Rabaty z kwiatami cebulowymi - jak je zaplanować?

Kwiecień to znakomita pora na to, by zająć się ogrodem. Kiedy zimowe przymrozki już za nami – najwyższa pora zasadzić kwiaty cebulowe. Uwodzą swoimi soczystymi kolorami, cieszą oko fantazyjnymi kwiatostanami, a zasadzone w większej grupie nadają ogrodowi niezwykłej atmosfery. Planujesz zaprojektować własną rabatę? Zapoznaj się ze wskazówkami naszych ekspertów i spraw, że Twój ogród stanie się wyjątkowym miejscem!
Planowanie rabaty
Organizacja rabaty ma niebagatelne znaczenie. Od tego zależy bowiem nie tylko wygląd ogrodu, ale i to, czy zasadzone rośliny się przyjmą. Nic więc dziwnego, że wiele osób aranżację ogrodu planuje z wyprzedzeniem. Wymaga to bowiem precyzji i wiedzy o wymaganiach dotyczących sadzenia czy czasu kwitnienia interesujących nas gatunków. Sadząc kwiaty cebulowe, należy pamiętać o tym, że większość z nich wymaga sadzenia w miejscach słonecznych o bogatej w próchnicę glebie, która dobrze przepuszcza wodę. Warto również zadbać o to, by jej odczyn był zasadowy. Dzięki temu ich kwiatostany będą wyglądać spektakularnie. Na stanowiskach zacienionych sprawdzi się hosta funkia czy żurawka. Dobrze jest także zaplanować to, jak rabata będzie wyglądać. Kwiaty warto dobrać pod względem koloru, wysokości oraz czasu kwitnienia.
Zaprojektuj kwitnącą rabatę
Wiecznie kwitnący ogród to marzenie każdego ogrodnika. Jak się okazuje – jest ono na wyciągnięcie ręki. Wystarczy bowiem dobrać odpowiednie gatunki roślin, a rabata będzie pokryta kwiatami od wczesnej wiosny, aż po jesień. Dlatego też na rabacie warto umieścić przebiśniegi, które zakwitną wraz z pierwszym tchnieniem wiosny. Dobrym pomysłem są też cebulki krokusów czy tulipanów, które kwitną wraz z końcem marca. W pierwszej połowie kwietnia zakwitają natomiast hiacynty, narcyzy oraz irysy, a pod koniec tego miesiąca – szachownica. Latem natomiast kwiatostanem okrywają się frezje, płomyki czy mieczyki. Bez wątpienia łatwiejszą opcją jest rabata sezonowa - letnia lub jesienna.
Sprawdzone pomysły na rabaty
Organizacja rabaty nie powinna być kwestią przypadku, bądź chwilowego widzimisię. Jeżeli więc nie masz żadnego pomysłu – lepiej nie improwizować. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie własnego kwietnego dywanu. W tym celu można wybrać kwiaty cebulowe o podobnej wysokości – np. szafirki, rannik. Nieco wyższe są hiacynty, tulipany czy narcyzy. Zazwyczaj rabatę kwiatową komponujemy piętrowo - z tyłu rośliny wysokie, średnie w środku, a z przodu te niskie. Pozwoli to na ich optymalne wyeksponowanie.
Wybór gatunków
Wybór rodzaju kwiatów to równie ważne kryterium. Najprostszą opcją i najmniej kłopotlwią w pielegnacji jest rabata jednogatunkowa. Aby podnieść walory estetyczne rabaty warto sadzić je w większych grupach. Należy jednak pamiętać o tym, by pomiędzy cebulkami zachować wymagane odstępy. Osobom chcącym ożywić swój ogród poleca się wybór kwiatów o różnych kolorach. Mogą być one dobrane na zasadzie kontrastów, choć równie dobrze mogą być jednokolorowe, wielokolorowe, a także stanowić połączenie kilku odcieni. Wybór kolorystki rabaty tak naprawdę kwestia gustu. Przy zakładaniu rabaty wielogatunkowej należy zwrócić uwagę na to, jakie stanowisko możemy zapewnić, a także zweryfikować dokładnie wymagania poszczególnych gatunków i ich czas kwitnienia.
Jak rozmieszczać kwiaty na rabacie?
Kolejną, niezwykle istotną sprawą jest również kwestia rozmieszczenia kwiatów na rabacie. Pod tym względem na wyróżnienie zasługują rabaty otwarte oraz zamknięte. Pierwsze z nich opierają się na koncepcji, która polega na umieszczeniu kwiatów o wyższych łodygach wewnątrz całej kompozycji. Rabaty zamknięte są natomiast zorganizowane w taki sposób, by niższe odmiany kwiatów cebulkowych znajdowały się z przodu, średnie – pośrodku, a te najwyższe – z tyłu. W trakcie sadzenia bulw warto również uwzględnić kolejność kwitnienia kwiatów, o której wspomnieliśmy już nieco wyżej. Dzięki temu ogród będzie pełen kolorowych kwiatostanów przez jak najdłuższy okres!
Dobór gatunków ze względu na wielkość
Układy otwarte oraz zamknięte rabat wymagają znajomości specyfiki konkretnych gatunków kwiatów. Nie wiedząc bowiem o tym, jaka docelowo będzie ich wysokość – ciężko będzie cokolwiek zaplanować. Za kwiaty niskie uchodzą m.in. szafirki, krokusy, hiacynty, których łodygi osiągają ok. 15-20 cm wysokości. Wśród kwiatów średnich na uwagę zasługują tulipany oraz narcyzy. W zależności jednak od gatunku ich łodygi mogą przyrastać nawet na wysokość do 80 cm! Jeżeli preferujesz natomiast kwiaty wyższe – dobrym wyborem będzie szachownica cesarska, która wyrasta nawet powyżej metra. Znając specyfikę poszczególnych gatunków, dobór gatunku pod względem wysokości nie będzie stanowił już więcej problemu.
Jak zadbać o rabatę?
Na końcu wart również wspomnieć o tym, że rabata powinna być pozbawiona chwastów, chaszczy oraz krzewów. Rośliny cebulkowe nie lubią bowiem ich obecności – pozbawiają je one bowiem wartości odżywczych, które są zawarte w glebie. Przed umieszczeniem bulw w ziemi, rabatę warto przekopać – w celu spulchnienia ziemi. Dla jeszcze lepszego efektu poleca się użycie nawozu.



