Nasiona kabaczka
Kabaczek we własnym ogrodzie
Wolny od metali ciężkich, niskokaloryczny, bogaty w witaminę C i karoten. Taki właśnie jest kabaczek, odmiana dyni zwyczajnej. Często uznaje się go za cukinię, choć niektórzy wydzielają go jako osobny gatunek. Nazwa kabaczek szczególną popularność zdobyła w południowo-wschodniej Polsce.
Kabaczek a cukinia – czy to to samo?
Kabaczek i cukinia należą do tej samej rodziny botanicznej (Cucurbita pepo). Kabaczek ma zaokrąglony bulwiasty kształt i szerszą podstawę. Smakuje delikatniej niż cukinia i jest bardziej mięsisty. Skórka (cieńsza niż u cukinii) przybiera kolor biały, żółty lub zielony.
Cukinia jest bardziej cylindryczna, dłuższa i węższa niż kabaczek. Najliczniej występują odmiany o zielonej skórce, ale spotyka się też cukinie żółte. Miąższ cukinii chrupie bardziej niż miąższ kabaczka.
Uprawa kabaczka rozpoczęła się co najmniej 10 000 lat temu w Ameryce Środkowej i Południowej. W Europie na szeroką skalę rozpowszechnił się w XVIII w., przy czym największy udział w powstaniu współczesnych odmian kabaczka mieli Włosi.
Uprawa kabaczka z nasion
Nasiona kabaczka na rozsady wysiewaj do doniczek od połowy kwietnia. Umieść je w ziemi na głębokości 2-3 cm, przysyp, podlej i postaw w jasnym miejscu. Po ok. 2 tygodniach od siewu rośliny zdążą wykiełkować i osiągnąć wysokość 10-12 cm. Przesadź je wówczas do gruntu.
Siew nasion kabaczka bezpośrednio do gruntu przypada na drugą połowę maja. Nasiona grupuj po kilka sztuk w jednym dołku na głębokości 2-3 cm, przykryj ziemią i nawodnij. Zachowaj rozstawę co 5 cm między kolejnymi dołkami.
Jak dbać o posadzone kabaczki?
Kabaczki potrzebują regularnego podlewania, najlepiej deszczówką, Jeśli panuje susza, podlewaj je nawet dwa razy dziennie, wczesnym rankiem i wieczorem, żeby woda za szybko nie odparowała.
Wymagają dużych ilości składników pokarmowych z nawozów organicznych: kompostu i biohumusu. Regularnie usuwaj chwasty, które podbierają im wodę i składniki odżywcze.
Kabaczek lubi towarzystwo cebuli i czosnku, bo ich zapachy działają odstraszająco na szkodniki. Służy mu też sąsiedztwo fasoli, dzięki której w glebie utrzymuje się azot. Obok kabaczków posadź nasturcje. To rośliny ofiarne, które przyciągają ślimaki do siebie.
Unikaj sadzenia kabaczków przy roślinach psiankowatych (pomidorach, papryce, bakłażanach i ziemniakach) lub tuż po nich z uwagi na ryzyko rozprzestrzenienia się chorób i szkodników.