Kocanka nasiona
Kocanka ogrodowa – nieśmiertelnik
Roślina jednoroczna, która zostanie z Tobą na długo. Tworzy łąkowy krajobraz, zachwyca prostotą i wyrazistymi kolorami. Rośnie w różnych warunkach – od strefy lasów deszczowych, przez obszary pustynne, aż po podnóże Alp.
Co wyróżnia kocanki ogrodowe?
Kocanka ogrodowa (łac. Xerochrysum bracteatum) wywodzi z południowo-wschodniej Australii. Należy do rodziny astrowatych i tworzy osobny gatunek. Nadaje się na suche bukiety i kompozycje. Zwyczajowo nazywa się ją suchołuską lub nieśmiertelnikiem, dlatego że po ścięciu jej kwiaty bardzo długo zachowują żywy kolor (pod warunkiem że zetniesz je tuż przed rozwinięciem i powiesisz skierowane w dół).
Roślina cechuje się wzniesionym pokrojem. Kwiaty skupiają się w duże koszyczki lub zbierają się w baldachogroniaste kwiatostany. Pusta twarda i owłosiona łodyga dorasta od 20 cm do 1 m wysokości. Listki kocanki są małe, lancetowate lub eliptyczne, zielone lub szarawe i również mają włoski. Również mają włoski.
Odmiany kocanki ogrodowej kwitną od lipca do października na biało, żółto, różowo, czerwono, purpurowo. Występują też kwiaty wielobarwne (np. brązowo-czerwone, biało-różowe).
Jak uprawiać kocanki w ogrodzie?
Nasiona kocanki wysiewa się w marcu i kwietniu do doniczek (po kilka sztuk do jednej) i ustawia na ciepłym parapecie. Po 10 dniach widać już kiełki, a kiedy pojawią się 2 lub 3 liście właściwe, rozsady pikuje się do osobnych doniczek.
W drugiej połowie maja, po przymrozkach, kocanki przesadza się na rabaty o piaszczysto-próchniczej glebie, lekko wilgotnej i zasobnej w składniki pokarmowe. Optymalna rozstawa to 30 × 50 cm. Rośliny te nie potrzebują nawożenia, jeśli rosną na żyznym podłożu, za to wymagają słonecznego stanowiska.
Możesz umieścić nasiona kocanki od razu w gruncie lub zimnym inspekcie na przełomie kwietnia i maja – jeśli temperatura utrzyma się powyżej zera, rośliny wzejdą.