Kolorowe rabaty w ogrodzie – 10 jednorocznych kwiatów na wiosnę

Zastanawiasz się, czy warto siać rośliny ozdobne, które żyją tylko przez jeden sezon? Zobacz, jakie zalety płyną z uprawy jednorocznych kwiatów. Poznaj gatunki, z którymi stworzysz kolorowe rabaty w Twoim ogrodzie.
Czym się wyróżniają rośliny jednoroczne?
Rośliny jednoroczne to rośliny o niezdrewniałych pędach. W ciągu jednego roku przechodzą cały cykl rozwojowy, od wykiełkowania z nasiona, przez wzrost, kwitnienie, przekwitnięcie, wydanie nasion i obumarcie.
Czasem roślinami jednorocznymi określa się te, które uprawia się w naszym klimacie tylko przez rok, chociaż w swoim naturalnym ciepłym środowisku należą do wieloletnich (np. heliotrop i scewola).
Dlaczego rośliny jednoroczne są idealne do tworzenia sezonowych rabat?
Z roślinami jednorocznymi Twoja rabata co roku przybiera inny wygląd. Eksperymentujesz do woli z poszczególnymi gatunkami i ich odmianami kolorystycznymi. W większości przypadków kwitną przez długi czas, bo już od maja lub czerwca aż do jesieni – września i października, a jeśli pogoda sprzyja, to nawet do listopada.
Szybko rosną, dodają kolorów i maskują puste przestrzenie. Stanowią świetne towarzystwo dla tych bylin, które kwitną krócej.
Posadzisz je na rabatach, skalniakach, stworzysz z nich obwódki, szpalery, a nawet łąkę kwietną.
Jak wybrać rośliny jednoroczne na rabaty wiosenne?
Gatunki i odmiany dobierz pod kątem ich wysokości i koloru kwiatów. Chcesz mieć jednokolorową rabatę, czy wolisz feerię barw? Umieść obok siebie rośliny o różnym czasie kwitnienia, a unikniesz widoku w połowie pustego ogrodu, kiedy część z nich przekwitnie.
Nasiona włóż do dołków głębokich na ok. 1 cm, przysyp lekko ziemią i podlej. Niektóre posiejesz już pod koniec marca (groszek pachnący, smagliczkę i rezedę). Gatunki wrażliwe na przymrozki wysiewaj w drugiej połowie maja (cynię, tytoń ozdobny i lwią paszczę).
Warunki uprawy roślin jednorocznych
Wybierz stanowisko jasne, ciepłe i zaciszne. Większość roślin jednorocznych cechuje się krótkim systemem korzeniowym, więc wymaga regularnego podlewania.
Zbyt lekkie piaszczyste podłoże dociążysz torfem, sprawiając, że nie będzie za szybko przesychało.
Gliniastą, zbitą i słabo przepuszczalną ziemię rozluźnisz piaskiem lub torfem. Poprawisz jej strukturę, dzięki czemu rośliny swobodnie rozwiną korzenie i będą pobierały wodę oraz składniki odżywcze.
Inspiracje na rabaty – jakie kolory i jakie kwiaty łączyć?
Ciężkie od kwiatów kępy nabiorą lekkości w towarzystwie smukłych gatunków o cienkich łodygach i delikatnych płatkach. Podkreśl wertykalizm, zestawiając niskie rośliny z wysokimi, a na podporach puść pnącza, które stworzą żywe, kolorowe tło.
10 kwiatów jednorocznych na rabatę
Wybraliśmy dla Ciebie zestaw atrakcyjnych, długo kwitnących i mało wymagających roślin. Sprawdź, które odmiany Cię urzekną swoimi kolorami, a potem zaproś je do ogrodu.
- Nagietek
Kwiaty nagietków wybarwiają się w różnych odcieniach pomarańczu. Na pierwszy plan i niskie rabaty wybierz odmiany karłowe, np. Orange Gem, Porcupine Orange i Bull’s Eye. Wyższe odmiany dorastają do ok. 50 cm wysokości, jak np. Geisha Girl, Indian Prince i Sunset Buff. - Aksamitka
Aksamitki kwitną na kremowo, żółto, pomarańczowo, żółto-czerwono i pomarańczowo-czerwono. Najniższe, jak Bolero i Orange Flame, mają ok. 20-30 cm. Średnio wysokie (Kilimajaro) oscylują wokół 50-70 cm, a najwyższe dorastają do 100 cm – Fantastic i Hawaii.
Niektóre odmiany, jak aksamitka wąskolistna Lulu, tworzą gęste kuliste niskie kępy obsypane drobnymi kwiatkami. Silnie krzewi się także Moonlight. - Aster
Kwiaty astrów kwitną na biało, żółto, różowo, czerwono, pomarańczowo, fioletowo i niebiesko w zależności od odmiany.
