Rodzaje piwonii - chińskie, drzewiaste i doniczkowe

Piwonie, nazywane również peoniami, należą do najpiękniejszych roślin jakie można odnaleźć w ogrodach. Zachwyt budzą przede wszystkim ich okazałe kwiaty w odcieniach różu, czerwieni, bieli i nietypowej żółtej barwy, które roztaczają dodatkowo silny różany zapach.
Piwonie – pochodzenie i charakterystyka
Piwonia to roślina wywodząca się z terenów Azji Mniejszej, południowej Europy oraz Ameryki Północnej. W przeszłości była uważana za posiadaczkę magicznych i leczniczych właściwości. Szczególną czcią darzono ją w Cesarstwie Chińskim, gdzie jej cena dorównywała cenie złota. Do Europy dotarła dzięki Francuzom w XIX w. i szybko stała się ulubionym kwiatem, który chętnie sadzono w ogrodach królewskich i szlacheckich.
Piwonie są bylinami, uznaniem cieszą się również krzewy tych roślin, które nawet w niewielkich ilościach pięknie urozmaicają zielone przestrzenie. Ich długowieczność pozwala na trwałe udekorowanie ogrodu kwiatami o różnorodnych kształtach, kolorach i wielkościach. Rośliny te występują w ponad 35 gatunkach, które różnią się od siebie wyglądem kwiatów, wysokością oraz okresem kwitnienia.
Charakterystyczne cechy piwonii to duże i pełne kwiaty, które często osiągają imponujące rozmiary. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, a ich kształt i kolorystyka zależą od odmiany. Piwonie są wieloletnimi roślinami, które w odpowiednich warunkach mogą rosnąć i kwitnąć przez wiele lat. Większość odmian kwitnie wiosną lub latem. Kwiaty piwonii są zazwyczaj pachnące i przyciągają owady zapylające, takie jak pszczoły i motyle.
Istnieje wiele różnych rodzajów piwonii, takich jak piwonia drzewiasta, chińska czy doniczkowa. Wszystkie trzy rodzaje piwonii są cenione za swoje piękno i są często uprawiane zarówno w ogrodach prywatnych, jak i jako kwiaty cięte w bukietach.
Piwonia chińska – charakterystyka i gatunki
Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) to roślina, która cieszy się w ostatnim czasie sporą popularnością, zwłaszcza w ogrodach w stylu japońskim. Jej kwiaty przybierają różne barwy: białą, fioletową, różową, czerwoną, żółtą oraz wielokolorową. Okres ich kwitnienia przypada na przełom maja i czerwca. Rozłożysty krzew osiąga z reguły 60-90 cm wysokości i oprócz okazałych kwiatów posiada również dekoracyjne liście. Na jednym krzewie jednorazowo może rozwinąć się nawet kilkadziesiąt pachnących kwiatów.
Piwonia chińska jest cenionym gatunkiem piwonii ze względu na swoje piękne, duże kwiaty i przyjemny zapach. Jest często uprawiana w ogrodach i jest popularnym wyborem dla miłośników piwonii na całym świecie.
Do najczęściej występujących gatunków piwonii chińskiej należą: Prima Vera, Alex Fleming, Sarah Bernhardt, Shirley Temple, Sorbet oraz Bowl of Beauty.
Piwonia drzewiasta – charakterystyka i gatunki
Piwonie drzewiaste (Paeonia suffruticosa) to większe odmiany piwonii, które rosną w formie małych drzew. Mają duże, pachnące kwiaty o średnicy od 10 do 25 cm. Kwiaty mogą mieć różne kształty, w tym kuliste, półpełne, pełne i podwójne. Kolory kwiatów obejmują różne odcienie różu, czerwieni, bieli, kremu, żółci i fioletu. Niekiedy mają kontrastujące płatki wewnątrz kwiatu. Często są uprawiane jako rośliny soliterowe w ogrodach, gdzie ich efektowny wygląd i duże, pełne kwiaty przyciągają uwagę.
Piwonia drzewiasta nie należy do najłatwiejszych w uprawie roślin, gdyż wymaga odpowiedniej gleby, nasłonecznienia i osłonięcia od wiatru. Naturalnie może osiągać nawet 4 metry wysokości (jak np. w Chinach), jednak w Polsce z reguły nie imponuje aż takimi rozmiarami i dorasta na około 2 metry. Roślina jest wrażliwa na wahania temperatur, dlatego rekomenduje się jej uprawę w cieplejszych regionach Polski, a na zimę okryć ją i zabezpieczyć przed przemarznięciem. Należy również dbać o żyzność gleby, w której się znajduje co zaowocuje bogatszym kwitnieniem i większą ilością imponujących kwiatów. Wśród gatunków piwonii drzewiastej można wyróżnić m. in.: Hillary, Yellow Crown oraz Cora Louise.
