Nasiona dalii
Nasiona dalii pozwalają wyczarować w ogrodzie, na tarasie lub na balkonie niezwykle kolorowy świat roślin. Okazałe kwiaty nie bez powodu cieszą się ogromną popularnością już od wielu lat. Bogactwo kształtów, odmian i kolorów, a do tego możliwość uprawy w gruncie i w doniczkach sprawia, że jest to idealny kwiat dla każdego! Dalia jako nasiona pozwala uprawiać jedno lub wielobarwne kwiaty o niezwykle szerokiej gamie kolorów. Wysiew i pielęgnacja dalii nie jest skomplikowana, można je bowiem siać nawet wprost do gruntu, co czyni z niej idealną roślinę dla tych, którzy poszukują efektownych, a jednocześnie mało wymagających kwiatów. Różnorodne odmiany, charakteryzujące się zróżnicowanym pokrojem, wielkością oraz kształtem, dostępne w naszej ofercie, pozwalają dopasować roślinę do indywidualnych potrzeb i miejsca, w którym dalie mają się znaleźć. Dalia, znana też pod nazwą georginia, jest u nas dostępna w wielu odmianach, w tym dalia kaktusowa, dalia karłowa czy też dalia pomponowa. Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem.
Nasiona dalii – siew i uprawa dalii z nasion
Urocze dalie karłowe, szalone dalie kaktusowe i strzępiaste oraz dumne odmiany pomponowe i talerzowe. Zdobią rabaty w dużych i małych ogrodach, przewodzą aranżacjom doniczkowym na balkonach i tarasach. Które z nich wybierzesz?
Kiedy siać nasiona dalii?
Uprawa dalii z nasion zaczyna się już na przedwiośniu, czyli na koniec lutego lub na początku marca. Kiedy siewki rozwiną po 4 listki, rozdziel je do osobnych doniczek, a na początku maja posadź w ogrodzie.
Jakie wybrać stanowisko do wysiewu?
Dalie lubią stanowiska zaciszne, słoneczne i lekko półcieniste o glebach żyznych, przepuszczalnych i próchniczych, obojętnych lub lekko zasadowych (6,5-7,2 pH). Źle się czują w podłożu zbyt ciężkim, zbitym i ubogim w składniki pokarmowe. W kompozycjach towarzyszą im m.in. cynie, trawy ozdobne, pysznogłówki i jeżówki.
Jak siać dalie?
Umieść nasiona dalii w doniczkach na głębokości kilku milimetrów. Przykryj cienką warstwą ziemi, zwilż i postaw w jasnym miejscu o temperaturze ok. 20°C. Zahartuj rośliny przed przesadzeniem do ogrodu.
Niskie odmiany rozmieść na rabacie w odstępach co 30 cm, a wysokie co 90 cm.
Pielęgnacja posianych dalii
Dalie potrzebują stałej wilgotności, ale podlewaj je dopiero wtedy, kiedy podłoże z wierzchu przeschnie. Podczas suszy zwiększ częstotliwość podlewania do nawet dwóch razy dziennie. Strumień wody kieruj tuż przy podstawie rośliny, żeby nie zmoczyć liści i kwiatów. Wyściółkuj glebę torfem lub kompostem, w ten sposób spowolnisz odparowywanie wilgoci.
W sezonie wegetacyjnym dokarmiaj dalie nawozami o wysokiej zawartości potasu i fosforu oraz niskiej ilości azotu. Stosuj biohumus. Nawożenie zakończ w połowie sierpnia, tak żeby rośliny zdążyły się przygotować do zimowego snu.
Wysokie odmiany podwiązuj do palików, żeby nie połamały się pod wpływem wiatru lub ciężaru kwiatów. Uszczykuj pędy u młodych roślin, kiedy osiągną 10-15 cm długości – dzięki temu się rozkrzewią. Usuwaj przekwitłe kwiatostany, a Twoje dalie przedłużą kwitnienie.