Nasiona warzyw do ogrodu: na które warto się zdecydować?
Uprawianie warzyw w przydomowym ogródku ma wiele zalet. Nic nie zastąpi smaku samodzielnie wyhodowanych i naturalnych warzyw oraz satysfakcji, jaką daje własnoręczne ich zbieranie. Na które nasiona warzyw do ogródka warto się zdecydować?
Dlaczego warto posadzić warzywa w ogrodzie?
Warzywa są doskonałym źródłem witamin i substancji odżywczych. Zapewniają dobre zdrowie i samopoczucie. Niestety nie wszystkie warzywa kupione w sklepie są gwarancją dobrej jakości i naturalnego pochodzenia. Producenci często korzystają ze sztucznych nawozów i chemicznych oprysków, co również przekłada się na zdrowie człowieka.
Z tego powodu warto sadzić ulubione warzywa w przydomowym ogródku. Zapewnia to kontrolę nad wzrostem rośliny oraz daje pewność jej naturalnego pochodzenia. Posiadanie własnych warzyw w ogródku to gwarancja zdrowych plonów.
Jak siać nasiona warzyw ogrodowych?
Prostym i szybkim sposobem na sadzenie warzyw w przydomowym ogródku jest siew wprost do gruntu. Na początku jednak należy przygotować grządki pod wysiew, w dobrze nasłonecznionym miejscu.
Grządki powinny być rozplanowane w taki sposób, aby ścieżki między nimi miały min 40 cm i zapewniały swobodę dostępu. Ponadto rozmiar grządek nie powinien przekraczać 120 cm. Nasiona należy siać własnoręcznie w spulchnionej glebie, przysypując je delikatnie ziemią. Istnieją również inne metody siewu jak np. wysiew do skrzynek, doniczek, tunele czy szklarnie.
Kiedy wysiewać nasiona warzyw do gruntu?
Pora wysiewu nasion warzyw zależy od ich odmian, wymagań oraz terminu wegetacji. Można podzielić je na odmiany wczesne, średnie i późne. Okres uprawy odmian wczesnych będzie znacznie szybszy niż, tych późnych. Przekłada się to również na odpowiedni moment zasiania danego warzywa.
Przed wysianiem rośliny warto sprawdzić terminarz siewu warzyw do gruntu lub zapoznać się z informacjami producenta na opakowaniu. Warzywa, które można wysiewać już w marcu to m.in.: rzodkiewka, rukola, pietruszka, wczesne odmiany marchewki czy szpinak. W następnym miesiącu warto zasiać buraki, a w maju fasolę oraz warzywa dyniowate.
Popularne warzywa w ogrodzie
- Ogórek gruntowy śremski - jest to jedna z bardziej znanych i docenianych odmian wczesnych ogórka. Charakteryzuje się dużą plennością, intensywnie zieloną barwą oraz silnym wzrostem. Idealnie sprawdzi się do kiszenia oraz konserwowania.
- Fasola Saxa złota - ta wczesna odmiana fasolki o soczystej, żółtej barwie nadaje się do bezpośredniego spożycia po wcześniejszymugotowaniu lub może zostać wykorzystana do najróżniejszych przetworów.
- Szpinak Matador - ciemnozielone, lekko karbowane liście o owalnym i podłużnym kształcie to cechy charakterystyczne odmiany Matador. Doskonale nadaje się do spożywania na surowo, po ugotowaniu, a także do mrożenia.
- Dynia olbrzymia Golias - od kremowych zup, po aromatyczne ciasta – to warzywo znajdzie wiele zastosowań w kuchni. Dynia Golias o miękkim i słodkim miąższu to bardzo plenna odmiana, której owoce mogą osiągać nawet do 30 kg.
- Koper ogrodowy Moravan - aromatyczny, smaczny i przede wszystkim bogaty w liczne witaminy i minerały. Koper ogrodowy to świetny i pyszny dodatek do ziemniaków, sałatek oraz sosów. Można go mrozić oraz suszyć.
- Pomidor malinowy Retro - gruntowy - swoją nazwę zawdzięcza soczystej malinowej barwie. Odmiana jest wyjątkowo soczysta i mięsista. Charakteryzuje się wysoką plennością. Z jednej rośliny można uzyskać 6-8 kg pomidorów.
- Papryka California Wonder czerwona - ta bardzo słodka odmiana posiada soczyste, i pełne owoce o grubych ściankach. Dzięki swoim walorom smakowym nadaje się zarówno do jedzenia na surowo, jak i przetworów.
- Rukola dzika wieloletnia - roślina ta posiada lekko pikantne, jadalne liście, które są doskonałym źródłem antyoksydantów. Jej niska kaloryczność sprawia, że jest idealną bazą do sałatki i stanowi doskonały dodatek do ryb, mięs oraz innych dań.
- Kalafior Bora - jego zaletą jest krótki okres wegetacji trwający 60-65 dni. Ma dorodne, jędrne, białe róże i gwarantuje czyste wybarwienie. Świetnie nadaje się do mrożenia.
- Por Tango - to późna odmiana pora, której zbiór powinien odbyć się na jesień. Jego gruba i mięsista łodyga zapewnia doskonały smak w potrawach takich jak sałatki czy zupy. Warzywo jest naturalnym antybiotykiem.
- Bakłażan oberżyna Black Beauty - gruszkowaty kształt i głęboki kolor gładkiej, ciemno-fioletowej skórki to cechy charakterystyczne odmiany Black Beauty. Z uwagi na długi okres wegetacji warto zasiać roślinę już w lutym.
- Marchew pierwszy zbiór - ta wczesna odmiana marchwi ma słodkie i smaczne korzenie, które są bogatym źródłem witaminy C. Roślina jest prosta w uprawie, dlatego będzie doskonałym wyborem dla początkujących ogrodników.
- Rzodkiewka Carmen - polska odmiana rzodkiewki, o głęboko czerwonym kolorze. Jej skórka jest cienka, a mimo to nie jest podatna na pękanie. Miąższ jest łagodny i soczysty.
- Pietruszka Cukrowa - jest wyjątkowo aromatyczna i smaczna. Jej stożkowate korzenie są delikatnie słodkie, dlatego doskonale nadaje się do bezpośredniej konsumpcji. Nie powinno się jej jednak przetwarzać.
- Burak ćwikłowy opolski - ten cieszący się popularnością burak to gwarancja dużej plenności oraz intensywnego smaku. Jego mocne wybarwienie jest szczególnie atrakcyjne. Warzywo nadaje się do przetworów.
- Bób Windsor - ta średnio wczesna odmiana daje duże plony. Jego strąki mają do 15 cm długości i zawierają 3-4 nasion. Są one soczyste i zawierają duże ilości białka.
- Cebula Soplica - to wyjątkowe warzywo jest niezbędne w każdej kuchni. Cebula Soplica charakteryzuje się podłużnym kształtem i intensywnym aromatem. Można ją przechowywać nawet do 8 miesięcy.
Samodzielna uprawa roślin to przyjemność i satysfakcja, jednakże wybór odpowiednich warzyw do ogródka może być nie lada wyzwaniem. Oprócz osobistych upodobań należy wziąć pod uwagę wymagania roślin, ich okres wegetacji oraz specyfikę ogródka, w którym zostaną one zasiane.