Kwiaty na trawniku - trawniki naturalizowane kwiatami cebulowym. Jak to zrobić?
Naturalizacja trawnika kwiatami cebulowymi to świetny pomysł na wiosenne dekoracje w ogrodzie. Wbrew pozorom nie wymaga tak dużo pracy i opieki jak mogłoby się wydawać.
Naturalizacja znana jest już od wielu lat. Wcześniej stosowano ją w dużych ogrodach, często przy pałacach i dworskich parkach. Obecnie wykorzystywana jest w mieście, zazwyczaj w parkach lub na trawnikach przy ulicach i deptakach. Zabieg ten staje się również coraz popularniejszy w przydomowych ogródkach.
Na czym polega naturalizacja trawnika?
Naturalizacja to nic innego jak obsadzenie trawnika pięknymi i kolorowymi kwiatami cebulowymi. Robimy to w nieregularnych grupach i skupiskach, tak aby wyglądało naturalnie. Wykluczone są tu uporządkowane rzędy kwiatów. Warto pamiętać, aby wybrać miejsce na trawniku, które nie jest zbyt często uczęszczane, ponieważ rośliny źle znoszą deptanie. Dodatkowo nie powinno się naturalizować trawnika w miejscach podmokłych i wymagających częstego koszenia.
Jakich kwiatów użyć?
Trzeba pamiętać, że nie wszystkie kwiaty cebulowe nadają się do naturalizowania trawnika. Z założenia taki trawnik nie powinien wymagać specjalnej opieki i pielęgnacji. Dlatego najlepiej użyć cebulek kwiatów, które zimują w gruncie i nie muszą być wykopywane przez wiele sezonów. Dodatkowo trawnik obsadzamy roślinami, które rozmnażają się samodzielnie, za pomocą cebulek przybyszowych lub poprzez wysiew nasion. Do naturalizacji trawnika sprawdzają się świetnie niskie rośliny o drobnych kwiatach. Najlepsze są odmiany i gatunki niezbyt wymagające, mrozoodporne, o wysokiej tolerancji i odporności na niekorzystne warunki glebowe i atmosferyczne.
Poniżej przedstawiamy kilka roślin cebulowych, które doskonale sprawdzą się do naturalizacji trawnika. Wymienione kwiaty oraz inne rośliny cebulowe znajdziecie Państwo w naszym sklepie w różnych ciekawych odmianach.
Krokusy
Krokusy to jedne z najpopularniejszych wiosennych kwiatów cebulowych. Są małe i niskie, dorastają do około 10-12 cm. Występują w kilku kolorach, najczęściej można spotkać fioletowe krokusy, ale bardzo znane są też żółte i białe. Istnieje wiele ciekawych odmian krokusów. Większość z nich nie wymaga specjalnej opieki. Są proste w uprawie i bezproblemowe w pielęgnacji. Krokusy są mrozoodporne i wykazują wysoką tolerancje na słabe warunki. Nie potrzebują częstego wykopywania cebulek.
Sadzenie krokusów
Cebulki krokusów najlepiej sadzić we wrześniu i październiku. Głębokość sadzenia wynosi około 6-8 cm. Rozstawa powinna wynosić około 10-15 cm.
» Przeczytaj także: Sadzenie krokusów w trawniku – sadzenie, uprawa, pielęgnacja.
Szafirki
Szafirki to piękne kwiaty o wyjątkowym, delikatnym wyglądzie. Sprawdzają się bardzo dobrze przy neutralizowaniu trawnika. Szafirki zaliczają się oczywiście do roślin cebulowych. Charakteryzują się wyjątkowymi kwiatami przypominającymi malutkie dzwoneczki. Kwiaty te mają zazwyczaj niebieski kolor w różnych odcieniach, czasem nawet zabarwią się na fioletowy w zależności od warunków atmosferycznych. Osiągają do 20 cm wysokości wraz z kwiatostanami. Nie są bardzo wymagające, a ich uprawa jest prosta, zimują w gruncie i mogą rosnąć w jednym miejscu przez kilka lat, dlatego są idealne do obsadzenia trawnika.
Sadzenie szafirków
Kwiaty te nie mają dużych wymagań glebowych. Nie lubią jedynie zbyt suchej i zbyt mokrej ziemi. Cebulki szafirków sadzi się do gruntu jesienią, od połowy września do połowy października. Wsadza się je na głębokość ok. 6-8 cm, w rozstawie 7x10 cm.
