Karmniki i karmy dla ptaków
Mamy szeroki wybór karmników i karm dla ptaków. Oferujemy wygodne kule z pokarmem do zawieszenia oraz sypkki pokarm jak np. słonecznik dla ptaków,
W ogrodzie warto stworzyć warunki sprzyjające pożytecznym zwierzętom, w tym ptakom. To nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami roślin oraz insektami. Jednym ze sposobów pomocy jest dokarmianie ptaków zimujących. Jak robić to właściwie? Jakie ziarna dla ptaków wybierać? Jaki jeszcze pokarm dla ptaków stosować?
Karmy dla ptaków - szeroki wybór pokarmu dla ptaków zimujących
Właściwa karma dla ptaków jest zróżnicowana, pochodzenia naturalnego, bez soli i innych przypraw. Unika się przetworzonego pokarmu, który jest przeznaczony dla człowieka. Najbardziej uniwersalne jest ptasie ziarno (m.in. gatunki zbóż). Wartościowy pokarm dla ptaków zimujących to dodatkowo rodzynki, orzeszki ziemne, a nawet suszone owoce. Uzupełnieniem jest pokarm zwierzęcy, np. larwy mącznika.
Od kiedy i czym dokarmiać ptaki zimujące?
Karma dla ptaków zimujących powinna być po raz pierwszy podana zimą po opadach śniegu, gdy zwierzęta mają trudności z samodzielnym znalezieniem pokarmu. Dokarmianie musi być systematyczne, gdyż ptaki przyzwyczajają się do darmowej „stołówki”. Dlatego, gdy zacznie się wystawiać w karmniku ziarno dla dzikich ptaków (lub inny pokarm), należy kontynuować to aż do wiosny. Niektóre gatunki są wszystkożerne, inne mają określone potrzeby. Stosowanie zróżnicowanego pożywienia pozwala na obserwację wielu gatunków odwiedzających ogród.
Jakie nasiona dla ptaków wybrać?
Popularne nasiona dla ptaków na zimę to m.in. owies, pszenica, siemię lniane, proso i słonecznik. Z egzotycznych gatunków roślin często wykorzystuje się orzeszki ziemne (niesolone). To pożywienie, które w głównej mierze dostarcza zwierzętom niezbędnych kwasów tłuszczowych.
Kule, łańcuchy czy laski z pokarmem?
Kule, łańcuchy, laski czy dziuple z pokarmem zawierają wartościowy, zróżnicowany pokarm, a jednocześnie są wygodne w użytkowaniu. Można zawiesić je na karmniku lub nawet na balkonie. Unika się jedynie miejsc, w których ptaki są potencjalnie narażone na ataki ze strony drapieżników (głównie kotów).
Wybrać słonecznik łuskany czy niełuskany?
Zarówno słonecznik łuskany jak i niełuskany to wartościowa karma dla dzikich ptaków. Korzystają z niej m.in. wróble, mazurki, szczygły, jemiołuszki i gile. Szczególnie popularny jest słonecznik czarny, którym dokarmia się także ptaki hodowlane. Dlatego każda forma nasion słonecznika jest odpowiednia.
Zbilansowane mieszanki zbożowe z ziarnem dla ptaków
Zbilansowany pokarm dla ptaków w formie mieszanek pozwala przetrwać im trudy zimy. Dzięki złożonemu składowi zapewnia m.in. tłuszcze, białka, witaminy i sole mineralne. Jest wygodny w stosowaniu, gdyż nie trzeba gromadzić i dodawać wielu typów karmy.