Wysiew nasion kwiatów. Jak prawidłowo wysiać nasiona?

Nasiona kwiatów można wysiewać bezpośrednio do gruntu lub siejąc je do skrzyneczek w inspekcie lub szklarni i produkując tzw. rozsadę, którą później wysadzamy na miejsce stałe. Dowiedz się jak prawidłowo wysiać nasiona kwiatów. Poznaj gatunki kwiatów które można wysiewać bezpośrednio do gruntu i rośliny jednoroczne, które uzyskuje się z rozsady. Oto ABC wysiewu nasion kwiatów.
Wysiewanie nasion wprost do gruntu jest najprostszym sposobem uprawy kwiatów. Tak postępujemy w przypadku większości kwiatów jednorocznych, są jednak wyjątki. Od tego czy można wysiewać nasiona bezpośrednio do gruntu zależy m.in. długość okresu kiełkowania, wrażliwość siewek na niskie temperatury czy długość wegetacji. Rośliny z długim okresem wegetacji wysiane do gruntu zakwitłyby dopiero późnym latem.
Takie kwiaty jak petunie, lobelie czy begonie stale kwitnące uprawiamy z rozsady. Bezpośrednio na rabaty wysiewamy rośliny które potrzebują stosunkowo, krótkiego czasu od siewu do zakwitnięcia ok. 10 tygodni np. groszek pachnący, smagliczka czy nasturcja.
Kiedy wysiewamy nasiona kwiatów?
Wysiew nasion kwiatów jednorocznych wprost do gruntu zwykle następuje od marca i trwa do końca maja.
Najwcześniej wysiewamy, bo już w drugiej połowie marca groszek pachnący, smagliczkę, rezedę, gipsówkę. W kwietniu wysiewamy aksamitkę niską, chabra bławatka, dziwaczka, godecję wielkokwiatową, nagietka lekarskiego, smagliczkę nadmorską czy szarłata zwisłego. Jeżeli jest wystarczająco ciepło, do gruntu można też już wysiać dimorfotekę, eszolcję, powój trójbarwny czy wilec. W maju wysiewamy cynię, czarnuszkę, łubin, portulakę, kosmos. Od połowy maja, po tzw. "zimnych ogrodnikach" wysiewamy do gruntu nasturcję, aksamitki, dynię ozdobną.
Produkcję rozsady kwiatów wykonujemy od końca lutego. Siejemy wtedy rośliny o najdłuższym okresie wegetacji i największych wymaganiach co to temperatury takich jak petunie, lobelie, werbeny i szałwie. W marcu siejemy w ogrzewanych pomieszczeniach gatunki takie jak: cynia, gazania, heliotrop peruwiański, tytoń ozdobny, niecierpek, lwia paszcza, lewkonia i żeniszek meksykański.
Jak prawidłowo wysiać nasiona?
Przed siewem nasion kwiatów musimy przygotować odpowiednio stanowisko.
Jeśli wysiewamy nasiona bezpośrednio do gruntu to podłoże powinno być odchwaszczone, oczyszczone z resztek roślin. Już jesienią warto przekopać grządki z obornikiem, który dodatkowo poprawi strukturę gleby. Można także wiosną zmieszać ziemię z kompostem, a tuż przed wysiewem nasion kwiatów raz jeszcze delikatnie spulchnić podłoże.
Do siewu w skrzyneczkach na rozsadę przeznaczamy podłoże luźne, nie zaskorupiające się. Najlepszym podłożem jest mieszanina torfu i piasku w stosunku 2:1. W sklepach ogrodniczych dostępna jest również specjalna ziemia do wysiewu nasion.
Na tak przygotowane podłoże wysiewamy nasiona. Nasiona kwiatów siejemy rzutowo, rzędowo lub punktowo. Wyznaczamy rowki, do których wysiewamy nasiona rzędowo, przy wysiewie rzutowym rozprowadzamy po wyrównanej powierzchni, a potem lekko przegrabiamy.
Zasada siewu jest prosta – nasiona wysiewa się na głębokość równą trzykrotnej wielkości nasion, a drobne nasiona wysiewamy bezpośrednio na powierzchnię gleby i lekko wklepujemy w podłoże lub przykrywamy minimalną warstwą piasku. Po wysianiu nasion glebę lekko uklepujemy lub wałujemy, aby nasiona zostały dobrze otulone glebą. Nasiona posiane zbyt głęboko wolno kiełkują.
Gęstość siewu zależy od siły wzrostu poszczególnych roślin. Na opakowaniu nasion zawsze znajdziemy przydatne informacje, które pomogą nam odpowiednio wysiać nasiona kwiatów.
Po wysiewie nasiona podlewamy, woda bowiem pozwoli na wykiełkowanie nasion. Pamiętajmy jednak by strumień wody był delikatny i rozproszony.