Narcyzy
Narcyzy to bardzo lubiane kwiaty cebulowe. Charakteryzują się łatwością uprawy i zróżnicowanymi odmianami. Gatunki narcyzów różnią się od siebie między innymi: wysokością, kształtem, zapachem i kolorem. Niektóre odmiany osiągają nawet do 60 cm. Najpopularniejsze są odmiany żółte, ale można spotkać również białe, łososiowe, pomarańczowe i dwubarwne.
Sadzenie narcyzów
Cebulki narcyzów sadzimy jesienią, w okolicy września. Powinny mieć czas, aby ukorzenić się przed nadejściem zimy. Wsadzamy je na głębokość około 10-15 cm. Głębokość powinna odpowiadać trzykrotności wielkości cebuli. Narcyzy nie muszą być wykopywane, zimują w gruncie. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji dlatego też są polecane jako rośliny cebulowe do naturalizowania trawnika. W naszym sklepie oferujemy wiele odmian narcyzów, od botanicznych po kolekcjonerskie.
Jak pielęgnować trawnik naturalizowany?
Ze względu na to, że do stworzenia trawnika naturalizowanego wybiera się gatunki łatwe w uprawie, pielęgnacja takiego trawnika nie wymaga dużo pracy. Cała idea naturalizacji polega na tym, żeby kwiaty rosły w swoim naturalnym środowisku, bez dużego ingerowania człowieka.
Jak wybrać podłoże?
Najlepsza będzie gleba żyzna, przepuszczalna i delikatnie wilgotna. Bardzo dobrze sprawdzi się stanowisko w półcieniu, np. pod drzewami.
Jak sadzić, by nie uszkodzić?
Rośliny sadzimy w dużych, jednogatunkowych grupach. Trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić trawnika. Dlatego powinno się sadzić rośliny bez przekopywania trawnika. Najlepiej zaopatrzyć się w poręczny pikownik lub specjalną sadzarkę do cebul. Zazwyczaj rośliny cebulowe sadzimy na głębokość odpowiadającą trzykrotności wysokości cebul. Do dołka warto dodać nieco ziemi kompostowej.
Jeśli chcemy posadzić cebulki w większej grupie, konieczne będzie wycięcie płatów darni. Przyda się do tego ostry nóż lub szpadel. Murawę nacinamy z trzech stron, a następnie odwijamy i sadzimy. Po posadzeniu cebul należy dobrze wyklepać podwiniętą murawę.
Po wszystkim podlewamy trawnik. Już po kilku dniach nie będzie widać śladów sadzenia. Cebulki można dosadzać systematycznie. Wiele osób obserwuje, w którym miejscu kwiaty kwitną obficie i tam sadzą nowe cebule.
Nawożenie i podlewanie
Nawożenie nie jest niezbędne, ale warto raz w roku, po kwitnieniu, zasilić naturalizowany trawnik. Wykorzystuje się do tego nawozy organiczne lub uniwersalne mieszanki. Trzeba jednak uważać, aby nie zakwasić gleby. Naturalizowany trawnik podlewamy w czasie lata i upałów. Nie robimy tego jednak zbyt często i obficie. Wykluczone jest też używanie systemów zraszających. Zbyt duże nawodnienie może spowodować gnicie cebul.
Koszenie - kiedy kosić naturalizowany trawnik?
Pierwszy raz można skosić trawnik dopiero po kwitnieniu, gdy liście kwiatów uschną. Jeśli skosimy liście przed uschnięciem, nie pozwolimy cebuli przyswoić odpowiedniej ilości substancji pokarmowych na następny rok.
Dlaczego warto stworzyć naturalizowany trawnik w swoim ogrodzie?
Jest to rewelacyjny pomysł na dekoracje do ogrodu. W przypadku kiedy znudziły nam się już zwykłe rabaty i chcemy wprowadzić do przydomowego ogródka coś nowego to właśnie warto przemyśleć obsadzenie trawnika.
Ma to z pewnością wiele zalet. Wygląda przede wszystkim naturalnie i nietuzinkowo. Poza tym nie wymaga to z naszej strony wiele zachodu i pracy. Naturalizowany trawnik jest prosty w uprawie i pielęgnacji. A co najważniejsze pełni funkcję ozdobną i przy odrobinie starań może wyglądać naprawdę pięknie.