Cebulki Kamasji
Kamasja (camassia) wyróżnia się drobnymi gwiaździstymi kwiatami w kolorach białym, niebieskim lub fioletowym. Cebulki kamasji z naszego sklepu to najlepszy pomysł na uprawę tej rośliny we własnym ogrodzie. Oferujemy różne odmiany kamasji, a każda z nich posiada dokładne instrukcje sadzenia i pielęgnacji.
Cebulki kamasji
Kamasja (Camassia) to efektowna wieloletnia roślina cebulowa zdobywająca coraz większą popularność w uprawie ogrodowej i balkonowej. Jest dość łatwa w uprawie, a za opiekę odwdzięcza się przepięknym kwitnieniem. Pasuje do różnych stylów urządzania.
Kamasja - czym wyróżnia się ta roślina?
W uprawie spotyka się różne gatunki i odmiany kamasji, różniące się m.in. wysokością. Najniższa i najpopularniejsza jest kamasja jadalna osiągająca ok. 40 cm wysokości. Inne, np. kamasja Kusika dorastają nawet do 100 cm. Tworzą kępy złożone z równowąskich liści. Kamasja kwitnie wiosną, zazwyczaj od maja do czerwca. Kwiaty są gwiazdkowate, tworzą groniaste kwiatostany. Mają barwę białą, niebieską bądź fioletową (różne odcienie). Przyciągają pszczoły i motyle. Co ciekawe, cebule kamasji są jadalne. Dawniej stanowiły pokarm dla Indian. Jednakże szkoda pozbywać się w ten sposób pięknych kwiatów.
Jak sadzić cebulki kamasji?
Cebulki kamasji sadzi się jesienią, zwykle od drugiej dekady października. Cebule umieszcza się na głębokości ok. 6-10 cm. Można przyjąć zasadę, że głębokość sadzenia jest równa 2-2,5 krotności wysokości cebuli. Rozstawa sadzenia wynosi ok. 20-25 cm. Po wystąpieniu pierwszych przymrozków kamasję ściółkuje się, to chroni cebulki przed mrozem.
Uprawa i pielęgnacja kamasji w ogrodzie
Camassia wymaga miejsc słonecznych i żyznych, próchnicznych gleb. Przeciętne ogrodowe podłoża warto wzbogacić kompostem, a raz na kilka lat zastosować obornik (2-4 kg/m2). W uprawie balkonowej najczęściej wykorzystuje się uniwersalną ziemię. Bylina cebulowa wymaga podlewania jedynie w czasie długo utrzymujących się okresów bezdeszczowych (systematycznie podlewa się cebulki kamasji posadzone w pojemnikach). Po kwitnieniu zaprzestaje się nawadniania. Na bieżąco należy walczyć z zachwaszczeniem. I w zasadzie na tym kończą się regularne zabiegi pielęgnacyjne.
Top 5 odmian kamasji – które wybrać?
Najbardziej uniwersalne w ogrodowych i balkonowych kompozycjach są kamasje białe, które można łączyć z roślinami o kwiatach żółtych, pomarańczowych, różowych, czerwonych, niebieskich, fioletowych i wielu innych. Zalicza się do nich m.in.:
- Kamasja Sacajawea. Bylina osiąga ok. 80 cm wysokości.
- Podobne rozmiary ma kamasja Semiplena. Jej białe kwiaty są jeszcze bardziej gęste i obfite.
- Kamasja Cusickii wytwarza kwiaty jasne – błękitne z wyraźnie odznaczającymi się żółtymi pylnikami. Jest trochę niższa, dorasta do 60 cm wysokości.
- Można ją zestawić z kamasją ‘Blue Melody’ o kwiatach ciemnoniebieskich i wysokości ok. 35-40 cm.
- Do uprawy warto także wprowadzić kamasję fioletową, np. odmianę ‘Qamash’, która osiąga ok. 40 cm wysokości.