Dalia Dekoracyjna
Dalia dekoracyjna w tysiącach odmian
Dalie to jedne z tych kwitnących roślin ogrodowych, których liczba odmian idzie już nie w setki, lecz w tysiące. Ogrodnikom udało się wyhodować rośliny rozmaitej wielkości o kwiatostanach w najróżniejszych kształtach i kolorach. Zwłaszcza dalia dekoracyjna zadziwia ilością form, stanowiąc najliczniejszą grupę gatunkową. Są w niej zarówno wysokie rośliny wyrastające na 160 cm, jak i niewielkie do 30-40 cm. Mają efektowne, pełne, półkoliste kwiatostany, które czasem osiągają wielkość dużego talerza, choć bywają również całkiem małe. Dalie łatwo ze sobą krzyżować, dlatego ciągle powstają nowe odmiany. Ich liczba już jest tak bogata, że wystarczy ten jeden gatunek, by zaaranżować różnorodny kwiatowy ogród, efektowny przez całe lato. Bo dalie kwitną długo, od lipca do października, a w dodatku nie są specjalnie wymagające.
Regularnie podlewane i nawożone, raczej nie zawodzą, rosną szybko i obficie kwitną. Ich jedyną wadą jest to, że nie zimują w gruncie. Karpy dalii dekoracyjnych należy jesienią wykopać, przechować przez zimę, a w pierwszej połowie maja znów posadzić na rabaty. Zanim to zrobimy, możemy łatwo pozyskać dodatkowe rośliny. Rozmnażanie dalii jest niezwykle proste. Wystarczy ich duże bulwy podzielić tak, by na każdej z karp pozostał co najmniej jeden wykształcony pąk. To najprostszy sposób, by szybko powiększyć kolekcję tych efektownych roślin.
Dalie dekoracyjne solo i w grupach
W naszym sklepie przygotowaliśmy duży wybór dalii dekoracyjnych o efektownych kwiatostanach i ciekawym pokroju. Są wśród nich zarówno olbrzymy dorastające do 120 cm, jak i niskie 30-centymetrowe odmiany. Wysokie dalie dekoracyjne świetnie wypełnią rabatę, będąc jej wspaniałym centrum i tłem dla niższych roślin. W tej roli sprawdzą się takie atrakcyjne odmiany, jak purpurowa Arabian Night, fioletowo-biała Smokey, biało-czerwona Pennylane, żółto-czerwona Lady Darlene czy wspaniała dalia Blue w rzadkim, niebieskim kolorze. Są one na tyle atrakcyjne, że świetnie wypadną także w roli tzw. soliterów (z fr. solitaire - samotny). W sztuce ogrodowej tak nazywa się rośliny na tyle okazałe i piękne, że warto sadzić je pojedynczo na otwartej przestrzeni, bo wtedy naprawdę urzekają urodą.
Z kolei niskie odmiany dalii dekoracyjnych będą doskonałe jako obwódki rabat lub obrzeża ogrodowych ścieżek. Sprawdzą się w tej roli odmiany Gallery w wielu kolorach - intensywnie żółte, białe, fioletowo-różowe, pomarańczowe, czerwone. Dalie doskonale wyglądają we własnym towarzystwie, jednak łatwo wkomponować je w różne ogrodowe nasadzenia. Wysokie rośliny dobrze będą wyglądać obok równie wyrazistych kwiatostanów rudbekii czy trytomy. Niskie odmiany można posadzić na rabatach razem z pysznogłówką, rozchodnikiem, krwawnikiem. Wyraziste dalie ciekawie wyglądają również na tle lekkich, ażurowych roślin, dlatego warto je sadzić w towarzystwie traw ozdobnych czy koronkowych łanów złocistej nawłoci.