Dalia Ciemnolistna
Sadzenie i pielęgnacja dalii ciemnolistnej
Każdy miłośnik dalii ceni ten ich gatunek o charakterystycznym, ciemnym ulistnieniu. W oprawie głębokiej zieleni, przechodzącej w odcienie mahoniu, brązu, fioletu, burgunda, żywokolorowe kwiaty są jeszcze bardziej efektowne. Posadzone w maju dalie ciemnolistne będą kwitły od lipca aż do pierwszych mrozów, kiedy to bulwy trzeba będzie wykopać i przechować w piwnicy, zagrzebane w torfie, piasku czy trocinach. W ogrodzie wybieramy im jasne stanowiska, bo te obficie kwitnące rośliny potrzebują dużo światła.
Dalie rosną szybko, więc po posadzeniu karp należy pamiętać o regularnym podlewaniu, a także nawożeniu. Zwłaszcza w momencie zawiązywania pąków kwiatowych rośliny potrzebują dokarmiania, dlatego od wiosny aż do lipca warto zasilić je dwa, trzy razy wieloskładnikowym nawozem. Odwdzięczą się masą kwiatów i bujnym wzrostem. Aby jednak nie wybujały nadmiernie, powinniśmy je przycinać. Zachowają wtedy zwarty pokrój, będą się lepiej rozgałęziać i wypuszczać więcej pąków. Warto również usuwać przekwitłe kwiatostany, wtedy dalia będzie kwitła obficiej i dłużej.
Efektowne kontrasty na rabatach dalii ciemnolistnych
Żywe barwy kwiatów tego gatunku urzekają urodą na tle ciemnych liści. Ich pełne i półpełne kwiaty uwodzą wszystkimi odcieniami różu, żółci, czerwieni. Polecamy odmianę Sunshine o słonecznych, pomarańczowo-złotych płatkach, Seduction o kwiatach fioletowo-białych, Bishop of Llandaff w kolorze purpury i mieniącą się odcieniami różu Fascination. Bardzo atrakcyjnie wyglądają w ogrodzie także dalie ciemnolistne o białych kwiatach. Wtedy kontrasty są jeszcze silniejsze i bardziej uderzające. Dostępna w naszym sklepie dalia Classic Swanlake jest rzeczywiście tak atrakcyjna, jak jej nazwa, nadana przez brytyjskich hodowców - przypomina białego łabędzia na ciemnozielonym jeziorze.
Równie piękna jest odmiana Bishop of Dover z białymi płatkami muśniętymi fioletem. Każda z nich wspaniale ozdobi miejsce ogrodu, w którym jest nudno, bo brakuje w nim kontrastów czy kolorów. Szybko rosnące dalie z miejsca naprawią ten defekt. Świetnie sprawdzą się także w pojemnikach ustawianych na balkonie czy tarasie. Ich efektowne kwiatostany doskonale prezentują się w donicach. A także w wazonach, jako wyrazisty akcent bukietów - pamiętajmy tylko, by przed wstawieniem do wody ścinać dalie już rozwinięte, bo zielone pąki w wazonie się nie otworzą.