Lilie azjatyckie - czym się wyróżniają oraz jak je uprawiać?

Lilie azjatyckie cieszą się ogromną popularnością spośród wielu odmian ogrodowych lilii. Nieskomplikowana uprawa sprawia, że przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy odwdzięczą się unikatowym wyglądem. Co je wyróżnia? Jak je uprawiać?
Lilie azjatyckie - pochodzenie, wygląd
Walory estetyczne lilii były cenione już w czasach starożytnych - hodowano je w Chinach i Japonii. Nie powoduje to jednak trudności w uprawie w naszym rodzimym klimacie. Najbardziej efektownym elementem lilii azjatyckich są kwiaty - przypominają dostojne, wzniesione ku górze kielichy, które nie emitują ciężkiego zapachu w fazie kwitnienia. Kwiaty są zebrane w kwiatostany przypominające grono. Długie, najczęściej wąskie liście są błyszczące i soczyście zielone.
Azjatyckie odmiany nie wydzielają intensywnego zapachu, a jedynie delikatny aromat co powoduje, że po ścięciu mogą z powodzeniem pełnić funkcję ozdobnego bukietu przechowywanego wewnątrz domu, który nie będzie emitował nachalnego zapachu.
Przeczytaj również: Lilie - gatunki i najpopularniejsze odmiany.
Jak i kiedy sadzić lilie azjatyckie?
Cebule lilii azjatyckich można sadzić w dwóch terminach w ciągu roku - wiosną lub jesienią. W przypadku tego pierwszego terminu sugerowany czas przypada od połowy kwietnia do maja, z kolei w przypadku jesieni - od schyłku sierpnia do października.
Jak dobrać miejsce dla lilii azjatyckich?
Lilie lubią słoneczne stanowiska oraz odpowiednią glebę - żyzną, próchniczą i zarazem lekką, przepuszczalną. Cebulki lili azjatyckiej powinny powinny być lokowane na głębokości kilkunastu centymetrów z zachowaniem ok. 20 cm odległości.
Lilie azjatyckie - sadzenie
W celu wzmocnienia wizualnego efektu tych roślin zaleca się sadzenie ich w skupiskach w postaci 8-10 cebul z jednej odmiany - wówczas zakwitną jednocześnie i będą skutecznie zwracać uwagę.
Lilie azjatyckie z cebul czy wysiewu?
Lilie azjatyckie można uprawiać sięgając po nasiona lub cebule. W przypadku tej pierwszej metody na jej efekty trzeba poczekać znacznie dłużej niż w przypadku cebul - kwiatami lilii z nasion można bowiem cieszyć się dopiero po 3-4 latach.
Dlaczego warto zainwestować w cebule lilii azjatyckich?
O wiele efektywniejszym sposobem jest sięgnięcie po jakościowe cebule - po zasadzeniu jesienią kwitnienia można spodziewać się już wraz z nadejściem kolejnego sezonu.
Oto wartościowe źródło zdrowych cebul kwiatowych
Na naszej stronie znajduje się szeroka oferta różnych odmian lilii, w tym także azjatyckich. Sięgając po zdrowe cebule ze sprawdzonego źródła zyskuje się pewność, że zakwitną.
O czym warto pamiętać przy zakupie cebul?
Przy okazji zakupów cebul można także wyposażyć się w przydatne akcesoria takie jak nawozy czy koszyczki do sadzenia cebul, które ochronią je przed szkodnikami i ułatwią pracę podczas przekopywania.
Jak pielęgnować lilie azjatyckie
Azjatyckie odmiany lilii lubią słoneczne i zacienione miejsca, dlatego warto sadzić je np. pomiędzy ozdobnymi trawami. W zależności od odmiany kwitną w czerwcu lub lipcu, osiągając przy tym od 40 do 150 cm wysokości.
Lilie azjatyckie bardzo lubią ściółkowanie - dzięki temu dochodzi także do polepszenia struktury ziemi na bardziej próchniczą. To jednak nie koniec korzyści - ściółka ochrania także cebule przed mrozem czy zbyt wysokimi temperaturami latem.
Lilie azjatki o wiele lepiej tolerują przesuszenie niż nadmiar wody. W przypadku deszczowej wiosny można zupełnie zrezygnować z podlewania, a zintensyfikować ten proces w czasie kwitnienia, czyli między kwietniem a czerwcem. Można wtedy wspomagać je specjalnym nawozem przeznaczonym do kwiatów cebulowych.
