Nasiona cebuli
Cebula Pompei b. delikatna śr. wczesna
Cebula do ogrodu - jaką wybrać i na co zwrócić uwagę?
Uprawa cebuli z nasion nie jest trudna, a można zgromadzić duże zapasy cennego warzywa. Na rynku dostępne są różnorodne nasiona cebuli, poszczególne odmiany różnią się nie tylko wyglądem, lecz także smakiem. To częste, ale nie jedyne kryteria wyboru przy zakupie.
Rodzaje cebuli - siedmiolatka, czerwona, szalotka, dymka
Dużą popularnością cieszą się nasiona cebuli zwyczajnej. To warzywo o ostrym smaku, które nadaje potrawom wyrazistości. Ma białe liście spichrzowe i miedzianą skórkę. Łagodniejsza w smaku jest cebula czerwona, którą wykorzystuje się także do dekoracji dań. Wartościowa cebula do siewu to szalotka zawierająca dużo olejków eterycznych i charakteryzująca się intensywnym zapachem. Siedmiolatkę uprawia się dla liści asymilacyjnych, czyli szczypiorku. Ma bardzo drobne cebule.
Cebula wczesna, późna i zimująca
Poszczególne odmiany cebuli do siewu różnią się wczesnością, od tego zależy m.in. termin zbioru. Warto wykonać wysiew cebuli z nasion o różnych cechach (np. wczesną i późną, siedmiolatkę i cebulę czerwoną). Istnieją także cebule ozime, wytrzymalsze na niskie temperatury. Sadzi się je w gruncie (dymka).
Nasiona cebuli - jak uprawiać cebulę z nasion?
Kiedy siać cebulę z nasion? Optymalny termin to koniec marca do ok. 20 kwietnia. Najważniejszym zabiegiem przez cały okres uprawy jest odchwaszczanie. Podłoże zaleca się regularnie spulchniać.
Polecane odmiany cebuli
Siew cebuli z nasion powinien obejmować różne gatunki i odmiany, to daje większe możliwości kulinarne. Polecane nasiona:
- Cebula czerwona Karmen – to smaczna, mało ostra w smaku odmiana. Tworzy kuliste, lekko spłaszczone cebule o czerwono-fioletowej skórce.
- Cebula biała Avalon – to ceniona odmiana o słodkawym smaku, wykorzystywana m.in. do przyprawiania potraw.
- Cebula Sochaczewska – to jedna z najpopularniejszych odmian późnych. Nadaje się do długiego przechowywania.
- Cebula siedmiolatka Wita delikatna na szczypior – dostarcza grubych i aromatycznych liści asymilacyjnych. Są wykorzystywane m.in. do przyprawiania twarogu, kanapek i deserów.
FAQ: To warto wiedzieć o cebuli
- Jakie stanowisko pod cebulę? Uprawa cebuli z nasion powinna być prowadzona na stanowiskach naturalnych.
- Co sadzić obok cebuli? Z warzyw obok cebuli warto uprawiać marchew, z ziół zaś rumianek i cząber.
- Jaka cebula na dymkę? Jedną z najpopularniejszych odmian cebuli na dymkę jest ‘Wolska’.
- Jak przechowywać zebraną cebulę? Cebule przechowuje się w suchym pomieszczeniu o niskiej temperaturze. Można ją trzymać w siatce bądź przewiewnym worku.