Nasiona buraka
Burak ogrodowy - uprawiaj zdrowe buraki z nasion
Burak zalicza się do najcenniejszych warzyw, w szczególności jest polecany osobom osłabionym i borykającym się z anemią. To m.in. cenne źródło witamin, soli mineralnych i błonnika. Warto zaopatrzyć spiżarnię stawiając na samodzielną uprawę buraka.
Burak ćwikłowy i liściowy
Burak ćwikłowy tworzy zgrubiały korzeń spichrzowy, który wykorzystuje się w kuchni m.in. do barszczu, zupy – kremu, a także sałatek i koktajli. Częścią jadalną buraka ćwikłowego są liście i ogonki liściowe, dodawane do zup i sałatek. Ponadto wykorzystuje się je do zawijania farszu (tak jak kapustę na gołąbki). Burak liściowy tworzy drobny, niejadalny korzeń.
Nasiona buraków - jak i kiedy siać buraki w ogrodzie?
Nasiona buraków wysiewa się od kwietnia do początku lipca, w zależności od wczesności odmiany. Siew wykonuje się w rzędach oddalonych o 20-40 cm. Głębokość siewu wynosi ok. 2 cm. Siew jest bezpośredni, bez produkcji rozsady.
Jak dbać o posiane buraki i kiedy je zbierać?
Burak z siewu powinien być od regularnie odchwaszczany, od początkowej fazy wzrostu. W czasie susz należy go podlewać. Na bieżąco należy monitorować warzywa w poszukiwaniu symptomów chorób oraz szkodników (i reagować w razie potrzeby). Buraki liściowe zbiera się średnio po dwóch miesiącach od siewu. Burak ćwikłowy najwcześniej daje plon w lipcu. Uprawa kilku odmian buraka pozwala uzyskać zbiory przez całe lato.
Polecane odmiany buraków
Wybierając odmiany buraków zwraca się uwagę wczesność, barwę ogonków liściowych (burak liściowy) oraz kształt i wielkość zgrubienia korzeniowego (burak ćwikłowy). Burak – nasiona polecanych odmian:
- Burak liściowy Lukullus zielony – odmiana tworzy grube, mięsiste ogonki liściowe o jasnozielonej barwie. Liście są smaczne, chrupiące.
- Burak liściowy Rhudbard Chard czerwony – odmiana o intensywnie czerwonych ogonkach liściowych, stosowana także jako dekoracja potraw.
- Burak ćwikłowy Chrobry – duża zawartość betaniny – odmiana zdrowa, cenna odżywczo. Polecana m.in. na koktajle.
- Burak ćwikłowy Czerwona Kula 100g – odmiana wytwarzająca regularne, kuliste zgrubienia korzeniowe.
To warto wiedzieć o burakach
- Na co uprawiać buraki ogrodowe? Buraki ćwikłowe i liściowe uprawia się dla smacznego plonu – wykorzystywanego bezpośrednio po zbiorze. Buraki ćwikłowe może przechowywać w spiżarni lub piwnicy.
- Z czym sadzić buraki? Dobrzy sąsiedzi dla buraków to marchew, cebula i rzodkiewka.
- Jaka ziemia pod buraki? Uprawa buraków jest możliwa w przeciętnych glebach. Jednakże dobrym rozwiązaniem jest użyźnienie podłoża, np. przez stosowanie obornika w roku poprzedzającym siew buraka.
- Co po zbiorze buraków ogrodowych? Na danym stanowisku po zbiorze buraków można wysiać szpinak, rukolę, roszponkę lub posadzić cebulę z dymki.