Rabata przed domem – jak założyć i na co zwrócić uwagę?
Jak sprawić, żeby rabata przed domem stała się integralną częścią ogródka frontowego? Tu przydadzą się Twoja wyobraźnia i kreatywność. Przeczytaj nasze porady, dzięki którym stworzysz projekt i łatwiej podejmiesz decyzję o aranżacji. Poznaj różne rodzaje rabat kwiatowych. Sprawdź, które rośliny wybrać i gdzie je posadzić.
Dlaczego rabata przed domem to dobry pomysł?
Wyobraź sobie, że otwierasz furtkę i widzisz ścieżkę z betonowych płyt, a dookoła tylko trawnik. Trochę pusto i nudno, prawda? Do tego te chwasty – perz, mniszek i rdest nie próżnują. Zaproszą się same na Twoją posesję i ciężko będzie Ci się ich pozbyć.
I właśnie dlatego zachęcamy, żebyś założył rabatę przed domem. Chociaż jedną. Urozmaici widok, a przy okazji ograniczy ilość niechcianego zielska. Nawet w mikroskopijnym ogródku frontowym wygospodarujesz miejsce dla kolorowych kwiatów. Humor poprawiać Ci się będzie za każdym razem, kiedy przekroczysz próg drzwi wejściowych, furtkę lub wyjrzysz przez okno.
Rabata przed domem – jak odmieni wygląd Twojego ogródka frontowego?
Kolory roślin dobierz do elewacji, jeśli mają rosnąć tuż przy niej. Na ceglanym tle świetnie wyglądają żółte, białe, kremowe i błękitne kwiaty. Z kolei jasny tynk pozwala zaszaleć z roślinami kwitnącymi na ciemnoniebiesko, fioletowo, czerwono, różowo i pomarańczowo.
Liczbę roślin kwitnących i ich barwy dobierz również pod kątem powierzchni ogródka. Pamiętaj, że ciepłe kolory zmniejszają optycznie ogród, a chłodne go powiększają.
Posadź gatunki okrywowe, które zapobiegną rozprzestrzenianiu się chwastów. Jeśli chcesz dodać lekkości rabatom, odsłonięte miejsca między roślinami wysyp jasnym żwirem, grysem, lub drobnymi kamykami. Ten dodatek lubią m.in. rabaty w stylu nowoczesnym i minimalistycznym.
Rabatę umieść przy ścianie domu, ogrodzeniu lub wzdłuż ścieżki. W małym ogródku pozostań przy liniach prostych. Przy większym pokuś się o założenia półkoliste, faliste, a nawet klomby.
Rabata przed domem w słońcu i w cieniu – sprawdź potrzeby roślin
Ogródek frontowy ozdobisz roślinami jednorocznymi, bylinami (również trawami), krzewami i drzewkami. Zanim wybierzesz konkretne gatunki, zapoznaj się z ich potrzebami pielęgnacyjnymi. Zmierz pH gleby i sprawdź, przez ile godzin dziennie Twój przedogródek znajduje się w bezpośrednim nasłonecznieniu. Komponuj rośliny pod kątem kolorów, wysokości, rozpiętości i wymagań stanowiskowych.
Słońce – jakie rośliny na rabatę przed domem wybrać?
Jeśli Twój ogródek przez większość dnia skąpany jest w słońcu, czyli mieści się na wystawie południowej lub południowo-zachodniej, wybierz rośliny światłolubne:
- jednoroczne: floks Drummonda, dalia Mignon, aksamitka Lulu, nagietek karłowy Orange Gem, smagliczka nadmorska,
- byliny: tulipan Cynthia, hiacynt Madame Sophie, lilia Fatamorgana, piwonia Sarah Bernhardt, goździk Scarlet Beauty, czosnek ozdobny Purple Rain, juka karolińska,
- pnącza: chmiel zwyczajny, winobluszcz pięciolistkowy, nasturcja Jewel of Africa,
- krzewy: budleja Dawida Pink Delight, tamaryszek, trzmielina oskrzydlona,
- drzewa: eukaliptus, judaszowiec kanadyjski.
Rabata w cieniu – które gatunki radzą sobie bez słońca?
Wybór roślin na zacienione stanowiska, a więc północne, północno-zachodnie czy północno-wschodnie jest mniejszy. Nie oznacza to jednak, że Twój ogródek będzie nudny! Postaw na:
- rośliny jednoroczne: browalia amerykańska, niecierpek Irma,
- byliny: hosta Blue Angel, żurawka Green Spice, bergenia, konwalia, niezapominajka, cyklamen, wietlica Metallicum,
- pnącza: bluszcz pospolity Thorndale, hortensja pnąca, powojniki o ciemnych kwiatach (np. Niobe, Polish Spirit),
- krzewy: bukszpan Aurea, laurowiśnia Novita,
- drzewa: świerk srebrny.
