Orienpety - czyli lilie drzewiaste OT

Lilie drzewiaste powstały w wyniku działalności człowieka. Jakie zalety przyniosło skrzyżowanie popularnych dwóch odmian lilii? Co warto wiedzieć o orienpetach? Jakie są popularne gatunki? Oto kompleksowy przewodnik po tych roślinach!
Czym są orienpety? Połączenie lilii trąbkowych z orientalnymi
Lilie są uprawiane już od czasów starożytnych. Ujmujący i dostojny wygląd tych kwiatów jest ceniony również współcześnie. Obecnie można z całą stanowczością przyznać, że lilie przeżywają swój renesans. Z tego powodu pochylimy się tutaj nad orienpetami. Powstały one w ramach skrzyżowania lilii trąbkowych z liliami orientalnymi.
Lilie pochodzące z terenów Dalekiego Wschodu od zawsze budziły zachwyt, jednak stwarzały niemałe trudności w ramach całorocznej uprawy w innych regionach świata. Z tego właśnie powodu zaczęto prace nad krzyżowaniem tych odmian. Rezultatem działań są właśnie lilie drzewiaste. Dzięki temu możemy się nimi cieszyć także w rodzimym klimacie z uwagi na to, że nabrały odporności na niekorzystne czynniki zewnętrzne.
Czym wyróżniają się orienpety?
Łodygi lilii drzewiastych mogą osiągnąć od 1,5 do 2,5 m wysokości. Średnica kwiatów jest również okazała - 25 cm w czasie kwitnienia z pewnością przykuje wzrok! Oryginalność tych roślin wyraża się także w ubarwieniu płatków - mogą być bowiem dwu- lub nawet trójkolorowe. Takie oryginalne kwiatostany zarówno pod kątem wielkości jak i kolorów sprawiają, że lilie drzewiaste pozwolą relatywnie łatwo odmienić charakter ogrodu, nadając mu szlachetnego charakteru.
To nadal nie koniec wyróżników tych roślin - zachwycają bowiem intensywnym, słodkim zapachem. Świetnie sprawdzą się także jako kwiaty cięte - w rezultacie nie tylko nadadzą wnętrzu klasy, ale i wprowadzą piękną woń.
Jak sadzić lilie drzewiaste?
Droga do uzyskania efektownie kwitnących orienpetów zaczyna się już podczas wyboru optymalnego stanowiska oraz jego przygotowania. Pierwszym krokiem przed umieszczeniem cebul w ziemi powinno być odpowiednie przygotowanie podłoża. Mowa tutaj o usunięciu chwastów i pozostałości innych roślin. Lilie najlepiej odnajdują się w słonecznych miejscach i osłoniętych od wiatru.
Zdrowe i dorodne cebule należy umieścić na głębokości min. 5 cm w podłożu jesienią (między wrześniem lub październikiem), albo w wiosną (w kwietniu). Dobrą praktyką jest także pokrycie ich kompostem, co przyspieszy proces ukorzeniania.
Jeżeli chcesz uzyskać efekt okazałych skupisk lilii - umieść w podłożu kilka cebulek. Aby ochronić je przed niszczycielskim działaniem szkodników, najlepiej będzie sięgnąć po specjalne koszyczki do cebul. Lilie drzewiaste świetnie sprawdzą się także jako okazałe tło do innych odmian, takich jak jeżówki, liliowce czy hosty. Przy komponowaniu kompozycji na bazie lilii warto także wziąć pod uwagę trawy ozdobne.
Pielęgnacja orienpetów
Warto wspomnieć, że orienpety stanowią przykład najzdrowszych odmian lilii - nie są podatne na choroby i działanie szkodników.
Gdy lilie zaczną przekwitać - wówczas zalecanym krokiem jest usunięcie obumarłych kwiatostanów. Dzięki temu roślina nie będzie marnowała energii na produkowanie nasion. Zamiast tego dojdzie do wzmocnienia się cebulki przed nadejściem zimy.
W opozycji do lilii orientalnych nie wymagają wykopywania na zimę. Jedynie w tych chłodniejszych terenach trzeba przykryć je igliwiem lub kompostem, aby zabezpieczyć roślinę przed mrozem.
Przegląd popularnych odmian lilii drzewiastych
Pomimo dość krótkiej historii orienpety doczekały się całkiem wielu odmian. Poniżej prezentujemy te najczęściej spotykane.
Rising Moon
Lilia Rising Moon z pewnością zwróci uwagę podczas kwitnienia - nie sposób przejść obojętnie obok okazałych żółtych kwiatów ozdobionych czerwonymi akcentami na brzegach. Doskonale sprawdzi się w zestawieniu z innymi roślinami, jak i samodzielnie. Można ją uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale i szklarni. Jej kolejnym atutem jest długi okres kwitnienia - warto skorzystać z niej także przy komponowaniu bukietów.
Debby
Debby to kolejna propozycja dla miłośników lilii z akcentami słonecznego ubarwienia. Pomarańczowo-bordowe kwiaty ożywią każdy ogródek i z pewnością nadadzą mu ożywczego charakteru nawet podczas pochmurnych dni. Dodatkowo na uwagę zasługuje intensywny, piękny zapach tych roślin.
Purple Prince
Purple Prince zachwyca intensywnym ubarwieniem skierowanych ku górze kwiatów. Połączenie intensywnego różu z fioletem sprawi, że prezentowana odmiana z pewnością będzie wysuwać się w ogródkowych kompozycjach na pierwszy plan. W sprzyjających warunkach może osiągnąć nawet 2 m wysokości.
Miss Feya
Miss Feya wyróżnia się bordowymi kwiatami - ten intensywny kolor jest przełamany białymi brzegami. Tak jak pozostałe odmiany lilii drzewiastych - w okresie kwitnienia warto je wzbogacać nawozem wieloskładnikowym. Mocne ubarwienie płatków doda silnych akcentów w Twoim ogródku.
Lilia Pontiac
Lilia Pontiac to z kolei propozycja dla entuzjastów subtelnych akcentów w swojej przestrzeni. Delikatne żółte ubarwienie sprawia, że Pontiac staje się dość wdzięczną propozycją przy tworzeniu kompozycji z innymi liliami. Możesz mieć pewność, że żółte kolory ożywią Twoje rabaty!
Miss Peculiar
Zwieńczenie prezentowanego zestawienia stanowi Miss Peculiar. Okazałe żółto-kremowe kwiaty kontrastują z pomarańczowym środkiem i czerwonymi pręcikami. Ta odmiana z pewnością sprawdzi się przy komponowaniu ogródkowych rozsad!
Jeżeli zastanawiasz się nad włączeniem lilii do swojego ogrodu - orienpety zasługują na Twoją uwagę! Łatwość uprawy, relatywnie niskie wymagania przy jednoczesnym okazałym kwitnieniu - to wszystko powinno zachęcać Cię do wyboru tych drzewiastych odmian!



