5 wiosennych niebieskich kwiatów cebulowych
Niebieski to jeden z najrzadszych kolorów występujących w naturze, ogród utrzymany w odcieniach błękitu stanowi więc nie lada wyzwanie - przynajmniej w teorii. Wbrew obawom, ograniczona paleta kolorystyczna nie musi być nudna - umiejętnie wykonana aranżacja przyniesie spektakularne efekty. Aby najlepiej wykorzystać potencjał błękitu, warto zastosować kilka sztuczek. Jak stworzyć niebieski ogród?
Aranżacja "niebieskiego" ogrodu bez tajemnic
Kolor niebieski przywodzi na myśl niezbadane obszary, to nieuchwytny, a jednak bardzo pożądany kolor w ogrodnictwie. Tworzy harmonię i nadaje głębi. Jak w pełni wykorzystać potencjał błękitu?
Najważniejszy jest wybór odpowiednich roślin, kreatywność albo...sprytne rozwiązania. Jak przekonują specjaliści, w przypadku niebieskiego koloru sprawdzi się zasada powtórzeń, która polega na przyjęciu jednego, konkretnego schematu dla całego ogrodu. Pomoże to stworzyć wrażenie ruchu i sprawi, że ogród będzie mniej statyczny.
Aby uzyskać naturalny, ale i schludny efekt, warto postawić na kwiaty ułożone gatunkami w prostych liniach, poprowadzone wzdłuż krańców ogrodu lub stworzyć warstwy - zaczynając od niskich roślin z przodu, a kończąc na wysokich przy końcu.
Niebieska barwa może wydawać się nieco chłodna, ale optycznie powiększy przestrzeń (co jest szczególnie istotne w przypadku niewielkich ogrodów). Nieco ciepła nada fiolet, żółć lub pomarańcz - kontrastowe kolory mogą być zastosowane w postaci pojedynczych roślin lub dodatków (jak donice, ozdoby czy meble), elegancję zapewni uniwersalna biel.
Niebieskie kwiaty do każdego ogrodu
Ciekawe rezultaty można osiągnąć urządzając ogród monochromatycznie. Odpowiednio dobrane rośliny pomogą stworzyć iluzję głębi i nadadzą aury tajemniczości. Warto wykorzystać różne faktury i odcienie - od radosnych błękitów po nastrojowe granaty. Jak? Jaskrawe, niebieskie kwiaty można zasadzić w jednym końcu ogrodu, a ciemniejsze po przeciwstawnej stronie, ważne, by połączyły się płynnie w centralnym punkcie, tworząc pewnego rodzaju gradient.
Choć zadanie wydaje się proste, tylko (nieco ponad) 40 roślin występuje naturalnie w niebieskim kolorze. Które z nich sprawdzą się w ogrodzie?
Iris reticulata żyłkowany - niezwykła klasyka
Iris reticulata to dekoracyjna roślina, a wśród entuzjastów ogrodnictwa uchodzi za najpiękniejszy okaz gatunku. Delikatne kwiaty składają się z sześciu płatków - trzy z nich zwijają się ku dołowi, pozostałe trzy są uniesione do góry. Liście przypominają ostro zakończoną trawę. Roślina osiąga wysokość ok. 20 cm, kwitnie na wiosnę (marzec/kwiecień).
Iris reticulata preferuje stanowiska ciepłe i słoneczne, ale poradzi sobie również w zacienionych obszarach. Gleba powinna być średnio wilgotna, przepuszczalna, wapienna o lekko zasadowy odczynie. Termin sadzenia przypada na jesień (wrzesień i październik).
Irys należy do roślin odpornych, rzadko choruje. Wiosną warto dodatkowo nawadniać glebę i przynajmniej raz zasilić nawozem organicznym (np. kompost). Sprawdzi się w ogrodach skalnych, żwirowych i wiejskich, a także na rabatach i między drzewami.
Hiacynt niebieski - wielowymiarowy efekt
Hiacynt niebieski znany jest jako okazała, bardzo efektowna roślina o intensywnym zapachu. Osiąga 25 - 30 cm wysokości. Dzwonkowate kwiaty zebrane są w grona (a ich ilość zależy od jakości i wielkości cebuli), liście są delikatne, wąskie i podłużne. Kwitnie w maju i czerwcu.