Przykładowe aranżacje rabat w przedogródku – zainspiruj się!
Rabata może być całoroczna lub sezonowa. Pierwsza z nich wymaga większego planowania, bo rośliny dobiera się pod kątem różnych terminów kwitnienia. Kiedy jedne gatunki przestają kwitnąć, drugie dopiero zaczynają.
Długo kwitnące rośliny posadź w kilku punktach rabaty, dzięki temu będzie ozdobna nawet w okresach przejściowych między kwitnieniem poszczególnych mieszkańców rabaty.
Wariant sezonowy obejmuje rośliny, które kwitną w tym samym czasie. Kiedy stracą kwiaty, wykopuje się je i na ich miejsce sadzi kolejne (w miejsce wiosennych jesienne i na odwrót).
Wąska rabata przed domem
Minimalistyczny projekt dla niedużych ogródków. Posadź 2-3 gatunki roślin, ale takie, które wyróżniają się kolorami lub pokrojem – np. floks Drummonda i lilie. Na wąskiej rabacie sprawdzą się też pnącza, które rosną w górę, wspinając się po trejażach, kratkach lub ogrodzeniu tak jak nasturcje, winobluszcz lub chmiel zwyczajny.
Oszczędne kompozycje z drzewek miniaturowych (np. klonów, świerków) również zagospodarują wąską rabatę.
Nowoczesna rabata przed posesją
Geometryczne kształty odpowiadają założeniom stylu nowoczesnego w ogrodzie. Wybierz te gatunki, które łatwo się przycina i formuje: bukszpan, laurowiśnię, lawendę i cis. Dobierz do nich czosnki ozdobne, smukłe trawy (np. miskanty) i jukę karolińską. Zdecyduj się na maksymalnie 3 kolory przewodnie lub oprzyj aranżację tylko na roślinach o tym samym kolorze, lecz w różnych odcieniach. Nowoczesne założenia lubią beton – podwyższona rabata przy ścianie domu doda charakteru surowej architekturze i wprowadzi nieco dynamiki do otoczenia.
Rabata wyspowa
Roślinna wyspa w ogrodzie opiera się na aranżacji, w której najwyższe gatunki znajdują się pośrodku, otoczone przez niższe. Przykład stanowi kompozycja, w skład której wchodzą: trawa pampasowa, czosnek ozdobny, dalia, aksamitka, nagietek i smagliczka. Umiejscawia się ją w różnych punktach ogrodu, np. symetrycznie po obu stronach ścieżki czy elewacji. Sposób takiego sadzenia wykorzystasz także przy klombie.
Klomb
To rodzaj wyspowej rabaty, często podwyższonej, sprawiającej niekiedy wrażenie gigantycznej donicy. Tradycyjnie rośliny sadzi się w okręgach jednogatunkowych i jednokolorowych – np. rząd pomarańczowych aksamitek, rząd fioletowych bratków, a za nimi rząd czerwonych goździków. Jeśli krawędź klombu znajduje się powyżej poziomu ziemi, daje możliwość posadzenia gatunków zwisających, które tworzą kaskady, takich jak np. lobelia, barwinek czy pelargonia.
FAQ
Gdzie założyć rabatę przed domem?
Wybierz wolne miejsce przy ogrodzeniu, elewacji lub wzdłuż ścieżki prowadzącej od furtki do drzwi wejściowych. Raczej nie zakładaj rabaty na samym środku ogródka frontowego, bo zaburzy jego układ i utrudni komunikację.
Jak przygotować miejsce pod rabatę?
Wiosną lub jesienią usuń chwasty i przekop ziemię. Do spulchnionego podłoża dodaj nawóz organiczny, taki jak kompost lub obornik. Sprawdzi się również nawóz wieloskładnikowy. Rośliny umieść w glebie zgodnie z terminami sadzenia i podlej.
Jaki kształt rabaty przed domem?
Najczęściej rabaty w przedogródku zakłada się na planie prostokąta, bo pozwalają oszczędzić miejsce. Na większej przestrzeni przed domem sprawdzają się założenia półkoliste, wyspowe i klomby.
Jak wybrać styl rabaty w ogrodzie frontowym?
Ogrodowe aranżacje muszą pasować do formy budynku. Domy o nowoczesnej bryle wymagają oszczędnych kompozycji zarówno pod względem kolorów, jak i kształtów. W przypadku architektury tradycyjnej sprawdzają się wielokolorowe nasadzenia, a także pnącza puszczone na elewacji.