Dalia Strzępiasta
Gdzie sadzić karpy dalii strzępiastej
Jak mówi nazwa, największym atutem dalii strzępiastej są jej pierzaste, wystrzępione, okazałe kwiaty w soczystych kolorach. Rozwijają się w pełni lata na bujnych, giętkich pędach, dochodzących do metra wysokości. I kwitną długo, aż do późnej jesieni. Te piękne rośliny możemy uprawiać z nasion, ale dużo mniej kłopotliwe (i gwarantujące lepsze efekty) jest posadzenie karp dalii strzępiastych. Pracę w ogrodzie najlepiej zacząć w pierwszej połowie maja. Dalie lubią miejsca zarówno słoneczne, jak i półcieniste, ważne jednak, by były one osłonięte od wiatru. Wiotkie i dość wysokie pędy rośliny łatwo mogą zostać zniszczone przez gwałtowne podmuchy, najlepiej więc sadzić je w zacisznych miejscach, a dodatkowo zabezpieczyć, przywiązując do podpór.
Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, ale wilgotna. Dalie rozwijają dość głęboki system korzeniowy, jednak rosną w ekspresowym tempie, dlatego wymagają dość obfitego podlewania. Jesienią, gdy przymrozki zwarzą ich liście, łodygi należy przyciąć, a karpy wykopać. Oczyszczone z ziemi i przysypane wilgotnym torfem lub piaskiem, powinny spędzić zimę w piwnicy w temperaturze 4-10 st. C. To rośliny tropikalne, rodem z ciepłego Meksyku, nie zniosą więc chłodnej polskiej zimy pozostawione w gruncie.
Pierzaste kule dali strzępiastej - główny atut wiejskich ogrodów
Wyrastają na wysokość 80-100 cm i mają wspaniałe, dwukolorowe kwiaty. Wśród odmian dalii strzępiastej w naszym sklepie znajdziecie m.in. efektowną kremowo-żółtą Mingus Joshua, różowo-żółtą Kogane Fubuki i Fuzzy Wuzzy o jaskraworóżowych płatkach z białymi końcówkami. Jedną z piękniejszych jest Show 'N Tell o ogromnych, pierzastych kwiatostanach (o średnicy 20-25 cm) z plisowanymi płatkami w żółto-pomarańczowym kolorze. Z kolei kwiaty Nenekazi przypominają delikatne, kolczaste różyczki zmieniające kolor z różowego na kremowo-żółty. Dalie będą nas cieszyć podwójnie - zarówno w ogrodzie, tworząc okazałe, obsypane kwiatami kępy, jak i w domu układane w wazonach.
Dalie strzępiaste najefektowniej wyglądają posadzone w grupach tej samej odmiany (po ok. pięć cebulek), tworząc malownicze kolorowe punkty na rabatach. Świetnie sprawdzają się w wiejskich ogrodach, w towarzystwie cynii czy malw. We wnętrzach będą pięknie wyglądać w bujnych, rustykalnych bukietach albo pływając w napełnionych wodą płytkich misach. Polecamy zwłaszcza ten drugi sposób - przycięte łodygi dalii na ok. 2,5 cm od kwiatostanu, pozwolą im przetrwać w ozdobnych kompozycjach znacznie dłużej.