Nasiona Bazylii
Bazylia - niezbędna w każdej kuchni i zielniku
W kuchni i domowej apteczki wykorzystuje się różne odmiany bazylii. To ceniona przyprawa dodawana do sosów pomidorowych, lasagne, zapiekanek makaronowych, a nawet pizzy. Jednocześnie to cenna roślina lecznicza poprawiająca trawienie. Można uprawiać ją w domu, na balkonie lub w ogrodzie. Jak uzyskać bazylię z nasion?
Co wyróżnia bazylię?
Bazylia jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Ma kępiasty pokrój i dorasta do 50 cm wysokości. Ma aromatyczne, pachnące, ostro zakończone liście. Barwa i kształt zależy od rodzaju oraz odmiany bazylii, wyróżnia się m.in. bazylię właściwą, bazylię grecką i bazylię sałatową. Kwiaty są zebrane w kłosowate kwiatostany osadzone na szczytach pędów.
Nasiona bazylii - jak uprawiać bazylię?
Wysiew nasion bazylii wykonuje się od lutego w pomieszczeniu, w kwietniu w szklarni bądź w tunelu foliowym lub w maju bezpośrednio w gruncie.
Nasiona bazylii – jak siać? Nasiona wysiewa się płytko, można jedynie wciskać je w podłoże. Przy dostępie światła kiełkują efektywniej.
Ile rośnie bazylia z nasion? W pomieszczeniu bazylia wchodzi szybko, nasiona kiełkują zwykle już po tygodniu. W ogrodzie kiełkowanie trwa do dwóch tygodni. Z bazylii można korzystać już po kilku tygodniach uprawy.
Jak dbać o posianą bazylię?
Bazylia z nasion jest łatwa w uprawie i w zasadzie głównym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. Gatunek nie lubi suszy, szybko więdnie. Młode rośliny warto uszczykiwać (przy okazji pozyskując przyprawę), to pobudza je do krzewienia. Co 2-3 tygodnie zaleca się stosować nawozy, np. humusowe. W uprawie ogrodowej ważne jest odchwaszczenie.
Odmiany bazylii
W obrębie rodzaju bazylii można znaleźć wiele odmian różniących się wyglądem, a nawet smakiem i aromatem. Polecane odmiany bazylii:
- Bazylia Fine Verde jednoroczna lecznicza – to karłowa odmiana o drobnych, błyszczących, zielonych liściach.
- Bazylia właściwa Cinnamon zielona – liście wydzielają silny aromat kojarzący się z cynamonem.
- Bazylia czerwona – odmiana bazylii właściwej o ciemnych liściach. Ma duże walory dekoracyjne.
- Bazylia święta wieloletnia lecznicza – jest znana jako tulsi, to jedna z najważniejszych roślin w medycynie ajurwedyjskiej.
FAQ: Warto wiedzieć o bazylii
Jak suszyć bazylię?
Naturalnie – w ciepłym, przewiewnym pomieszczeniu. Zasuszoną można zmielić.
Co zrobić z bazylią na zimę?
Można uprawiać ją na widnym parapecie. Dobrym rozwiązaniem jest także „konserwowanie” rozdrobnionych liści w kostkach lodowych.
Jak obrywać bazylię?
Najlepiej po trochu z różnych roślin, aby nie doprowadzić do całkowitego ogołocenia z liści.
Co zrobić ze świeżej bazylii?
Najczęściej jest wykorzystywana jako przyprawa do wielu dań. Dużą popularnością cieszy się pesto z bazylii.