Nasiona aksamitki
Aksamitka - idealna roślina ozdobna i lecznicza
Aksamitka (Tagetes) to jedna z najpopularniejszych roślin uprawianych w Polsce, zwłaszcza w przydomowych ogrodach oraz ROD. Za jej uprawą przemawia przede wszystkim bardzo długie i obfite kwitnienie. Dzięki temu ogranicza się powstawanie pustych, mało atrakcyjnych miejsc w rabatach kwiatowych i innych nasadzeniach roślinnych. Jest to zarazem roślina lecznicza (dobroczynne działanie dla człowieka) i fitosanitarna (zwalcza niektóre szkodniki). Jakie walory dekoracyjne posiadają aksamitki?
Kwiaty aksamitki, czyli śmierdziuszki
Aksamitka jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Wysokość zależy od odmiany, niskie zwykle dorastają do 15-20 cm, wysokie nawet do 80 cm. Mają atrakcyjne, pierzaste liście. Największą ozdobą są kwiaty – koszyczki. Składają się z wielu płatków. Zakwita w czerwcu i kwitnie aż do pierwszych, jesiennych przymrozków. Kwiaty aksamitki wydzielają specyficzny zapach, dlatego są nazywane „śmierdziuszkami” czy „bździuchami”. Aksamitka pochodzi z Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej. Była uprawiana m.in. przez Azteków.
Rodzaje aksamitek: rozpierzchła, wzniesiona, wąskolistna. Czym się różnią?
W ogrodach uprawia się kilka gatunków i bardzo dużą liczbę odmian. Najpopularniejsze są: aksamitka rozpierzchła, aksamitka wzniesiona i aksamitka wąskolistna.
- Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula) – ma silniej rozgałęzione pędy. Zazwyczaj osiąga 30-60 cm (częściej można spotkać odmiany karłowe). Kwiaty aksamitki rozpierzchłej „pachną” intensywniej niż innych gatunków.
- Aksamitka wzniesiona, wyniosła (Tagetes erecta) osiąga duże rozmiary, nawet 80 cm wysokości. Kwiaty są okazałe, o średnicy dochodzącej do kilkunastu centymetrów.
- Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) osiąga od 15-40 cm wysokości (w zależności od siły wzrostu konkretnej odmiany). Od pozostałych gatunków różni się kształtem liści, które są znacznie węższe oraz kwiatostanami. Kwiaty są drobne (do 2 cm średnicy), ale bardzo liczne, najczęściej pojedyncze.
W sprzedaży aksamitki częściej dostępne są pod handlowymi nazwami, np. aksamitka pełna niska, aksamitka wysoka czy aksamitka wielkokwiatowa.
Kolory aksamitki
Najczęściej spotykane kolory aksamitki (kwiatów) to żółty i pomarańczowy. Dużą popularnością cieszą się odmiany dwubarwne, np. żółto-bordowe lub pomarańczowo-bordowe. Rzadziej dostępne są odmiany o kwiatach słomkowych, kremowych i czerwonych.
Nasiona aksamitki - kiedy i jak siać?
Nasiona aksamitek powinno się wysiewać w kwietniu w pomieszczeniu, w szklarni bądź tunelu foliowym. Taka produkcja rozsady jest najefektywniejsza, gdyż wcześniej zakwitają i tym samym dłużej zdobią ogrodu. Bezpośrednio do gruntu nasiona „śmierdziuszki” sieje się w maju. Głębokość siewu to ok. 1 cm. Kiełkują już po kilku dniach. Często łączy się w je w kompozycjach z żeniszkiem meksykańskim i szałwią błyszczącą.
Polecane odmiany aksamitek
Aksamitka – nasiona dobiera się kierując wysokością roślin i kolorem kwiatów. Na rynku nie brakuje odmian oryginalnych, niesztampowych.
- Za taką można uznać aksamitkę wielkokwiatową ‘Albatros’ o kwiatach kremowo-słomkowych.
- Duże wrażenie robi aksamitka ‘Klaun’, która ma pasiaste, bordowo-żółte płatki.
- Atrakcyjne, „dywany” kwiatowe tworzy aksamitka wąskolistna ‘Lulu’. Ma drobne, ale bardzo liczne kwiaty o żółtej barwie. Warto ją łączyć z kuzynem – aksamitką wąskolistną ‘Paprica’ o kwiatach czerwonych, z żółtym środkiem i wąskimi obrzeżami płatków.
FAQ - to warto wiedzieć o aksamitkach
Na co pomaga aksamitka?
Najczęściej wykorzystuje się aksamitkę wzniesioną, która pomaga w walce z infekcjami. Zwalcza bakterie, grzyby, a także pasożyty.
Co odstrasza aksamitka?
Aksamitka nie tyle odstrasza, co nawet zwalcza istotną grupę szkodników roślin, które są niewidoczne gołym okiem – nicieni. Jej korzenie wydzielają substancje szkodliwe dla tych drobnych organizmów.
Czy aksamitka jest rośliną wieloletnią?
Niektóre aksamitki w krajach pochodzenia są bylinami, czyli roślinami wieloletnimi, a nawet krzewami. W Polsce, ze względu na klimat uprawia się je jako rośliny jednoroczne, sezonowe.