o kwiatach dwubarwnych.
Sarah Bernhardt
Odmiana istniejąca już ponad sto lat, wyróżnia się bardzo obfitym kwitnieniem i cieszy się zasłużonym powodzeniem. Piękne kwiaty są pełne, mocno nabite w kolorze jasnego różu. Wewnętrzne płatki mogą mieć czerwone obrzeża. Polecana na kwiat cięty, do bukietów ślubnych.
Coral Sunset
Kolor kwiatów odmiany piwonii Coral Sunset przywodzi na myśl zachód słońca nad morzem. Same kwiaty nie rosną zbyt licznie, za to nadrabiają urokiem. Wielkie lekko spłaszczone kwiaty są półpełne. Wewnętrzne płatki są cienkie w kolorze pomarańczowo żółtym, natomiast zewnętrzne płatki rosną duże, w kolorze karminowego różu.
Shirley Temple
Odmiana piwonii Shirley Temple wyróżnia się dużymi, pełnymi kwiatami w kolorze białym, które niekiedy delikatnie różowieją. Kwitnie średnio późno, za to bardzo obficie, kwiaty osiągają nawet 20 cm średnicy. Kilkunastoletni okaz w porze kwitnienia jest wręcz obsypany ogromnymi kulami kwiatów.
Felix Crouse
Piwonia tej odmiany posiada piękne, pełne kwiaty w kolorze karminowo liliowym z delikatnym perłowym muśnięciem. Bardzo stara odmiana, bo powstała jeszcze w XIX wieku. To jedna z niższych odmian piwonii, dorasta do 80 cm wysokości, nadaje się do małych ogrodów i ogródków.
Karl Rosenfield
Dorastająca do 80 cm odmiana piwonii o bordowych kwiatach. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Same kwiaty są duże, pełne, wewnętrzne płatki cienkie i karbowane natomiast zewnętrzne duże, karmazynowe z lekkim różowym przebarwieniem. Odmiana ceniona na kwiat cięty, jednak dość wiotkie pędy mogą wymagać podparcia.
Bowl of Beauty
Bardzo ciekawa odmiana piwonii chińskiej. Wyróżnia się wśród innych odmian nietypowymi kwiatami o ciekawym zestawieniu kolorystycznym. Pojedyncze płatki korony w kolorze liliowo różowym okalają kremowo żółte prątniczki rosnące jak pompony.
Piwonie w uprawie są mało kłopotliwe i nie wymagają zbyt wiele zabiegów pielęgnacyjnych. W ofercie ogrodniczego sklepu internetowego znajduje się szeroki wybór odmian piwonii z kwiatami w kolorach od białego poprzez róż, łosoś po bordowy i żółty. Piwonia chińska to tolerancyjna bylina, która wbrew pozorom nie ma dużych wymagań glebowych. Preferuje przepuszczalne podłoże oraz słoneczne stanowisko. Toleruje zarówno okresowe braki wody jak też półcień.