Ogród w stylu japandi – jak go zaaranżować i jakie rośliny wybrać?
Perfekcyjne związki na odległość nie istnieją? A jednak! Mariaż stylu japońskiego i skandynawskiego udowadnia, że swoją drugą połówkę da się znaleźć nawet na końcu świata! Dzisiaj dowiesz się jak urządzić ogród w stylu japandi, jak go umeblować, oświetlić i które rośliny w nim posadzić.
Czym jest japandi i skąd się wzięło?
Nazwa kierunku pochodzi od słów Japan i Scandinavia (Japonia i Skandynawia) i nawiązuje do stylistyki, jaka dominuje w tutejszych ogrodach.
Oba kierunki dążą do stworzenia przestrzeni, która w jak największym stopniu odda pierwotny wygląd przyrody:
- ogród japoński:
- stawia na asymetryczną elegancję,
- odwzorowuje przyrodę w miniaturze (bonsai, małe wodospady),
- czerpie z filozofii zen, skłaniając do kontemplacji i wyciszenia się.
- ogród skandynawski:
- lubi otwartą przestrzeń,
- ceni funkcjonalność,
- opiera się na swobodnych nasadzeniach roślin,
- tętni życiem dzięki ptakom, jeżom i owadom.
Jak styl japoński łączy się ze skandynawskim w doskonałą synergię?
Podstawowe zasady stylu japandi
Choć Europę Północną i wyspiarski kraj u wschodnich wybrzeży Azji dzielą tysiące kilometrów, to bardzo dobrze uzupełniają się pod względem estetyki ogrodów.
Do najważniejszych cech japandi należą:
- oszczędne formy,
- stonowana kolorystyka – zieleń roślin uzupełniają kolory ziemi (mała architektura, ścieżki, dekoracje),
- naturalne materiały,
- harmonia z naturą,
- przytulność,
- połączenie funkcjonalności z duchowością (ogród to teren użytkowy, który zachęca do refleksji i przemyśleń).
Styl japandi to zestaw najmocniejszych zalet ogrodów japońskich i skandynawskich.
Ogród japandi – jakie rośliny posadzić?
Główną rolę gra zieleń. Kwiaty roślin, białe, kremowe i bladoróżowe, stanowią dodatek i akcentują aranżacje. Kwitnące byliny, krzewy i drzewa sadź z rozwagą w wybranych częściach ogrodu. Wybierz gatunki miododajne i takie, które przyciągną ptaki.
Byliny do japandi
Na słonecznych stanowiskach posadź irysy (np. Germanica biały, syberyjski Double Play) i liliowiec Longsfield Pearl. Za słońcem przepadają też: rozwar (Fuji Pink, Fuji White), szałwia omszona Snow Hill i serduszka piękne Aurora. Jasne akcenty i lekkość wprowadzisz do ogrodu dzięki tawułkom (tawułka biała, Deutschland i Peach Blossom). O dużą dawkę zieleni zadbają trawy ozdobne, jak miskant chiński Gracillimus, rozplenica japońska Hameln i kostrzewa miotlasta.
W zacienionych miejscach ogrodu umieść paprocie (pióropusznik strusi) i funkie (Blue Angel, Mediovariegata, Crispula).
Na pergoli lub tarasie puść pnącza: bluszcz pospolity Thorndale, wiciokrzew japoński Aureoreticulata, wiciokrzew japoński Purpurea.
Drzewa i krzewy w japandi
Zaakcentuj wolne przestrzenie sosną himalajską, kosodrzewiną Pumilio i świerkiem srebrnym. Na niewielkiej przestrzeni zmieścisz mniejsze gatunki całoroczne: bukszpan wiecznie zielony Aurea, suchodrzew Aurea i trzmieliny z gatunku Fortunea (Emerald i Gaiety). Zielone żywopłoty wykonasz z takich odmian laurowiśni, jak Novita i Caucasica.
Na półcienistym stanowisku wyeksponuj hortensję bukietową Magic Candle, piwonię (Shirley Temple lub Amabilis) oraz niższe krzewy: tawułę szarą Grefsheim i laurowiśnię Otto Luyken.
W słonecznych miejscach posadź azalię Kermesina Alba, magnolię Alba Superba i jaśminowiec Rosace. W rzędzie przy ogrodzeniu lub w dużej donicy na tarasie umieść bambus mrozoodporny.
W japandi pozwala się na mocniejsze kolory kwiatów, ale w ograniczonej liczbie, np. jeden krzew hortensji ogrodowej Nikko Blue lub azalii japońskiej Konigstein wystarczą.
Utrzymaj balans między nasadzeniami a pustymi miejscami. Wstęgowe ścieżki wyłóż gładkimi otoczakami i wysyp żwirem, niech meandrują przez ogród.