Hiacynt niebieski sprawdzi się na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. Warto zadbać o podłoże bogate w składniki odżywcze, lekkie, ale dobrze uprawione i przepuszczalne, najlepiej o odczynie zasadowym (do obojętnego). Termin sadzenia to wrzesień i październik.
Hiacynt niebieski należy nawozić dobrą mieszanką wieloskładnikową, a w czasie suchej pory - podlewać (ziemia powinna być zawsze wilgotna). Po kwitnieniu warto usunąć uschnięte kwiaty, które mogą osłabić przyrost cebul. Roślina dobrze znosi niskie temperatury, ale młode okazy mogą potrzebować okrycia na zimę. To doskonały wybór do ogrodów skalnych, na rabaty i obwódki ścieżek.
Szafirek armeński - oryginalny wybór
Szafirek armeński to niewielka, ale bardzo ciekawa roślina, które osiąga wysokość nieprzekraczającą zazwyczaj 20 cm. Kuliste kwiaty o intensywnie niebieskim kolorze, tworzą gęste grona o wzniesionym pokroju. Liście są długie, zgięte w rynienkę. Kwitnie na wiosnę - w kwietniu (a czasem też maju i czerwcu).
Szafirek armeński potrzebuje stanowiska ciepłego i słonecznego, choć lekki półcień nie stanowi zazwyczaj problemu. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, najlepiej piaszczysto - gliniasta, umiarkowanie wilgotna. Optymalny czas sadzenia to jesień (wrzesień lub październik)
Szafirek armeński jest mrozoodporny, ma też małe wymagania dotyczące pielęgnacji. Zaleca się usuwać przekwitłe kwiaty, które mogą osłabić roślinę. Najlepiej prezentuje się w grupach - doskonale uzupełni ogród skalny lub wiejski, ale też rabaty i krzewy ozdobne. Może być sadzony w pojemnikach i donicach.
Unikalny krokus wielkokwiatowy Sky Blue
Krokus wielokwiatowy sky blue wyróżnia przede wszystkim niebiesko - biały kolor. Niskie kwiaty (do 10 cm), są duże i kielichowate, wyrastają wprost z cebuli. Podobnie liście - delikatne, wąskie i rynienkowate. Roślina kwitnie wiosną - w marcu i kwietniu.
Stanowisko dla krokusa wielokwiatowego może być słoneczne lub nieco zacienione. Podłoże powinno być przepuszczalne i wilgotne, a gleba próchniczo - piaszczysta o lekko kwaśnym odczynie. Termin sadzenia przypada na wrzesień/październik.
W okresie intensywnego wzrostu warto (przynajmniej dwukrotnie) użyć nawozu wieloskładnikowego (najlepiej z przewagą fosforu i azotu). Wiosną, przy niewielkich opadach roślinę należy podlewać, a na zimę zabezpieczyć cienką warstwą ściółki (z kory lub torfu). Krokus wielokwiatowy doskonale uzupełni ogródki skalne, trawniki, rabaty i krzewy ozdobne. Najlepiej wygląda w większych grupach.
Tajemnicza scilla - cebulica dwulistna Blue
Scilla cebulica dwulistna blue to oryginalna i rzadko spotykana odmiana. Osiąga wysokość do 20 cm. Drobne, dzwonkowate, zwisające kwiaty zebrane są w niewielkie grona, a podłużne, proste liście nadają roślinie uroku. Kwitnie w maju i czerwcu.
Scilla cebulica preferuje zacienione stanowiska i przepuszczalną, żyzną, próchniczą glebę o odczynie zbliżonym do obojętnego. Roślinę warto odsłonić od wiatru. Sadzić na jesień - we wrześniu lub październiku.
Scilla cebulica jest łatwa w pielęgnacji - w porze bezdeszczowej zaleca się podlewanie, a w czasie mroźnych i bezśnieżnych zim lekkie okrycie. Po przekwitnięciu można przyciąć pędy kwiatostanowe - tak by nie czerpały związków odżywczych z cebul. Roślina sprawdzi się w ogrodach skalnych i leśnych, na trawniku, pod drzewami lub krzewami. Może być sadzona w pojemnikach.
Stworzenie niebieskiego ogrodu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Odpowiednia aranżacja - wybór kwiatów i zagospodarowanie przestrzeni przyniesie niezwykły efekt, który z łatwością przejdzie najśmielsze oczekiwania. Tylko 10% roślin na ziemi występuje w odcieniach błękitu - czy to nie sprawia, że niebieski ogród będzie prawdziwie wyjątkowy?