Nasiona maku
Maki ozdobne ogrodowe – delikatne kwiaty w ciepłych kolorach
Rośliny jednoroczne i byliny, które urzekają prostotą. Kwiaty maków ozdobnych wabią romantycznymi płatkami i pastelowymi kolorami albo odwrotnie – intensywną żółcią lub czerwienią, tak że nie sposób odwrócić wzroku. Uprawa tych roślin jest łatwa, bo należą do mało wymagających gatunków.
Mak letni, lekarski, syberyjski i wschodni
Mak letni pełny osiąga 70-100 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do sierpnia, wypuszczając duże kwiaty, przypominające peonie. Występują m.in. w kolorze białym, różowym, czerwonym i purpurowym.
Mak lekarski dorasta do 80 cm wysokości i kwitnie od czerwca do września. Kwiaty wyróżniają się strzępiastymi płatkami i wybarwiają na biało, różowo, czerwono i fioletowo.
Mak wschodni osiąga do 60-80 cm wysokości. W maju i czerwcu rozwija białe, pomarańczowe, różowe, czerwone, fioletowobrązowe i czarne kwiaty o jedwabistych płatkach. Mak letni, wschodni i lekarski zaliczają się do roślin jednorocznych.
Mak syberyjski to niewielka (25-40 cm), krótkowieczna bylina. W uprawie ogrodowej traktuje się go najczęściej jako roślinę jednoroczną lub dwuletnią w zależności od terminu siewu (wiosną lub jesienią). Rozwija duże pachnące kwiaty o wyrazistych kolorach, np. żółtym i pomarańczowym.
Jak i kiedy siać nasiona maków ozdobnych?
Wybierz słoneczne stanowisko. Nie musi być zaciszne, bo maki rosną na polach i łąkach, więc świetnie sobie poradzą również w ogrodzie na otwartej przestrzeni. Tolerują gleby słabe, ubogie w składniki odżywcze.
Nasiona maku ozdobnego wysiewaj w kwietniu i maju do gruntu. Umieszczaj je po kilka obok siebie, wciskając w ziemię na głębokość 2 mm.
Z czym łączyć maki ozdobne ogrodowe?
Maki ozdobne ogrodowe wprowadzają wiejską, łąkową i naturalistyczną atmosferę. W ogrodzie wiejskim zaprzyjaźnią się z cynią, nagietkiem, malwą, kosmosem, lwią paszczą i groszkiem pachnącym.
Widok łąki odtworzysz, siejąc maki z chabrem, krwawnikiem, dzwonkiem, łubinem, wiązówką błotną i kocimiętką. W ogrodzie naturalistycznym połącz maki z rudbekią, złocieniem, miskantem chińskimi i goździkami.