Doniczki Torfowe
Doniczki torfowe - naturalne podłoże dla idealnego pH
Doniczka torfowa to praktyczna i ekologiczna alternatywa dla różnorodnych pojemników z tworzywa sztucznego wykorzystywanych do produkcji rozsady. Ma właściwe pH dla roślin znajdujących się w początkowych fazach rozwoju, co pozytywnie wpływa na tworzenie systemu korzeniowego. Doniczki torfowe bardzo dobrze sprawdzają się w warunkach uprawy profesjonalnej, przydomowego ogrodu oraz ROD. Dzięki nim można uzyskać zdrowe i silne sadzonki, np. roślin ozdobnych, warzyw i ziół.
Czym są doniczki torfowe?
Doniczki torfowe powstają z naturalnych materiałów, tj. torfu i pulpy drzewnej. Dodatkowo zawierają wapń, który jest wprowadzany do regulacji pH. Ścianki donic stopniowo rozkładają się pod wpływem wilgoci, lecz donica w zupełności wystarcza na kilku- czy kilkunasto tygodniową produkcję sadzonek. Rośliny umieszcza się w ziemi wraz z donicami torfowymi, które w czasie rozkładu uwalniają składniki pokarmowe.
Zalety i wady doniczek torfowych?
Doniczka torfowa jest wygodna w użyciu, gdyż nie ma potrzeby wyjmowania z niej bryły korzeniowej roślin, co ogranicza ryzyko uszkodzenia korzeni. Sprawdza się jako lekki, początkowy nawóz. Zmniejsza ilość wykorzystywanego podłoża. Nie utrudnia wzrostu korzeniom, które czasem przerastają ścianki. Donice torfowe są „oddychające”, a lepszy przewiew oznacza mniejsze zagrożenie przegrzaniem i wystąpieniem chorób grzybowych (np. zgnilizn).
To pojemniki jednorazowego użycia, nie trzeba ich przechowywać i dezynfekować po wyprodukowaniu rozsady roślin. Są ekologiczne – ograniczają produkcję i zaleganie tworzyw sztucznych. Koszt jest nieco wyższy od standardowych pojemników (wielokrotnego użycia), jednakże donice torfowe są korzystniejsze nie tylko dla środowiska, lecz dla samych uprawianych roślin.
Czy kształt ma znaczenie?
Głównym kryterium wyboru donic torfowych jest rozmiar, który należy dostosować do wymagań gatunku, a także czasu produkcji rozsady (im dłuższy, tym większe pojemniki). Kształt ma nieco mniejsze znaczenie dla roślin oraz praktyczności uprawy.
Donice torfowe okrągłe można ścisnąć, dzięki czemu oszczędza się cenne miejsce, np. w uprawie pod osłonami. Wymagają mniejszej objętości podłoża w porównaniu z donicami kwadratowymi.
Donice kwadratowe można ustawić w taki sposób, aby zamykały przestrzeń. Dzięki temu temperatura i wilgotność podłoża są bardziej wyrównane. Często uprawia się w nich gatunki wybitnie ciepłolubne, np. warzywa psiankowate.
Zespolone czy pojedyncze
Doniczki torfowe pojedyncze są o tyle wygodniejsze od zespolonych, że nie trzeba ich rozdzielać. Nie dochodzi także do sytuacji, że korzenie sąsiadujących roślin przerastają się nawzajem. Natomiast donice torfowe zespolone oszczędzają miejsce i ułatwiają pielęgnację. Częściej wykorzystuje się je do uprawy na większą skalę.
Kiedy i jak stosować doniczki torfowe?
Doniczki torfowe mają wszechstronne zastosowanie – nadają się do rozmnażania różnych grup roślin. W szczególności przydają się do produkcji rozsady gatunków o wrażliwym systemie korzeniowym, np. warzyw dyniowatych. Pielęgnacja sadzonek jest łatwa.
Doniczki torfowe jak używać?
Po nasypaniu podłoża (najczęściej substratu torfowego) do donic torfowych przystępuje się do siewu nasion bądź pikowania. Doniczki warto ustawiać na tackach, zwłaszcza w uprawie w pomieszczeniach. Później umieszcza się je wraz w roślinami w gruncie, pod osłonami bądź w większych, docelowych pojemnikach.
Doniczki torfowe jak podlewać?
Podlewanie nie różni się znacząco od uprawy w tradycyjnych pojemnikach. Należy unikać nadmiernego moczenia ścianek, a także przelewania sadzonek (co jest jednocześnie niekorzystnie dla ich zdrowotności).