Nasiona roślin miododajnych
Rośliny miododajne – idealne dla zapylaczy
Rośliny miododajne dostarczają pszczołom i innym owadom zapylającym nektar i pyłek, czyli składniki niezbędne do wytwarzania miodu i innych produktów pszczelarskich (np. pierzgi). Intensywnie pachną, żeby zwabić te pożyteczne zwierzęta i zwiększyć bioróżnorodność w Twoim ogrodzie.
Jakie rośliny miododajne sprawdzą się w ogrodzie?
Chaber, gryka, smagliczka nadmorska, monarda (pysznogłówka), przetacznik kłosowy i mikołajek płaskolistny sprawią, że Twój ogród stanie się rajem dla zapylaczy.
Rośliny miododajne kwitną od wiosny do jesieni, zapewniając wspaniałe towarzystwo pod względem aromatu i wyglądu. Dzięki nim zapylacze licznie goszczą w Twoim ogrodzie, a Twoje uprawy nie mają sobie równych.
Mieszanka nasion roślin miododajnych – optymalny wybór
Dopasuj mieszankę do warunków stanowiskowych w swoim ogrodzie. Do wyboru masz na przykład zestaw złożony z gatunków lubiących suchą glebę lub z tych, które dobrze się czują na terenach podmokłych.
Jeśli dopiero startujesz z miododajną łąką, obecność aż 20% roślin jednorocznych sprawi, że zapylacze zlecą się do Twojego ogrodu. Pozostałą część mieszanki stanowią nasiona roślin miododajnych wieloletnich, które pozostają w tym samym miejscu przez kolejne sezony.
Jak i kiedy siać nasiona miododajnych roślin?
Nasiona roślin miododajnych wysiewaj wiosną od kwietnia do czerwca lub jesienią od września do listopada. Sprawdzaj zalecenia producentów na opakowaniach z nasionami roślin miododajnych i mieszanek.
Zwykle nasiona wysiewa się na głębokość 1-3 cm. Po posianiu podlej glebę i dbaj o jej wilgotność. Większość gatunków wschodzi przy temperaturze powyżej 10°C.