Lilie - gatunki i najpopularniejsze odmiany
Ogromne kwiatostany zróżnicowane kolorystycznie i górujące ponad innymi roślinami to niewątpliwie cechy charakterystyczne lilii. Nic dziwnego, że przez wieki kształty ich kwiatów były umieszczane na herbach wielu znamienitych rodów. Lilie lubimy za jaskrawe i wyraziste kolory oraz niezbyt wymagającą pielęgnację. Istnieje kilka podstawowych gatunków tych roślin, które różnią się między sobą wyglądem i wymaganiami. Postaram się przybliżyć te najpopularniejsze, które nadają się do hodowli w naszym klimacie.
Wdzięczne lilie azjatyckie
Ten gatunek lilii doskonale sprawdzi się nawet dla niedoświadczonych ogrodników. Nie ma wielkich wymagań glebowych, jest odporna na choroby i może rosnąć w półcieniu lub na stanowisku nasłonecznionym. Kwiaty charakteryzują się mocną i jaskrawą kolorystyką, najczęściej występują w odcieniach pomarańczowych lub czerwonych. Wartą zainteresowania jest dwukolorowa odmiana Lollypop, której białe kwiaty posiadają różowe końcówki płatków.
Fantastyczne kwiaty lilii tygrysiej
To gatunek pochodzący od lilii azjatyckiej, charakteryzujący się ciekawym kształtem kwiatów. Płatki kwiatowe są mocno wywinięte na zewnątrz i nakrapiane ciemnymi plamkami. Występują w różnych kolorach i wielu odmianach, a do najciekawszych należy Red Tiger, którego płatki są jaskrawo czerwone. Kwitną na przełomie lipca i sierpnia, a podobnie jak lilie azjatyckie nie mają wielkich wymagań. Nie można zapominać o regularnym podlewaniu roślin, ale zachowując umiar w ilości.
Charakterystyczne kwiaty lilii trąbkowej
Już po samej nazwie można się domyślić, że tan gatunek lilii charakteryzuje się kwiatami przypominającymi trąbkę, albo kielich. Oprócz ciekawego kształtu i rozmaitych kolorów, kwiaty lilii trąbkowej wyróżniają się niezwykle intensywnym zapachem. Są odporne na choroby, łatwo się rozmnażają i osiągają stosunkowo duże rozmiary. Kwitną na przełomie lipca i sierpnia, a za jedną z najprzyjemniejszych odmian uważa się Golden Splendour, której soczyście żółte kwity rozświetlą każdy ogród.
Delikatna lilia orientalna
Ogromne i intensywnie pachnące kwiaty lilii orientalnej są powodem do dumy dla wielu amatorów hodowli kwiatów. Zwłaszcza odmiana Stargazer, której różowobiałe nakrapiane kwiaty, osiągają średnicę do 13 cm. Lilie orientalne nie są odporne na mróz, dlatego wymagają specjalnego traktowania. Cebulki lilii należy wykopywać z gruntu na jesień i przechowywać w cieplejszym miejscu bądź sadzić rośliny w doniczkach, które na czas zimy zostaną przeniesione do pomieszczenia. Nadają się też do hodowli w szklarniach.
Gigantyczna lilia drzewiasta
Jeśli rośliny ozdobne osiągają wysokość do 3 metrów, to bez wątpienia możemy nazywać je gigantami. Tak jest w przypadku lilii drzewiastej, która powstała z połączenia lilii orientalnej i trąbkowej. Nie są wymagające, jeśli chodzi o glebę, ale należy zapewnić im stanowisko osłonięte od wiatru, ponieważ długie łodygi mogą się połamać. Do ciekawych odmian lilii drzewiastej należą niemal całkowicie biała Pretty Woman albo żółta z bordowym środkiem Robert Swanson.
Mnogość gatunków i odmian lilii sprawia, że łatwo je dopasować do warunków panujących w ogrodzie. Świetnie sprawdzają się także na balkonach i tarasach, gdzie są fantastyczną ozdobą. Jako kwiaty cięte są stosunkowo trwałe i przez długi czas mogą cieszyć świetnym wyglądem, jak i wspaniałym zapachem.