Nasiona kopru
Koper ogrodowy – niezbędny w każdym domu
Wzbogaca zupy, dania główne, sałatki i sosy. Niezastąpiony w towarzystwie młodych ziemniaków i przetworach z ogórków. W dodatku łatwo się go uprawia i to przez większość roku! Wypróbuj różne odmiany kopru ogrodowego. Znajdź tę wymarzoną i podkręć smak swoich potraw.
Koper na balkon i do ogrodu
Uspokaja, reguluje ciśnienie krwi, pomaga żołądkowi, jelitom i łagodzi migreny. Na balkonie i w ogrodzie rośnie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Nadaje się do suszenia i mrożenia, więc z własnego koperku skorzystasz nawet wtedy, kiedy sezon wegetacyjny się skończy.
Uprawiaj go w ogrodzie, na tarasie i balkonie. To jedna z tych roślin, po które sięgniesz, nie wychodząc z domu.
Uprawa – jak i kiedy sadzić nasiona kopru?
Pierwszy siew nasion kopru przeprowadź w marcu. Rok wcześniej jesienią wybierz słoneczne stanowisko pod zasiew. Rozłóż kompost lub obornik i płytko zaoraj glebę. Wiosną zastosuj środki organiczne, np. biohumus lub kompost.
Wysiej rośliny w rowkach, a kiedy wykiełkują (2-3 tygodnie później), rozsadź je, żeby nie zagłuszały się wzajemnie.
Koper dojrzewa po ok. 2 miesiącach od wysiania, a owoce pojawiają się w lipcu i sierpniu. W miarę zrywania koperku dosiewaj nasiona pod następne zbiory. Przez większość roku zapewnisz sobie nieprzerwane dostawy świeżych liści.
Nasiona kopru nadają się też do siewu ozimego (od połowy października do grudnia). Pozostają w glebie do wiosny. Hartują się i czerpią wodę z głębi gruntu.
Polecane odmiany kopru
Odmiany kopru różnią się terminem siewu i zawartością olejków eterycznych, które odpowiadają za zapach:
- Ambrozja – średniowczesna o dużej masie liści, zbiór od czerwca do października,
- Lukullus – odmiana wczesna lub późnojesienna o drobnych liściach, zbiór od listopada do lutego,
- Herkules – odmiana średniopóźna, zbiór jesienią,
- Elefant – odmiana późna, zbiór na koniec jesieni, może zimować w glebie, mocno pachnie,
- karłowy – odmiana do doniczek, późno tworzy baldachy kwiatowe.
FAQ: to warto wiedzieć o koprze
Czy koper odrasta po ścięciu?
W ciągu sezonu wegetacyjnego koper można przycinać nawet 3 razy, zwłaszcza liście o żółtawych plamach i suche. Regularne cięcie pobudza wzrost i sprawia, że tworzy większe pióropusze.
Co siać obok kopru?
Warzywa kapustne – zapach kopru odstrasza bielinki. Groch, buraki liściowe i ćwikłowe – koperek wspiera ich kondycję i przyspiesza kiełkowanie. Pietruszkę i marchew – kiełkują wolniej od koperku i zdążysz go zebrać, zanim wzejdą.
Jaki nawóz wybrać pod koper?
Koperek dobrze rośnie w drugim i trzecim roku po oborniku. W sezonie wegetacyjnym nawozi się go biohumusem, kompostem i nawozami z azotem.
Co stosować na mszyce na koprze?
Towarzystwo cebuli, czosnku i lawendy zmniejsza ryzyko pojawienia się mszyc. Jeśli szkodniki już żerują na uprawach, pomoże oprysk z roztworu mydła ogrodniczego i wody, lub płynu do naczyń i wody.