Ogrodowy glamour - kwiaty cebulowe sadzone wiosną

To dzięki nim nasz ogród wybucha latem kolorami tropików. Posadzone wiosną rośliny cebulowe otwierają wtedy swoje egzotyczne kwiatostany, tworząc na rabatach melanż fantastycznych kształtów i gorących, nasyconych barw. Eleganckie lilie, pełne gracji mieczyki, pawie tygrysówki, urzekająco pachnące tuberozy dodają szyku rabatom. Letnie kwiaty cebulowe należą do najpiękniejszych roślin naszych ogrodów. Podpowiadamy, jak je uprawiać.
Do gruntu po pierwszych przymrozkach
Kochamy te rośliny nie tylko za ich urodę. Także za to, że są niezawodne i raczej łatwe w pielęgnacji. Wystarczy podstawowa wiedza ogrodnicza, by cieszyć się letnim ogrodem tonącym w kwiatach. Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać, to fakt, że tylko nieliczne z tych roślin są mrozoodporne (lilie, irysy, anemony). Większość to grupa wrażliwych na przymrozki egzotycznych piękności, przybyłych do nas z ciepłych rejonów świata - z gorącej Afryki, z południa Europy czy Azji. Właśnie dlatego sadzimy je wtedy, gdy już nie ma obawy, że ucierpią z zimna, czyli od połowy kwietnia do połowy maja. Najwcześniej, bo już od marca, możemy sadzić lilie. Natomiast w drugiej połowie kwietnia lub na początku maja do gruntu wędrują irysy i wrażliwe na mróz jaskry, mieczyki, tygrysówki czy kroksomie.
Jak przygotować rabatę i sadzić cebule
Zaczynamy standardowo - usuwamy chwasty, nawozimy ziemię kompostem, spulchniamy i wyrównujemy. Większość roślin cebulowych lubi gleby żyzne, próchnicze i przepuszczalne, wymaga też słonecznego stanowiska. Po przygotowaniu rabaty możemy sadzić cebule. Warto wcześniej sprawdzić, jaka głębokość jest odpowiednia dla każdej rośliny. Zależy ona od wielkości cebulki i przyjmuje się, że każdą sadzimy mniej więcej na głębokość równą jej trzem wysokościom (drobny oxalis potrzebuje ok. 6-8 cm, większy mieczyk 10 cm, a lilia 15 cm). Różne są także odległości między cebulami. Okazałe irysy umieszczamy w odstępach ok 20-25 cm, a niewysokie jaskry 12-15 cm.
Jesienią większość cebul trzeba będzie wykopać - bardzo to sobie ułatwimy, jeśli posadzimy je w specjalnych koszyczkach. Będzie to też dobra ochrona przed szkodnikami i gryzoniami. Pamiętajmy również, by roślin cebulowych nie sadzić co roku na tych samych stanowiskach. Nie będą wtedy atakowane przez szkodniki, które mogły przezimować w ziemi.
Kolorowe fale na kwietnikach
Letnie rośliny cebulowe stanowią bardzo wyrazisty element ogrodu. Wyróżniają się kontrastowymi barwami i efektownym krojem okazałych kwiatów. Warto postarać się wkomponować je w tkankę kwietników i rabat tak, aby nie skupiały całej uwagi na sobie. Można je pomieszać z innymi gatunkami albo powtarzać na grządkach falami. Stworzą wtedy spójną całość ogrodowych nasadzeń i wyznaczą przyjemny rytm na rabatach.
Najatrakcyjniej wyglądają w swobodnych grupach, tworzących nieregularne łany albo kolorowe wyspy na trawnikach. Mocniejszy efekt uzyskamy, jeśli posadzimy jeden czy kilka gatunków w tym samym kolorze, niż grupy kwiatów w różnych barwach. Większość znakomicie wygląda na gładkim tle zieleni. Smukłe liście i wyraziste kwiaty mieczyków czy irysów będą stanowić doskonały pierwszy plan dla zimozielonych drzew czy żywopłotów. Podobnie atrakcyjnie zaprezentują się łany kroksomii o pomarańczowoczerwonych kwiatach zebranych w luźne kłosy. Z kolei miejsca w skalniakach pięknie zadarnią niskie szczawiki o kolorowych kwiatach i liściach czy azjatyckie astry zachwycające pełnymi kwiatami w kształcie pomponów.
Kwiaty cebulowe to prawdziwe gwiazdy letnich ogrodów. Potrzebują niewiele czasu, by wykształcić swoje królewskie kwiatostany i prawie nigdy nie zawodzą. Większość kwitnie do późnej jesieni, rozgrzewając ogród kontrastowymi barwami i pełnym wigoru egzotycznym pięknem.



