Nasiona cukinii
Cukinia - jak uprawiać cukinię z nasion?
Cukinia to lubiane warzywo będące głównym składnikiem leczo, a ponadto dodawane do zapiekanek, dań z ryżem, a nawet do szaszłyków. Można uniezależnić się od zakupów w sklepie i pozyskiwać ją z ogrodu, zwłaszcza, że uprawa cukinii z nasion nie sprawia problemów.
Co wyróżnia cukinię?
Cukinia to przedstawiciel rodziny dyniowatych, jest blisko spokrewniona z dynią zwyczajną. Została wyselekcjonowana we Włoszech, jej nazwa: zucchina oznacza małą dynię. Roślina ma pokrój płożący. Jadalne są zarówno owoce jak i kwiaty.
Idealne warzywo kulinarne
Cukinia ma łagodny smak, który podkreśla się m.in. przyprawami, a oprócz tego jest niskokaloryczna. Dlatego można ją dodawać do różnorodnych potraw, m.in. wykorzystać do przyrządzania warzywnych kotletów. Nadaje się do smażenia, pieczenia, duszenia i grillowania.
Nasiona cukinii - jak i kiedy sadzić?
Kiedy siać cukinię z nasion? Trzeba pamiętać, że to gatunek ciepłolubny. Wysiew cukinii z nasion jest wykonywany późno, od połowy maja do połowy czerwca. Nasiona cukinii można siać w pojemnikach w domu, lecz metoda produkcji z rozsady jest mało popularna. Należy używać donic biodegradowalnych, np. z torfu, które umieszcza się w ziemi wraz z sadzonkami (mają delikatne korzenie). W takim wypadku sadzenie cukinii przypada na drugą i trzecią dekadę maja.
Polecane odmiany cukinii
Dostępne są różnorodne odmiany cukinii, warto uprawiać kilka z nich (i sprawdzać różnice). Różnią się m.in. kształtem i zabarwieniem owoców, a także barwą skórki. Cukinia – odmiany polecane:
- Cukinia Goldena – odmiana o żółtej skórce. Tworzy cylindryczne, duże i masywne owoce. Mają delikatny smak i jędrną konsystencję.
- Cukinia Tondo di Piacenza – zielona, kulista – odmiana wczesna o nietypowym kształcie owoców i ciemnozielonej skórce.
- Cukinia Tapir – tworzy długie, cylindryczne, zwężające się owoce. Skórka jest marmurkowa, jasnozielona z ciemnozielonymi prążkami.
- Cukinia Nefertiti – owoce są średnie lub długie, cienkie, cylindryczne, z ciemnozieloną skórką.
FAQ: Warto wiedzieć o cukiniach
- Czym różni się kabaczek od cukinii? Kabaczek to nazwa cukinii w pełni dojrzałej, która ma już wykształcone pestki.
- Co sadzić obok cukinii? Cukinia to dobre towarzystwo dla grochu, pomidorów i kukurydzy. Pozytywnie wpływa na ich rozwój.
- Czy można obcinać liście cukinii? Usuwa się głównie stare i uszkodzone liście, sporadycznie także liście, które utrudniają przepływ powietrza. Nie można przesadzać z intensywnością zabiegu.
- Jak przechowywać zebrane cukinie? Cukinie najlepiej przechowywać w chłodnym pomieszczeniu, np. spiżarni lub piwnicy. W lodówce wytrzymuje 1-2 tygodnie, ale w takich warunkach szybciej traci smak.