Jak dobrze sadzić kwiaty cebulowe? Krótki poradnik

Jak sama nazwa mówi, rośliny cebulowe, to takie, które wyrastają z cebulki. Kwiaty cebulowe uznawane są za symbol nadchodzącej wiosny. Rośliny cebulowe są wyjątkowo piękne i chętnie uprawiane w ogrodzie. Można z nich tworzyć cudowne, kolorowe rabaty. Kwiaty cebulowe można z łatwością ze sobą łączyć i komponować przy zachowaniu odpowiednich zasad uprawy.
Co ważne uprawa roślin cebulowych jest stosunkowo łatwa, dlatego też są tak popularne. Wiele gatunków kwiatów sadzi się podobnie i mają one zbliżone wymagania. Duża część kwiatów cebulowych jest odporna na niekorzystne warunki pogodowe czy glebowe.
Popularne rośliny cebulowe sadzone jesienią
Jesień to bardzo dobry czas na sadzenie roślin cebulowych. Jeśli zrobimy to w tym okresie, już wiosną będziemy cieszyć się obficie kwitnącymi kwiatami. W naszym sklepie internetowym oferujemy wiele popularnych gatunków kwiatów cebulowych, które są niezmiennie chętnie uprawiane w ogrodach. Należą do nich między innymi: tulipany, czosnki ozdobne, szachownice, narcyzy, cebulice, szafirki, krokusy, hiacynty, zimowity, hosty, phloxy czy lilie.
Wybory te uzasadnia wiele czynników takich jak łatwa uprawa i piękny, ozdobny wygląd. Jeśli posadzimy te gatunki jesienią to zakwitną już na wiosnę i pozwolą cieszyć się swoimi dekoracyjnymi i kolorowymi kwiatami.
Narzędzia przydatne do sadzenia cebulek
Każdy, nawet początkujący ogrodnik, powinien wyposażyć się w podstawowe narzędzia ogrodowe. Jeśli planujemy sadzenie roślin cebulowych najważniejsze będą: łopatka do sadzenia lub sadzarka do cebul kwiatowych.
Urządzenie do sadzenia cebul
Sadzarka do cebul to bardzo pomocne urządzenie. Dzięki niej możemy wykopać dołek o równych ściankach, bez rozkopywania okolic sadzenia. Dzięki temu urządzeniu można wybrać głębokość dołka, który chcemy wykopać. Przygotujemy dołki dla cebulek w sposób bardzo precyzyjny. Sadzarki wykonywane są zazwyczaj ze stali, a uchwyt z wytrzymałego plastiku.
Koszyk do uprawy cebulek
Koszyczki do uprawy cebulek wykonywane są zazwyczaj z plastiku. Najczęściej dostępne są w kolorze zielonym, ale znajdziemy również czarne czy brązowe. Występują w różnych kształtach np.: okrągłym lub prostokątnym i w różnych wielkościach. Takie koszyczki pozwalają zabezpieczyć rośliny cebulowe przed szkodnikami takimi jak np. kret, nornica czy mysz.
Koszyczki sprawiają również, że wykopywanie cebul staje się łatwiejsze. Dzięki nim zlokalizowanie cebul jest prostsze i szybsze. Dodatkowo cebule w koszyczku są mniej narażone na uszkodzenie podczas wykopywania. Ostatnią ważną zaletą koszyczków jest to, że cebulki nie migrują w gruncie oraz mają zapewniony stały przepływ wody.
Wybór stanowiska dla roślin cebulowych
Rośliny cebulowe najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub w półcieniu. Większość z nich nie zakwitnie w cieniu. Należy pamiętać, że zbyt mocne słońce może doprowadzić do poparzeń. Dlatego właśnie wybór miejsca dla rośliny musi być dobrze przemyślany.
Podłoże dla roślin cebulowych
Rośliny cebulowe najlepiej czują się w glebie próchniczej i przepuszczalnej. Odczyn pH gleby jest zależny od gatunku rośliny. Każda może mieć trochę inne wymagania. Na glebach piaszczystych cebulki sadzimy głębiej, na gliniastych płycej. Pamiętajmy, że cebulki posadzone w zbyt ciężkiej glebie mogą wydać niskie i niekształtne kwiaty. Natomiast cebulki z gleby piaszczystej mogą wytworzyć kwiaty nadmiernie wyrośnięte i wiotkie. Przed posadzeniem cebulek kwiatowych warto ziemię przekopać i wymieszać z ziemią liściową.
Jak sadzić cebulki kwiatowe?
Aby prawidłowo posadzić cebulkę trzeba znać podstawowe zasady sadzenia roślin cebulowych. Jedna z nich dotyczy głębokości i mówi o tym, że cebulki sadzimy na głębokość odpowiadającą ich trzykrotnej wysokości. To znaczy, że im większa cebulka, tym głębiej ją zakupujemy.