Jakie meble i dodatki wybrać do ogrodu japandi?
Używaj jasnych i ciepłych kolorów ziemi: kremowego, beżowego, piaskowego, szarości, brązów, oliwkowej zieleni, przydymionej rdzy i naturalnego drewna. Kusi Cię, żeby postawić bordową lub granatową donicę na tarasie? Zrób to, ale zachowaj umiar. Tylko dzięki stonowanym kolorom docenisz piękno i harmonię krajobrazu.
Meble do japandi – tylko naturalne materiały
Liczbę dodatków na tarasie lub pod pergolą ogranicz do minimum, tak żeby zachować funkcjonalność przestrzeni bez przeładowania jej. Postaw na krzesła, pufy, stoły, stoliki kawowe, sofy i huśtawki z naturalnych materiałów. Rattan, bambus, wiklina, juta i trawa morska nadają otoczeniu lekkości, a o rustykalny akcent zadbają elementy drewniane.
Dekoracje w ogrodzie japandi
Statyczne rzeźby, fontanny i rośliny o wyjątkowych kształtach (np. bonsai, rozłożyste krzewy kwitnące) dopełniają estetykę ogrodu, zachowując przy tym prostotę i spokój przestrzeni. Umieść je w różnych punktach i poprowadź do nich ścieżki. Przyciągną wzrok, zaintrygują, wprowadzą element artyzmu i zachęcą do dalszej eksploracji ogrodu.
Oświetlenie do ogrodu japandi – jakie lampy wybrać?
Wieczorem i nocą lampy pełnią tylko rolę pomocniczą. Nacisk kładzie się na naturalną grę światła i cienia, podkreślającą tajemniczą atmosferę. Użyj lampek solarnych, żeby zaakcentować linie ścieżek. Podświetl drzewa i wysokie krzewy – ich sylwetki wyraźniej zamajaczą na tle nocnego nieba. Punktowe światło przy dekoracjach sprawi, że w ciemnościach nabiorą innego charakteru niż za dnia.
W miejscach, w których przesiadujesz wieczorami (np. pergola, taras) użyj szklanych lub bambusowych lampionów – solarnych lub na świeczkę.
Ustaw lusterka w różnych miejscach ogrodu. Migotanie naturalnego światła rozweseli Cię podczas przechadzek. Rozproszą promienie słońca, dodatkowo rozświetlając przestrzeń, zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca.
Woda w ogrodzie japandi
Woda to istotny element stylu japandi i japońskiego. Płynąca symbolizuje przemijanie, dlatego często w ogrodach spotkasz strumyki, niewielkie wodospady i fontanny.
W japońskich ogrodach zakłada się oczka wodne o asymetrycznym kształcie, tak by jak najbardziej przypominały naturalny zbiornik. Posadź lilie lub hiacynty wodne, a przy brzegu obok kamieni kilka irysów White Lady.
FAQ
Co zamiast wody w ogrodzie japandi?
Wysyp żwir, formując go w nieregularny kształt jeziorka. Na środku umieść większy kamień, imitujący wyspę. Wokół „zbiornika” posadź kilka roślin (miniaturowe sosny, świerki, bonsai) i połóż kamienie – odtworzysz naturalny krajobraz z drzewami i pagórkami.
Jak połączyć styl japandi z nowoczesnym w ogrodzie?
Proste linie ścieżek zamień na wstęgowe, zrób aranżacje z krzewów, traw ozdobnych i bylin. W widocznych miejscach posadź kwitnące krzewy. Dodaj element wody – naturalny lub jako żwirową kompozycję. Ustaw drewniane lub gliniane dekoracje w poszczególnych punktach ogrodu.
Mały ogród japandi – jak go urządzić?
Zaprojektuj tylko 1-2 ścieżki i lekko je wyprostuj (zbyt faliste optycznie skrócą przestrzeń). Wysyp na nie jasny żwir. Puść pnącza na kratkach lub po ścianie budynku. Posadź jedno wyższe drzewo lub krzew o takiej wysokości i średnicy, żeby nie przytłoczyły niewielkiej powierzchni (np. świerk karłowaty, jaśminowiec na pniu, buk prowadzony na bonsai). Dodaj kompozycję z zielonych roślin i kamieni.
Czy na balkonie można zrobić ogród w stylu japandi?
Postaw drzewko bonsai w donicy i zrób w skrzyni kompozycję z kępiastej kostrzewy i strzelistego miskantu. W kącie umieść fotel z jasną poduszką i stolik kawowy. Betonową podłogę wyłóż drewnianymi płytkami. Dodaj stojące lub wiszące lampiony. Gotowe!