Cebulki przebiśniegów
Cebulki przebiśniegów z naszej oferty to idealny sposób na wyhodowanie tych wspaniałych roślin we własnym ogrodzie. Nasza oferta obejmuje przy tym różne odmiany przebiśniegów w charakterystycznym dla kwiatu białym kolorze. Wszystkie przebiśniegi z naszej oferty posiadaja dokładną instrukcję sadzenia i pielęgnacji.
Przebiśniegi to jedne z tych roślin, których nie powinno zabraknąć w ogrodzie. Są drobne i piękne, zachwycają bielą kwiatów, kwitną bardzo wcześnie i niemal nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Nadają się dla osób początkujących. Dobrze komponują się z innymi roślinami cebulowymi, a także z ciemiernikami, które wytwarzają kwiaty w podobnym terminie. Co więcej warto wiedzieć o przebiśniegach?
Przebiśniegi - jeden z pierwszych znaków wiosny
Śnieżyce przebiśniegi zalicza się do wąskiej grupy roślin kwitnących jeszcze w okresie zimowym. Kwiaty zazwyczaj pojawiają się pod koniec lutego lub na początku marca. Przebiśnieg uchodzi więc za jednego ze zwiastunów wiosny. Zdobi ogród, gdy przyroda dopiero budzi się do życia, a za oknem dominuje biel lub szarość.
Jak i kiedy sadzić cebulki przebiśniegów?
Cebule przebiśniegów zaleca się sadzić w ogrodzie pod koniec lata. Optymalnym terminem jest wrzesień, wtedy panują najlepsze warunki klimatyczne. Opcjonalnie roślinę umieszcza się w gruncie na początku jesieni (nie zaleca się sadzić później niż na początku października). Przebiśniegi sadzi się dość płytko – cebulki umieszcza się na głębokości ok. 5 cm. Można je sadzić w ochronnych, ażurowych koszach.
Pielęgnacja i zimowanie w gruncie
Przebiśniegi zalicza się do najłatwiejszych w uprawie roślin ogrodowych. Sadzone w żyznym, a zarazem przepuszczalnym podłożu nie sprawiają żadnych problemów. Raczej nie trzeba ich podlewać, gdyż w okresie ich wegetacji jest wystarczająco wilgotno i chłodno. Nawóz można stosować, ale wystarczy jedna dawka rocznie (wczesną wiosną). Najlepiej sprawdzają się nawozy organiczne, np. obornik granulowany. I w zasadzie to wszystko. Przebiśnieg dobrze zimuje, jest w pełni mrozoodporny. Wykazuje się dużą odpornością na choroby i szkodniki.
Przebiśniegi w ogrodzie - to warto wiedzieć
Przebiśniegi w ogrodzie warto sadzić w grupach, przynajmniej po kilkanaście sztuk (im więcej, tym lepiej). To roślina, która pełnię swojej krasy pokazuje w doborowym towarzystwie. Dobrze prezentuje się na obrzeżach rabat i trawnika. Często uprawia się ją pod koroną drzew liściastych, gdyż kwitnie zanim pojawią się u nich liście. Nadaje się do zakładania naturalistycznych „niby-łąk” na trawniku. W takim wypadku pierwsze koszenie trawnika wykonuje się później niż zwykle, aby umożliwić przebiśniegom przeprowadzenie procesów asymilacyjnych i zgromadzenie substancji odżywczych „na zapas”.
Polecane odmiany przebiśniegów
W ogrodach najczęściej sadzi się typowe cebulki przebiśniegów, tj. podstawowy gatunek. Odmiany botaniczne można kupić, ale nie ma takiej różnorodności jak w przypadku wielu innych roślin cebulowych. Różnią się głównie kształtem kwiatów. Przykładem jest przebiśnieg ‘Dionysus’, który ma kwiaty pełne, biało-zielone. Ponadto warto uprawiać w ogrodzie przebiśniegi ‘Viridi-Apice’, które mają zielone plamki na końcach płatków. Wzrost obu odmian jest typowy dla gatunku, osiągają ok. 20 cm wysokości.