Piwonia doniczkowa niska – charakterystyka i gatunki
Piwonie to kwiaty, które doskonale wyglądają nie tylko w ogrodach, ale również w donicach na balkonie czy w domu. Do uprawy w pojemnikach sprawdzą się odmiany piwonii chińskiej oraz lekarskiej, które są znacznie mniejsze od tych krzewiastych oraz drzewiastych, ponieważ osiągają 50-60 cm wysokości.
Mają mniejsze rozmiary i zwykle kwitną obficiej niż tradycyjne gatunki piwonii. Wymagają mniej przestrzeni i są bardziej dostępne dla osób, które nie mają dużego ogrodu. Stanowią piękny dodatek do ogrodów i aranżacji kwiatowych. Mimo niewielskiej wysokości, piwonie doniczkowe imponują pięknymi kwiatami, które można spotkać w różnych kolorach. Cenionymi gatunkami piwonii doniczkowej niskiej są Patio London, Moscow oraz Dublin.
Jak uprawiać i pielęgnować piwonie?
Piękne rośliny jakimi są piwonie są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany środowiska. Przede wszystkim należy zadbać, aby zostały one posadzone w ciepłymi dobrze nasłonecznionym miejscu, dzięki temu będą pięknie kwitły. Warto wybrać stanowisko osłonięte od wiatru.
Ważne jest również odpowiednie odżywienie gleby nawozem, aby ziemia miała odczyn średniokwaśny. Regularne podlewanie piwonii zapewni im warunki sprzyjające rozwojowi, gdyż nie są one tolerancyjne na suszę. Aby zasadzić roślinę należy wykopać niewielki dołek i umieścić ją na odpowiedniej głębokości, oczka pędów powinny znajdować się na głębokości około 3-5 cm. Przy wykopywaniu należy zachować ostrożność i wyciągnąć je z jak największą ilością korzeni. Piwonie nie lubią częstego przesadzania, dlatego też nie należy tego robić, jeśli nie jest to konieczne.
Niektóre odmiany piwonii, zwłaszcza piwonie drzewiaste, mogą potrzebować wsparcia, aby uniknąć łamania się łodyg pod ciężarem kwiatów. Warto umieścić podpórki wokół rośliny, aby zapewnić im stabilność.
Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie piwonii. Ma na celu zachowanie zdrowia i kształtu rośliny. Po zakończeniu kwitnienia usuwa się uschnięte kwiatostany. Pędy przycina na wiosnę, pozostawiając około 2-3 zdrowe pąki na każdym pędzie. To pomoże roślinie skoncentrować energię na produkcję nowych pąków i kwiatów.
Piwonie są wytrzymałe na zimno, ale warto zabezpieczyć korzenie na zimę. Wystarczy warstwa 5-10 cm kory wokół rośliny, aby zapewnić izolację i ochronę przed mrozem.
Piwonie to piękne rośliny o efektownych kwiatach, które dzięki swojej długowieczności, cieszą oko przez wiele lat kwitnienia. Należy jednak otaczać je szczególną troską, gdyż są one wrażliwe. Właściwie uprawiane odwdzięczą się bogactwem kwiatów w wielu rozmiarach, kształtach i kolorach.
Co warto wiedzieć o peoniach - najczęściej zadawane pytania
Oto kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących pielęgnacji i uprawy piwonii:
Kiedy sadzić piwonie?
Piwonie można sadzić na wiosnę lub jesienią. Najlepszym czasem jest wczesna jesień, gdy temperatura gleby jest jeszcze ciepła, co sprzyja ukorzenieniu rośliny przed nadejściem zimy.
Jakie są wymagania dotyczące stanowiska dla piwonii?
Piwonie preferują słoneczne lub półcieniste stanowiska. Odpowiednie nasłonecznienie jest kluczowe dla obfitego kwitnienia.
Jak często należy podlewać piwonie?
Piwonie wymagają regularnego podlewania, szczególnie w czasie upalnych i suchych okresów. Właściwa zasada to zapewnienie im równomiernej wilgotności gleby, unikając jednak nadmiernego podlewania.
Kiedy piwonie kwitną?
Piwonie zwykle kwitną wczesną wiosną lub na początku lata, w zależności od odmiany i warunków klimatycznych. Czas kwitnienia może się różnić, ale większość odmian kwitnie przez około 1-2 tygodnie.
Czy piwonie pachną?
Tak, niektóre odmiany piwonii mają piękny i intensywny zapach. Jednak nie wszystkie odmiany piwonii są pachnące, a intensywność zapachu może się różnić w zależności od odmiany.
Pielęgnacja i uprawa piwonii może być ekscytującym doświadczeniem, a odpowiednie dbanie o te piękne kwiaty zapewni im zdrowy wzrost i obfite kwitnienie.



