Sadzenie roślin jesienią — dlaczego to dobry termin?
Zmieniający się cykl pór roku wyznacza, to kiedy jest najlepszy czas, aby wykonywać określone prace w przydomowym ogrodzie. Świadomość tego, co powinno zrobić się wiosną, a co zostawić na jesień powoduje, że posadzone kwiaty, krzewy i drzewka są zdrowe i silne. Mają zielone liście i obficie kwitną. Wiosna uznawana jest często za właściwy moment, aby sadzić rośliny. Jednak co najmniej tak samo sprzyjającym terminem jest jesień. Można wtedy zdecydować się na sadzenie cebul kwiatowych, bylin oraz krzewów ozdobnych.
Dlaczego warto sadzić rośliny jesienią?
Tym, co najbardziej przemawia na korzyść jesiennego sadzenia jest większa ilość opadów. Latem ziemia jest sucha, co powoduje, że trzeba mocno podlewać rośliny, aby dostarczyć im odpowiednią ilość wilgoci. Przy tradycyjnym, wiosennych wysiewach i rozsadach młode okazy będą musiały zmierzyć się z niesprzedającymi, letnimi upałami. Za to wsadzając cebule kwiatowe, czy byliny jesienią będą miały czas, aby dobrze się ukorzenić.
Sadzenie w drugiej połowie roku ma też dużą wartość dla odporności. Czas końcówki lata, aż do wystąpienia pierwszych przymrozków jest idealny do tego, aby posadzić nowe okazy. Ziemia jest wtedy najżyźniejsza, wspomagają ją bowiem opadające liście i inne fragmenty roślin. Zasadzone bulwy, cebule i sadzonki na wiosnę będą zdrowe i odporne na działanie szkodników.
Zalety i wady jesiennych nasadzeń
Plusem późnych prac ogrodowych jest też cena roślin. Zazwyczaj jesienią jest ona niższa, niż wiosną, gdy przypada szczyt zainteresowania tematem. To sprzyjający czas, aby uzupełnić rabatki o nowe gatunki lub uzupełnić już wsadzone.
Krótszy dzień i mniejsza ekspozycja na słońce to warunki idealne dla młodych roślin. Często te, które zostały posadzone wiosną nie mając szans, aby w pełni się rozwinąć. Muszą bowiem poradzić sobie z upałem i panującą wtedy suszą. Sprawia to, że liście brązowieją, a kwiaty są słabiej wykształcone.
Trzeba pamiętać również o tym, że mimo niższej temperatury powietrza gleba jesienią jest dużo cieplejsza niż na początku roku. Sprawia to, że cebulki kwiatowe i inne umieszczane w ziemi rośliny lepiej się przyjmują. Skutkuje to tym, że posadzone na jesień okazy wiosną obficie kwitną.
Co sadzić jesienią w ogrodzie?
Od września do końca października, a przy sprzyjających warunkach nawet do połowy listopada można sadzić zarówno byliny, jak i krzewy ozdobne. To także dobry czas dla cebulek kwiatów. Ważne jest jedynie, aby zdecydować się na gatunki, które dobrze znoszą przymrozki. Na szczęście wiele okazów nie reaguje źle na nieco niższą temperaturę.
Jesienią najlepiej jest sadzić:
- cebulki kwiatowe: żonkile, tulipany, cebulice, czosnki, krokusy, szafirki czy szachownice;
- byliny: bodziszek, przetacznik czy płomyk;
- krzewy ozdobne: budleja, hortensja czy tawuła.
Jak pielęgnować rośliny wsadzone jesienią?
Ważne jest, aby nawet odporne na mróz gatunki chronić przed niższymi temperaturami. Można im w tym pomóc pokrywając glebę grubszą warstwą ściółki. Pomaga ona regulować temperaturę i chroni młody system korzeniowy przed zbytnim wychłodzeniem.
Bardziej wrażliwe gatunki można też okryć osłoną przygotowaną ze słomy lub gałęzi. W sklepach ogrodniczych dostępna jest również włóknina, czyli cienka powłoka ochraniająca przed zbyt niską temperaturą, wiatrem oraz ostrym słońcem.
Jesień to idealny czas na sadzenie wielu gatunków roślin. Jednak, aby cieszyć się na wiosnę pięknie kwitnącymi kwiatami i krzewami, trzeba pamiętać o tym, jak przygotować rośliny na nadchodzącą zimę. Dbając o ogród regularnie na wiosnę będzie on w dużo lepszym stanie, co ograniczy konieczność poświęcania dużej ilości czasu na jego pielęgnację.