Nasiona celozji
Celozja - idealna na rabaty, klomby oraz skarpy
Celozja grzebieniasta, nazywana srebrzystą, a także celozja pierzasta są znane z obfitego kwitnienia oraz dużej różnorodności barw kwiatów. Oba gatunki mają wszechstronne zastosowanie w ogrodzie i w uprawie balkonowej.
Co wyróżnia celozje?
Celozja srebrzysta i celozja grzebieniasta wytwarzają okazałe kwiatostany, złożone z drobnych kwiatów. U pierwszego gatunku kwiatostan ma postać piramidoidalnej, strzelistej wiechy; u drugiego zaś przypomina koguci grzebień (stąd nazwa). Obie celozje kwitną długo, zwykle od lipca aż do późnej jesieni. Celosia pochodzi z greckiego „kileos”, co oznacza „płomienny”. Odnosi się to do intensywnej barwy kwiatów.
Celozja srebrzysta, kłosowa i pierzasta - różnice
Najważniejsze różnice u celozji dotyczą kształtu kwiatostanów (o tym powyżej). Celozja kłosowa jest podgatunkiem celozji srebrzystej. Ma drobniejsze kwiatostany, o bardziej cylindrycznym kształcie.
Nasiona celozji - jak uprawiać celozje z nasion?
Celozja łatwo rozmnaża się z nasion, nie sprawia to problemu nawet osobom początkującym. Nasiona celozji wysiewa się w marcu i kwietniu w pojemnikach znajdujących się w pomieszczeniu. Sadzonki można przenosić na zewnątrz dopiero od drugiej połowy maja.
Warto wiedzieć o celozjach
- Czy celozja to roślina wieloletnia? W krajach o cieplejszym klimacie celozja jest wieloletnia, w Polsce nie wytrzymuje zim i jest uprawiana jako roślina jednoroczna.
- Z czym sadzić celozje? Celozja jest gatunkiem uniwersalnym. Można ją łączyć zarówno z roślinami jednorocznymi (np. szałwią błyszczącą), bylinami (np. daliami) jak i trawami ozdobnymi (np. niskimi miskantami).
- Jak pielęgnować celozje? Uprawa celozji jest łatwa. Główne zabiegi pielęgnacyjne to regularne odchwaszczanie i podlewanie w czasie susz.