Nasiona brokuła
Brokuł - czyli kapusta szparagowa
Brokuł to smaczne, a zarazem cenne warzywo bogate m.in. w potas i flawonoidy. Bywa traktowany jako alternatywa lub uzupełnienie dla bardziej wymagającego kalafiora. Uprawa brokuła w ogrodzie nie jest trudna, chociaż trzeba pamiętać o najważniejszych zasadach, m.in. dotyczących terminu siewu i produkcji rozsady.
Jak wyglądają i co wyróżnia brokuły?
Brokuł zalicza się do warzyw kapustowatych. Przypomina kuzyna – kalafior. Częścią jadalną jest „róża”, czyli kwiaty z krótkimi, mięsistymi łodygami. Warzywo tworzy kępy zielonoszarych, dużych i grubych liści, które również nadają się do spożycia, ale są wykorzystywane bardzo rzadko. Brokuł ma bardziej wyrazisty, pikantniejszy smak w porównaniu z kalafiorem.
Na co uprawiać brokuły?
Brokuł to typowa roślina jadalna – uprawa z nasion jest praktykowana w ogrodach w celu spożycia bezpośredniego. Warzywo można przechowywać w warunkach niskiej temperatury przez kilka dni do tygodnia. Dlatego nasiona brokuła warto siać w kilku terminach (przedłużenie plonowania).
Nasiona brokułów - sadzenie i uprawa brokuła z nasion?
Nasiona brokułów wysiewa się w lutym w pojemnikach znajdujących się w pomieszczeniu, a wysadza do ogrodu w kwietniu (zbiór wczesny). Na zbiór letni siew wykonuje się w marcu do początku kwietnia, a sadzonki sadzi w czerwcu w gruncie. W przypadku brokuła na zbiór jesienny nasiona wysiewa się na początku czerwca (można w rozsadniku), a rozsadę przesadza w lipcu.
FAQ: To warto wiedzieć o brokułach
- Jak rośnie brokuł? Brokuł początkowo wytwarza gęstą kępę liści. Po 50-80 dniach od posadzenia w ogrodzie w centralnej części rośliny pojawia się „róża” złożona z bardzo drobnych, zielonych kwiatów.
- Z czym sadzić brokuły? Dobre sąsiedztwo dla brokuła to groch, fasola, szpinak, burak ćwikłowy, tymianek, kolendra i bazylia. Natomiast należy unikać uprawy brokuła przy innych warzywach kapustowatych.
- Czy brokuły trzeba pikować? Tak, jeśli nasiona brokuła są wysiewane w rzędzie w gruncie, np. wydzielonym rozsadniku. Z reguły jednak wysiewa się je do oddzielnych pojemników, a więc rosną pojedynczo.
- Jaki nawóz pod brokuły? Najlepiej sprawdzają się nawozy organiczne, np. obornik i nawóz humusowy. Z nawozów mineralnych warto wybierać te, które zawierają bardzo dużo fosforu.