Odstępy między cebulami zależą od docelowych wielkości roślin. Na przykład cebulki roślin wysokich sadzimy w odstępach około 30-40 cm od siebie. Niskie gatunki jak na przykład szafirki czy przebiśniegi sadzimy co 4-5 cm.
Terminy sadzenia
Cebulki kwiatowe można sadzić jesienią lub wiosną. Dokładne terminy różnią się w zależności od gatunku. W przpadku kwiatów cebulowych sadoznych jesienią trzeba zadbać przede wszystkim o to, aby roślina zdążyła się ukorzenić przed nadejściem zimy. Okres sadzenia cebulek jesiennych zaczyna się zazwyczaj w drugiej połowie sierpnia. W przypadku ciepłej jesieni i braku przymrozków można sadzić nawet do grudnia. Rośliny posadzone jesienią pięknie zakwitną już wiosną.
» Przeczytaj również: Kwiaty cebulowe sadzone wiosną.
Zimowanie w gruncie
Duża część roślin cebulowych jest mrozoodporna i może zimować w gruncie. Dla wielu osób wykopywanie cebulek na zimę może być problemowe i czasochłonne. Dlatego w trakcie urządzania ogrodu warto poznać gatunki i odmiany mrozoodporne. Niektóre z nich mogą wymagać jedynie okrycia przed mrozami, a inne poradzą sobie dobrze bez żadnej pomocy. Poniżej przedstawiamy rośliny cebulowe zimujące w gruncie, które znajdziesz w naszym sklepie. Przykłady gatunków i odmian mrozoodpornych:
- Cebulica,
- Krokus,
- Hiacynt,
- Czosnek ozdobny,
- Tulipan,
- Lila,
- Narcyz,
- Zimowit jesienny,
- Szachownica,
- Szafirek.
» Przeczytaj także: Rośliny cebulowe zimujące w gruncie.
Kompozycje rabatowe
Rabaty ogrodowe to od dawna bardzo popularny sposób na dekoracje ogrodu. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór kwiatów. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wysokość oraz termin kwitnienia. Oczywiście rośliny powinny mieć takie same wymagania siedliskowe. To znaczy, że sadzimy razem gatunki, które potrzebują takich samych warunków glebowych i takiej samej pielęgnacji. Nie możemy sadzić koło siebie roślin cieniolubnych i jasnolubnych. Niskie kwiaty sadzimy zazwyczaj w dole rabaty, a im dalej tym wyższe kwiaty umieszczamy.
Podstawowa pielęgnacja
Rośliny cebulowe nie są bardzo wymagające, ale potrzebują podstawowej pielęgnacji by móc obficie kwitnąć.
Podlewanie
Większość roślin cebulowych wymaga regularnego podlewania w okresie kwitnienia i w czasie upałów. Gdy liście roślin zaczną zasychać a sama roślina będzie wchodzić w stan spoczynku nie należy jej już podlewać.
Dla bezpieczeństwa najlepiej nawadniać kwiaty bezpośrednio przy podłożu. Polewając kwiat i liście narażamy roślinę na oparzenia słoneczne i uszkodzenia. Z nawadnianiem trzeba być dość ostrożnym, ponieważ zbyt mokre podłoże może prowadzić do gnicia cebul, a z kolei zbyt suche prawdopodobnie spowoduje wyschnięcie rośliny. Przed posadzeniem konkretnego gatunku warto dowiedzieć się jakie są wymagania pielęgnacyjne.
Nawożenie
Kwiaty cebulowe potrzebują składników odżywczych, aby wytwarzać piękne, duże, kolorowe i zdrowe kwiaty. Najlepiej sprawdzi się do tego specjalny nawóz do kwiatów cebulowych lub nawozy organiczne jak np. kompost. Nawóz powinno się stosować co około dwa tygodnie do przekwitnięcia rośliny. Kiedy roślina przekwitnie nie powinniśmy jej już zasilać. W zależności od gatunku i odmiany te wymagania mogą się delikatnie różnić.
Odchwaszczanie
Podłoże, w którym rosną kwiaty cebulowe warto oczyszczać z chwastów. Chwasty pobierają z gleby składniki odżywcze ważne dla rozwoju kwiatów, a dodatkowo mogą być siedliskiem różnych szkodników.
Cebule wiosenne, które nie zimują w gruncie
Wśród roślin cebulowych znajdziemy również takie, które nie tolerują mrozów i muszą być wykopywane na zimę. Są to kwiaty cebulowe sadzone wiosną. Takie cebule należy wykopać jeszcze przed nadejściem zimy. Po dokładnym oczyszczeniu z ziemi i liści, usuwamy obumarłe części cebulki. Następnie przechowujemy ją w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu o temperaturze do około 12°C jak np. piwnica lub garaż. Na wiosnę znów można sadzić cebulki.



