Sadzenie roślin cebulowych w październiku
Październik to czas, w którym pojawiają się promocje na cebule kwiatowe. Wiele osób zastanawia się, czy nie jest wtedy zbyt późno na ich posadzenie. Zdania ogrodników są podzielone - część uważa, że należy ściśle trzymać się terminów, z kolei inni twierdzą, że nie ma to wielkiego znaczenia i najważniejsze jest, by cebule trafiły do gruntu przed pierwszymi przymrozkami. Czym się kierować, sadząc cebulki w październiku?
Kiedy najlepiej sadzić cebulki?
Ogólna zasada jest taka, że im dana roślina wcześniej kwitnie, tym wcześniej warto ją posadzić - na przykład kwitnące na przełomie kwietnia i maja tulipany mogą być posadzone później niż przebiśniegi, wypuszczające kwiaty już w marcu. Jednak większość popularnych roślin cebulowych spokojnie sobie poradzi nawet jeżeli pomysł ich posadzenia pojawi się pod koniec października. Należą do nich najpopularniejsze wiosenne gatunki, takie jak tulipany czy szafirki. Są jednak również gatunki mniej tolerancyjne, które powinny do gruntu trafić najpóźniej w pierwszej połowie września, jak również takie, których cebule można posadzić dopiero wiosną.
Rośliny cebulowe sadzone jesienią
Kwiaty, których cebule sadzone są w październiku należą do prawdziwych symboli wiosny. Będą jednak cieszyć oko tylko wtedy, gdy zapewni się im odpowiednie warunki zimowania i pozwoli im się dobrze ukorzenić przed nastaniem mrozów. Należą do nich przede wszystkim tak popularne w ogrodach gatunki jak tulipany, hiacynty, krokusy, szafirki, cebulice czy przebiśniegi.
Często pojawiają się opinie, że rośliny takie jak lilie, narcyzy, szachownice czy krokusy należy sadzić wcześniej, najpóźniej w połowie września. Październikowe nasadzenia są jednak w ich przypadku jak najbardziej możliwe. Trzeba jedynie pamiętać o zachowaniu kilku zasad, dzięki czemu uchronimy cebulki i młode rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz przymrozkami. Dzięki temu bez szwanku przetrwają zimę i będą zdrowo rosły w następnym sezonie.
Zasady sadzenia cebul jesienią
Przygotowanie stanowiska
Przed posadzeniem cebulek należy przede wszystkim dobrze przygotować stanowisko poprzez oczyszczenie gleby z chwastów oraz jej przekopanie w celu spulchnienia i rozluźnienia. Na tym etapie można do ziemi dodać kompost lub odkwaszony torf, pamiętając, by nie zakwasić nadmiernie gleby (większość roślin cebulowych rośnie najlepiej na glebach obojętnych). Jeżeli jest ona zbyt kwaśna i konieczne jest wapnowanie, musi być ono przeprowadzone najdalej 3 tygodnie przed posadzeniem cebul.
Ogólna zasada mówi, że cebulki kwiatowe sadzi się na głębokości odpowiadającej ich trzykrotnej wysokości. Jeżeli ziemia w ogrodzie jest ciężka i gliniasta, warto przy okazji wykopać głębszy dół i wyłożyć go drenażem lub przepuszczalną mieszanką podłoża (np. ziemią ogrodową wymieszaną z piaskiem).
Ściółkowanie
Sadząc cebule kwiatów jesienią warto mieć na uwadze, że większość z nich wymaga przechłodzenia, by wiosną zakwitnąć. Właśnie dlatego sadzi się je na jesień. Niektóre z nich jednak są mniej mrozoodporne od innych, dlatego warto je wyściółkować. Szczególnie dotyczy to gatunków, które według kalendarza nasadzeń powinny trafić do gruntu nieco wcześniej. Jako ściółkę można wykorzystać grubą warstwę torfu, korę lub tzw. stroisz, czyli gałązki drzew iglastych. Ważne, by ściółkę wyłożyć dopiero po pierwszych przymrozkach. Położona zbyt wcześnie może zwabić gryzonie, poszukujące pożywienia oraz schronienia przez chłodem. Zaletą ściółki jest także zatrzymywanie wilgoci w glebie oraz opóźnianie nagrzewania się gleby na wiosnę. Dzięki temu rośliny nie wykiełkują zbyt wcześnie i nie zostaną uszkodzone przez wiosenne przymrozki.
Jak pokazują powyższe przykłady, nawet jeżeli z różnych względów nie uda się zaplanować ogrodu i nasadzeń pod koniec lata, można z powodzeniem sadzić rośliny cebulowe jeszcze w październiku. Co prawda występuje już niewielkie ryzyko przymrozków, jednak w ostatnich latach miesiąc ten jest na tyle ciepły, by rośliny zdążyły się ukorzenić i przyjąć, a co za tym idzie - bez problemu przetrwać zimę.