Nasiona astrów
Astry z nasion - prosty sposób na astry w ogrodzie
Astry, marcinki to jedna z najcenniejszych roślin w ogrodzie, gdyż kwitnie, gdy większość gatunków już przekwitła. Są więc nieocenionym wsparciem na rabatach i w ogrodach skalnych. Dzięki nim ogród jest piękny przez większość roku.
Co warto wiedzieć o astrach?
Astry to złożona grupa składająca się z bylin, a także roślin jednorocznych. Cechą wspólną są duże, okrągłe kwiaty (kwiatostan typu koszyczek). Płatki mogą mieć różny kształt – od igiełkowego po łopatkowaty. Najczęściej spotyka się astry białe, różowe i fioletowe, jednakże można dostać również odmiany o kwiatach żółtych, słomkowych, łososiowych czy morelowych. Kwitną zwykle od połowy lata przez część lub większość jesieni. Niskie gatunki i odmiany osiągają 20-30 cm, wysokie przekraczają 150 cm wysokości.
Jak wyglądają nasiona astrów? Nasiona to drobne, podługowate niełupki o szarobrązowej barwie. Przypominają nieco nasiona słonecznika, ale są mniejsze. Zarówno astry wieloletnie jak i jednoroczne łatwo rozmnażają się przez nasiona.
Nasiona astrów - jak uprawiać astry marcinki z nasion?
Astry z nasion rozmnaża się zimą lub wiosną. Nasiona sieje się w lutym i marcu do skrzyń umieszczonych w pomieszczeniu (np. na parapecie). W takim przypadku sadzonki przenosi się do ogrodu w maju. Rośliny można siać bezpośrednio do gruntu pod koniec kwietnia lub na początku maja. Uprawa astrów z nasion jest efektywna, gdyż pozwala tanio pozyskać dużą liczbę sadzonek.
Pielęgnacja posianych astrów
Rośliny są łatwe w pielęgnacji, jednak uprawa z nasion wymaga regularności przez pierwsze tygodnie. Młode astry z nasion są podatne na suszę i trzeba je regularnie podlewać. Starsze, posadzone w ogrodzie nawadnia się sporadycznie. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie. Wysokie astry mogą wymagać podpór.
Polecane astry wieloletnie i jednoroczne z nasion - polecane odmiany astrów
Astry to szeroka i zróżnicowana grupa roślin, a nasiona są łatwo dostępne. Każdy właściciel przydomowego ogrodu czy ROD znajdzie coś dla siebie. Do najatrakcyjniejszych odmian zalicza się:
- Aster pomponowy wysoki ‘Hi-No-Maru’ – efektowna odmiana o kwiatach trójkolorowych: biało-żółto czerwonych. Dorasta do 50 cm wysokości.
- Aster karłowy ‘Ribbon Red’ – odmiana kwitnąca na różowo osiągająca zaledwie 25 cm wysokości.
- Aster karłowy ‘Ribbon Blue’ – odmiana o kwiatach niebieskofioletowych. Osiąga wysokość do 25 cm.
- Aster książęcy wysoki ‘Aleksandra’ żółty – efektowna odmiana o kwiatach limonkowych. Dorasta do 60-80 cm wysokości.