Szafirek-muscari - najpiękniejsze odmiany do Twojego ogrodu
Szafirki na rabacie kwiatowej zachwycają intensywną i głęboką barwą. W rezultacie są uznawane za jedne z najpiękniejszych kwiatów wiosennych. Te kwiaty cebulowe są łatwe w uprawie, a przy tym jednocześnie pozwalają na urozmaicenie przydomowych doniczek, ogrodów. Skąd pochodzą szafirki, jakie są najpopularniejsze odmiany, a także jak właściwie dbać o te rośliny, aby ogród mógł zachwycić każdego?
Podstawowe informacje o szafirkach
Szafirki przywędrowały do nas z terenów śródziemnomorskich i Azji Mniejszej. Szafirki posiadają nazwę odzwierciedlającą ich wygląd, dla wielu osób przypominają one zbiorowisko szafirów, czyli kamieni szlachetnych. Zamiennie bywają określane także jako grape hyacinth, czyli winogronowe hiacynty. Szafirki charakteryzują się kwiatami, które przypominają swoim wyglądem małe winogrona. Ich łacińska nazwa, Muscari Mill, stanowi nawiązanie do zapachu tych kwiatów, ponieważ może przypominać delikatne piżmo.
Wygląd - charakterystyka rośliny
Szafirki, jako jedne z pierwszych kwiatów, można podziwiać na rabatach w okresie wiosennym. Nazwa posiada nawiązanie do szafirów, które są w kolorze niebieskim, jednak nie wszystkie kwiaty posiadają ten kolor. Szafirki reprezentują całą gamę niebieskiego koloru, a także są białe, liliowe, fioletowe i różowe. Nowe odmiany mogą występować nawet w dwóch kolorach. W rezultacie z szafirków można tworzyć wielobarwne, żywe rabaty. Kwiaty na łodydze osadzone są w w groniasty sposób. Zazwyczaj wyrasta z jednej cebulki od 2 do 7 liści. Zalecane jest ich sadzenie w skupiskach.
Popularne odmiany szafirków - armeński, drobnokwiatowy czy groniasty?
W sprzedaży dostępnych jest około 50 gatunków szafirków. Z tej mnogości odmian można wyłonić trzy podstawowe odmiany szafirków, które cieszą się największą popularnością. Z pewnością najczęściej spotykany jest szafirek armeński, cechujących się posiadaniem kobaltowych kwiatów, które kwitną już w kwietniu. Zazwyczaj jego wysokość nie przekracza 25 cm. Bardzo podobny wizualnie do szafirka armeńskiego jest szafirek drobnokwiatowy. Wyróżnia go posiadanie kwiatów, które są krótsze i bardziej zaokrąglone. Z kolei szafirek graniasty kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Posiada groniasty i zbity kwiatostan, który posiada stożkowy kształt. Kwiaty przypominają kule.
Jak i kiedy sadzić szafirki?
Cebulki szafirka należy sadzić bezpośrednio do gruntu, najlepiej robić to na głębokość do 5 do 8 cm. Posadzenie ich zbyt głęboko w gruncie, uniemożliwi wypuszczenie pędów. Najbardziej optymalnym okresem do sadzenia szafirków jest wrzesień i październik, choć z powodzeniem można to robić od późnego lata do połowy jesieni. Zalecane jest sadzenie szafirków w grupach, ponieważ to zwiększa ich reprezentatywność. Istotny jest dobór gleby. Powinna być rozluźniona, dlatego przed posadzeniem zalecane jest jej dokładne przekopanie. Umożliwi to podziemne rozrastanie cebulek. Wówczas warto wzbogacić ją o kompost. W konsekwencji, w szybki sposób, można stworzyć idealne warunki dla tych kwiatów.
Wybierając miejsce dla szafirków należy pamiętać o ich upodobaniach. Preferują przepuszczalną glebę. Stanowisko powinno być słoneczne. Ewentualnie można posadzić je w miejscu lekko zacienionym. Należy pamiętać, że zbyt duży cień uniemożliwi ich zakwitnięcie.
Pielęgnacja - jak dbać o szafirki?
Największą zaletą szafirków są ich ograniczone wymagania. W rezultacie są bardzo łatwe w pielęgnacji. Przede wszystkim posiadają dużą odporność na niskie temperatury. Dodatkowo, najpopularniejszy gatunek, szafirek armeński, posiada zdolność do szybkiego namnażania. W konsekwencji może doprowadzić to o nadmiernej ekspansywności. Szafirki nie wymagają przesadzania nawet przez kilkuletni okres, dlatego też mogą zimować w gruncie. Ponadto, należy zasilać je nawozem do kwiatów kwitnących, który pobudzi ich wzrost. Alternatywnie może być to kompost. Właściciel szafirków musi pamiętać o ich regularnym podlewaniu.
Szafirki na rabatach w ogrodzie
Szafirki rewelacyjnie prezentują się na rabatach ogrodowych czy posadzone w donicach. Jednak o wiele lepiej będą wyglądały, gdy ich tłem będą inne kwiaty cebulowe, o zbliżonym okresie kwitnienia. Należy pamiętać, że dostępność gatunków i kolorów tych kwiatów, począwszy od niebieskiego, przez fioletowy, biały, różowy, żółty, a nawet zielony, stwarza możliwości niepowtarzalnych rabat. Stanowią idealne uzupełnienie przydomowych ogrodów, w których kwitną hiacynty, narcyzy, tulipany czy też żonkile.