Popularne odmiany pomidorów, które warto posadzić z nasion
Pomidory są jednymi z najchętniej uprawianych warzyw. Ich uprawa nie jest skomplikowana, ale wymaga posiadania niezbędnej wiedzy. Dzięki niej będzie można cieszyć się pysznymi i aromatycznymi pomidorami we własnym ogródku.
Pomidory z nasion- dlaczego warto się na nie zdecydować?
Uprawa własnych pomidorów jest świetnym pomysłem, gdyż pozwoli cieszyć się pysznymi warzywami, które wyrosły w ogródku bez nawozów czy pestycydów. Pomidory są pełne witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na organizm. Są to warzywa lubiące ciepło, a proces ich wzrostu zajmuje sporo czasu. Dobrym pomysłem jest zasadzenie nasion maksymalnie do połowy marca i trzymanie ich w ciepłym i słonecznym miejscu. Dzięki temu nasiona będą miały odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu. Można wybierać pośród kilku najbardziej popularnych odmian pomidorów, które nadają się do uprawy zarówno w doniczkach, w szklarniach, tunelach lub gruncie.
Podstawowe zasady uprawy pomidorów z nasion
Uprawiając pomidory w donicach można sadzić je już od połowy lutego do połowy marca. Ze względu na niską temperaturę panującą na zewnątrz muszą być one trzymane początkowo w ciepłym miejscu np. na parapecie. W przypadku większych donic można do jednej zasadzić więcej nasion, a gdy urosną przesadzić do pojedynczych pojemników lub umieścić bezpośrednio w gruncie. Należy to zrobić jednak dopiero po około 25 maja, gdy spada ryzyko wystąpienia porannych przymrozków. Warto wybrać pochmurny, ale bezdeszczowy dzień, gdyż nie ma obaw o to, że ostre słońce uszkodzi delikatne sadzonki. W przypadku uprawy pomidorów w szklarni ocieplanej można je siać już początkiem lutego bezpośrednio do gruntu. Należy jednak pamiętać o tym, aby dostarczyć im odpowiedniej ilości światła. Podobna zasada dotyczy uprawy w tunelach foliowych. Ze względu na zdecydowanie wyższą temperaturę, jaka panuje wewnątrz nasiona pomidorów można wysiewać już początkiem marca.
Charakterystyka najpopularniejszych odmian pomidorów
Jedną z najczęściej uprawianych odmian są pomidory koktajlowe. Charakteryzują się one małymi owocami o średnicy wynoszącej najczęściej 3-4 cm, a ich smak oraz aromat jest zdecydowanie bardziej wyrazisty i mocniejszy niż ma to miejsce w przypadku odmian o większych owocach. Wśród tej odmiany wyróżnia się takie gatunki, jak Black cherry, Gartenperle, Ola Polka, Venus i Vilma. Nieco podobna do pomidorów koktajlowych jest odmiana daktylowa. Swoją nazwę zawdzięczają nieco wydłużonym owocom, które przypominają do złudzenia daktyle. Ich skórka jest dość twarda, a miąższ słodki. Inną bardzo chętnie wybieraną odmianą są pomidory malinowe. Posiadają one intensywnie czerwoną skórkę, pod którą kryje się soczysty miąższ. Mają one także nieco słodkawy smak i bardzo intensywny aromat. Idealnie sprawdzają się jako dodatek do kanapek i sałatek. Wśród pomidorów malinowych wyróżnia się gatunek ożarowski, warszawski, "Olbrzym" oraz "Bawole Serce" ze względu na charakterystyczny kształt owoców. Wśród nasion znaleźć można również odmianę pomidorów F1. Wyróżniają się one przede wszystkim wydajnymi plonami oraz wysoką odpornością na szkodniki i choroby. Najbardziej popularnymi gatunkami odmiany pomidorów F1 jest bez wątpienia Słonka, Dafne, Baron oraz Etna.
Czym różnią się od siebie poszczególne odmiany?
Poszczególne odmiany pomidorów dostępnych na rynku różnią się od siebie nie tylko smakiem, ale także wyglądem. Ze względu na wielkość owoców można podzielić je na drobnoowocowe, do których zaliczyć można m.in. pomidory koktajlowe, średnioowocowe (zdecydowana większość odmian), a także wielkoowocowe (malinowe). Biorąc pod uwagę wysokość krzaka wyróżnia się z kolei odmiany wysokie oraz karłowate. Pomidory mają najczęściej okrągły, symetryczny kształt, ale zdarzają się również owoce podłużne (rzymskie, śliwkowe), a także tzw. "Bawole Serca" o charakterystycznym kształcie przypominającym nieco wygląd serca. Dostępne są również odmiany o owocach w kształcie papryki (Cornable F1), gruszki (Peardrops) oraz pomidory Gargamel, których owoce są niezwykle efektowne. Owoce poszczególnych odmian mogą różnić się od siebie również kolorami. Najpopularniejsze i najczęściej występujące pomidory mają odcienie koloru czerwonego, ale spotkać można również odmiany żółte, pomarańczowe, brązowe (nazywane od swojej barwy czekoladowymi) oraz o skórce w prążki, która przypomina swoim wyglądem umaszczenie tygrysa lub zebry. Warzywa te mogą również różnić się o siebie smakiem i zapachem. Pomidory malinowe są wyraźnie słodkie i posiadają charakterystyczny, intensywny aromat. Poszukując odmiany o mocniejszym smaku warto postawić na pomidory typu gargamele. Odmiany dwukolorowe, czyli tygrysie są w smaku lekko kwaśne, a w ich wnętrzu znajduje się niewielka ilość pestek.
Kup nasiona pomidorów w sklepie internetowym
Poszukując konkretnej odmiany pomidorów do założenia własnej uprawy warto zapoznać się z bogatą ofertą nasion dostępną w naszym sklepie internetowym. Znaleźć w niej można klasyczne i najbardziej popularne odmiany, takie jak pomidor malinowy, koktajlowy, ale również mniej znane, a równie smaczne gatunki. W ofercie dostępne są pomidory o różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu każdy znajdzie odmianę idealnie odpowiadającą indywidualnym potrzebom.
Samodzielna uprawa pomidorów jest świetnym pomysłem na to, aby poznać wiele odmian i gatunków, których do tej pory nie mieliśmy okazji próbować. Takie warzywa są również bardzo zdrowe oraz dostarczają wielu cennych składników odżywczych.