Astry karłowe i astry alpejskie to niskie rośliny (20-30 cm) idealne na pierwszy plan rabat, skalniaki i do ogrodów w górskim stylu. Wyższe (50-75 cm) są igiełkowate astry chińskie i astry książęce. Astry pomponowe i astry peoniowe osiągają od 60 do 80 cm. - Kosmos
Kosmosy wypuszczają białe, żółte, różowe, czerwone i fioletowe kwiaty. Do ciekawych odmian należą: Warszawianka Double Click, Flamingo i Sea Shell o rurkowato zwiniętych płatkach. Kosmos czekoladowy wprowadza spokojny nastrój, balansując bardziej jaskrawych towarzyszy na rabacie. - Lwia paszcza
Kwiaty lwiej paszczy kwitną na biało, żółto, pomarańczowo, różowo i czerwono. Na niskie rabaty i pierwszy plan nadają się odmiany karłowe (20-35 cm), np. Atos, Portos, Aramis. Na tło i łąkę kwietną wybierz lwią paszczę wysoką (karminową, białą lub pomarańczową), która dorasta do 70-100 cm. - Cynia
Cynie wybarwiają się na żółto, pomarańczowo, różowo, czerwono i fioletowo. Mogą być również białe lub dwubarwne (np. biało-różowe lub żółto-czerwone).
Odmiany karłowe, np. Liliput i cynia perska, osiągają 25-40 cm. Nieco wyższa od nich jest żółto-czerwona cynia wąskolistna meksykańska (40-50 cm). Najwyższe odmiany (70-80 cm) reprezentują m.in. Illumination, Candy Stripe i Super Yoga. - Groszek pachnący
Pnie się po podporach i ogrodzeniach, a do najdłuższych odmian (250 cm) należą: bladoróżowa America, błękitna Hrabina Cadogan i głęboko niebieska Royal Navy Blue. Lawendowa Pansy Lavender Flush i karminowo-biała Night & Day to średniowysokie (120 cm) odmiany groszku pachnącego.
Kompaktowym pokrojem wyróżnia się Pink Cupid, który osiąga zaledwie 20 cm. - Maciejka
Maciejka rozwija drobne jasnofioletowe kwiatki. Bardziej okazale prezentują się kwiaty maciejki dwurogiej o podobnym odcieniu. Obie rośliny dorastają do 30-40 cm wysokości.
Kwiaty otwierają się dopiero wieczorem, za to wydzielają przyjemny zapach. Posadź je blisko okien lub w strefie wypoczynkowej ogrodu. - Czarnuszka damasceńska
Czarnuszka damasceńska kwitnie na biało, różowo, jasnoniebiesko, niebiesko-fioletowo i ciemnofioletowo. Roślina osiąga wysokość 40-45 cm, a po przekwitnięciu zbierzesz z niej nasiona i liście – użyj ich jako przypraw. - Floks gwieździsty
Floks gwieździsty ma wzniesiony pokrój, a jego gwiazdkowate kwiaty wybarwiają się m.in. na purpurowo, biało-fioletowo, kremowo-purpurowo i bladoczerwono z łososiowym odcieniem. Dorasta do 20-25 cm wysokości.
FAQ
- Jakie rośliny jednoroczne są odporne na suszę?
Gazania (w Polsce uprawiana jako jednoroczna), krokosz barwierski, portulaka wielkokwiatowa, przypołudnik i smagliczka nadmorska to rośliny, które dobrze znoszą okresowy brak wody i rzadkie podlewanie. - Czy przekwitłe kwiaty jednoroczne trzeba usuwać?
Nie trzeba, ale warto, bo roślina przedłuża kwitnienie, zamiast zawiązywać nasiona i tworzyć owocostany. Jeśli zostawisz przekwitłe kwiaty, nasiona mogą się samowolnie rozsiać i wykiełkować na wiosnę. - Jakie gatunki roślin jednorocznych są najlepsze dla początkującego ogrodnika?
Do mało wymagających roślin jednorocznych należą m.in. czarnuszka i aksamitka (lubią każdy rodzaj gleby). Również nagietek dostosowuje się do różnych warunków. Kosmosy radzą sobie, kiedy zapomnisz o podlewaniu. - Dlaczego moje rośliny jednoroczne nie kwitną?
Brak światła, nadmierne podlewanie lub przesuszanie to najczęstsze powody braku kwitnienia. Niedobór składników odżywczych i zbyt wczesne posianie w gruncie również osłabia rośliny i sprawia, że nie mają energii na rozwijanie kwiatostanów.