Czy lilie azjatyckie są mrozoodporne?
Z uwagi na to, że lilie azjatyckie w większości przypadków są odporne na ujemne temperatury nie ma konieczności wykopywania ich przed nadejściem zimy, zaleca się jedynie okrywać je warstwą kory.
Jak pomóc liliom przetrwać zimę?
Zdarzają się bowiem wyjątki - niektóre mieszańce z południa Azji mogą niekiedy przemarzać. Aby tego uniknąć warto przez kilka pierwszych lat uprawy obserwować lilie i ściółkować je przed nadejściem zimy.
Co zrobić z liliami po przekwitnięciu?
Gdy kwiaty zaczną usychać należy je usunąć, aby roślina nie traciła energii na odżywianie obumarłych kwiatostanów. Wtedy też warto zminimalizować podlewanie. Niezależnie od tego, czy lilia była hodowana w ogrodzie czy donicy - będzie potrzebować przerwy zimowej. W przypadku uprawy w doniczkach warto odstawić roślinę w chłodniejsze miejsce, np. do piwnicy.
Lilie azjatyckie doniczkowe
Niskie, azjatyckie odmiany lilii doskonale nadają się do uprawy w doniczkach i przechowywania ich na parapecie czy balkonie.
W przypadku lilii doniczkowych zaleca się sadzenie ich na wiosnę w doniczkach o głębokości 30-40 cm. W celu zapewnienia właściwego drenażu warto wysypać dno doniczki kilkoma centymetrami keramzytu.
Sadzenie lilii azjatyckich krok po kroku
W doniczce o średnicy 20 cm powinno się umieścić maksymalnie 5 cebulek i wybrać do tego uniwersalne podłoże w postaci ziemi ogrodowej. Po sadzeniu doniczki należy przez kilka tygodni przechowywać w chłodnym pomieszczeniu, co pozwoli cebulkom się ukorzenić.
Gdzie przechowywać donice po posadzeniu cebul?
Po upływie ok. miesiąca można przenieść donice do miejsca o temperaturze pokojowej, a kwitnienia należy się spodziewać po upływie ok. 2-3 miesięcy. Kwiaty powinny z kolei utrzymywać się przez 2-3 tygodnie - gdy zaczną obumierać należy zupełnie powstrzymać się od podlewania do czasu aż liście i lilia zaczną żółknąć.
Lilie azjatyckie - jak zadbać o nie jesienią?
Po jesiennym wykopaniu cebulek należy przechowywać je w ciemnym i chłodnym (ok 4°C) pomieszczeniu. Dzięki temu będą gotowe do ponownego kwitnienia w kolejnym roku.
Popularne odmiany lilii azjatyckich
Na tym etapie warto przytoczyć kilka chętnie wybieranych odmian lilii azjatyckich, do których można zaliczyć np. Elodie, Fata Morgana, a także lilię azjatycką czerwoną, białą czy dwukolorową.
Do grupy lilii azjatyckich należą w większości mieszańce lilii bulwkowej (Lilium Bulbiferum) oraz lilii tygrysiej.
Lilia azjatycka Elodie w ostatnich latach zaskarbiła sobie liczne grono sympatyków z uwagi na subtelne, bladoróżowe kwiaty. Co więcej - to odmiana bezpyłkowa, która nie wydziela zapachu. Dzięki temu osoby cierpiące z powodu alergii nie powinny odczuwać dyskomfortu w sytuacji, gdy cięty kwiaty lilii będą stanowić ozdobę w wazonie. Elodie może wypuszczać zarówno pełne, jak i pojedyncze kwiaty. Może osiągnąć od 80 do 120 cm wysokości.
Lilia Fata Morgana cieszy oko radosnymi, żółtymi kwiatami, które wyróżniają czerwone kropki na płatkach. To zaledwie kilka propozycji spośród dostępnych odmian lilii azjatyckich - warto zainteresować się choć jedną z nich!
Podstawą w uprawie lilii jest dobór odpowiedniego stanowiska. Pomimo odmiennych warunków atmosferycznych panujących w naszym kraju niż w naturalnym środowisku lilii azjatyckich jest ona zupełnie mrozoodporna. Dzięki temu można ją z powodzeniem uprawiać przez kilka lat!



