Pomidory koktajlowe - ulubione odmiany, sadzenie i pielęgnacja
Pomidory koktajlowe są bardzo lubiane z kilku zasadniczych powodów: są drobne, a więc dobrze sprawdzają się jako przekąski bądź składnik sałatek, można wybierać spośród ogromnej różnorodności odmian (różne kształty i barwy owoców), a w dodatku ich uprawa jest bardzo łatwa. To warzywa, które z powodzeniem są uprawiane na balkonie przez osoby początkujące.
Pomidory koktajlowe w doniczce – warunki uprawy
Pomidory koktajlowe są łatwiejsze w uprawie od odmian tradycyjnych (wielkoowocowych) i rzadziej sprawiają problemy. Jednakże najważniejsze wymagania są podobne.
Najlepiej uprawiać je w miejscach słonecznych, wtedy dają dobry, a jednocześnie smaczny plon (m.in. więcej cukrów w owocach). Jednakże należy je chronić (np. przenosząc osłonięte miejsce) przed bezpośrednim nasłonecznieniem w czasie letnich upałów, gdyż powoduje to m.in. poparzenie liści i szybkie wysychanie bryły korzeniowej.
Dlatego pomidory drobnoowocowe często uprawia się na balkonie pod osłoną innych roślin, np. rosnących w skrzyniach na balustradach. Preferują miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru. Optymalne do uprawy są podłoża żyzne, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe. Często używa się odkwaszonego torfu z dodatkami (np. piachem i keramzytem). Rośliny są ciepłolubne i bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Zamierają już przy wystąpieniu przymrozków.
Jak i kiedy sadzić pomidory koktajlowe?
- Pomidory koktajlowe uprawia się z rozsady. Nasiona wysiewa się od marca do końca kwietnia w pojemnikach ustawionych w ogrzewanym pomieszczeniu, np. na parapecie.
- Nasiona pomidorów najlepiej siać pojedynczo lub po dwa do oddzielnych pojemników, np. multiplatów lub opakowań po jogurtach i innych produktach (zero waste).
- Na dnie pojemników wykonuje się otwory dla odpływu nadmiaru wody. Ponadto zaleca się wysypanie drenażu.
- Produkcja rozsady (sadzonek) wynosi średnio 5-6 tygodni. Po upływie tego czasu przesadza się je do większych donic i skrzyń (minimalna głębokość pojemnika wynosi 15-20 cm), opcjonalnie do ogrodu.
- Należy zachować przynajmniej 30 cm odległości pomiędzy sadzonkami.
- Pomidory mogą być przenoszone na zewnątrz dopiero od połowy maja.
Uprawa pomidora koktajlowego w doniczce
Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne podlewanie. Pomidor nie lubi przesuszenia, w dodatku w takich warunkach często pojawia się przędziorek. Nawadnianie wykonuje się rano lub wieczorem.
Należy unikać godzin południowych i wczesnopopołudniowych zwłaszcza w okresie upałów. Warto stosować nawożenie, np. od maja co 2 tygodnie. Często używa się specjalistycznych nawozów do pomidorów lub organicznych nawozów humusowych. Ważne, aby nawóz zawierał bor i wapń. Oba pierwiastki mają duży wpływ na owocowanie – pierwszy na zawiązywanie owoców, drugi na zwiększenie ich trwałości.
Sucha zgnilizna wierzchołkowa powodowana niedoborem wapnia pojawia się u pomidorów koktajlowych znacznie rzadziej w porównaniu z wielkoowocowymi. Warzywa powinno się systematycznie sprawdzać w poszukiwaniu symptomów chorób i szkodników.
Jak przycinać pomidory koktajlowe?
Pomidor koktajlowy na balkonie czy amatorskiej uprawie ogrodowej jest rzadko przycinany, ale można to robić dla zwiększenia ilości i zdrowotności plonu. Rośliny prowadzi się wtedy tak, by miały jeden lub dwa pędy główne (przewodniki). Usuwa się wszystkie pędy boczne.
Zwykle jednak młodym sadzonkom uszczykuje się pędy dla lepszego rozkrzewienia. Dają wystarczający plon, a jednocześnie mają ładny, krzaczasty pokrój. Zabieg jest szczególnie ceniony u odmian kaskadowych, o pokładających się pędach.
Ogławianie pomidorów koktajlowych – czy jest potrzebne?
U większości odmian pomidorów koktajlowych ogławianie jest niepotrzebne, gdyż są samokończące. Natomiast, gdy sadzonki są już mocno rozrośnięte, np. w fazie kwitnienia można usunąć najniżej położone, dolne liście. Dzięki temu roślina ma więcej energii do tworzenia zawiązków owoców, a ponadto jest mniej narażona na choroby grzybowe (dolne liście często długo pozostają wilgotne, po podlewaniu, deszczach). Ponadto usuwa się wszystkie liście żółte i suche.
Najsmaczniejsze i najwydajniejsze odmiany na balkon i do ogrodu
O wyborze pomidorów koktajlowych decydują różne kryteria, chociaż dużym wzięciem cieszą się najbardziej plenne i najsmaczniejsze odmiany. Nie bez znaczenia są „walory dekoracyjne”, tj. kształt i barwa owoców. To drugie w pewnym stopniu wpływa także na ich smak.
- ‘Black Cherry’ – to pomidor koktajlowy czarny. Z założenia jest przeznaczony do uprawy pod osłonami, ale można go uprawiać również na balkonie, lecz w większych pojemnikach w porównaniu z innymi odmianami.
- Pomidor ‘Gartenperle’ – to bardzo plenna odmiana wytwarzająca intensywnie czerwone owoce. Zwisają kaskadowo, dlatego warzywo często uprawia się w wiszących donicach, makramach i koszach.
- Pomidor ‘Sungella’ – to smaczna odmiana wytwarzająca słodko-kwaśne, aromatyczne owoce. Są ciemnożółte i osiągają średnicę 2 cm.
- Pomidor ‘Bajaja’ – to niska odmiana (20-40 cm) nadająca się do uprawy nawet na małych balkonach. Posiada gęsty pokrój, pędy mają tendencję do przewieszania się. Owoce są drobne, czerwone.
Nasiona pomidorów są łatwo dostępne w sklepach, w dodatku można korzystać z dobrodziejstwa ogromnej różnorodności odmianowej. Dlatego warto corocznie testować różne odmiany, a z czasem stworzyć „listę” tych ulubionych.