Cebulki Lilii Azjatyckich Dwukolorowych
Cebulki lilii azjatyckich dwukolorowych
Lilie azjatyckie dwukolorowe świetnie nadają się do zakładania rabat bylinowych i mieszanych. Ponadto często sadzi się je w wydzielonym miejscu na trawniku oraz przy obiektach małej architektury ogrodowej. Przy tworzeniu kompozycji roślin należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Jakich?
Lilia azjatycka dwukolorowa – połączenie barw
Lilie azjatyckie dwukolorowe najlepiej uprawiać w większej grupie, wtedy tworzą malownicze widoki. Lepiej sprawdza się uprawa większej liczby roślin tej samej odmiany niż wieloodmianowy misz-masz na zasadzie „trochę tego, trochę tamtego”. Lilie dwukolorowe można wykorzystać do tworzenia „efektów przejścia”. O co chodzi?
Dla przykładu odmiany lilii azjatyckich dwukolorowych o kwiatach biało-fioletowych można posadzić pomiędzy roślinami (w tym innymi liliami) o kwiatach białych oraz fioletowych. Analogicznie lilie różowo-białe dobrze prezentują się „łącząc” rośliny kwitnące na biało i różowo. Dzięki temu nasadzenia roślinne są mniej chaotyczne. Natomiast unika się kompozycji roślin o kwiatach w kolorach, które sąsiadują ze sobą w palecie barw.
Dodatkowo warto wykorzystywać rośliny ozdobne z liści, kwitnące wczesną wiosną i jesienią. Wtedy dana rabata jest ozdobna przez większość roku.
Lilie azjatyckie dwukolorowe – polecane odmiany
Odmiany lilii azjatyckich dwukolorowych są różnorodne pod względem barwy kwiatów, a także wysokości. Można łatwo znaleźć coś dla siebie – pięknego, a zarazem pasującego do naszego ogrodu.
- Do eleganckich kompozycji pasuje lilia azjatycka ‘Netty’s Pride’, której płatki są ciemnofioletowe u podstawy, a białe na końcach.
- Jaśniejsza, bardziej stonowana „wersja” to lilia ‘Easy Spot’, u której występuje marmurkowy wzorek na fioletowo-białych kwiatach.
- Na słoneczne rabaty nadaje się lilia azjatycka ‘Grand Cru’ o kwiatach żółtych z bordową plamką u podstawy płatków.
Możliwości kompozycyjnych jest oczywiście znacznie więcej.