Wiosna w ogrodzie - jakie prace ogrodowe przed nami?
Dla każdego ogrodnika wiosna jest najpiękniejszą, a zarazem najbardziej pracowitą porą roku. Rozkwitają już pierwsze kwiaty, ale budzący się do życia ogród potrzebuje wielkich porządków. Jakie najpilniejsze prace czekają nas wiosną?
Zdejmujemy z roślin okrycia ochronne
Robimy to zazwyczaj w marcu, ale musimy mieć pewność, że roślinom nie zagrożą już przymrozki. Na wszelki wypadek lepiej być przygotowanym na ich ponowne okrycie, gdyby chłody wróciły. Wybierzmy na tę pracę pochmurny dzień, bo słońce może przypalić odsłonięte delikatne pędy. Lepiej też usuwać okrycia rankiem niż wieczorem, aby nie narażać roślin na nagły spadek temperatury nocą. Słomę i liście, które pełniły rolę osłon, możemy przenieść na kompost, a korę rozgarnąć na rabatach jako ściółkę.
Robimy cięcia prześwietlające drzew owocowych i krzewów
To obowiązkowa praca, jeśli chcemy, by rośliny miały ładniejszy pokrój, aby lepiej kwitły i owocowały. Cięcie rozluźni korony drzew i krzewów, pozwalając słonecznemu światłu dotrzeć do wnętrza. Usuwamy pędy słabe, zmarznięte, uszkodzone, a także te, które się ze sobą krzyżują czy rosną pod dziwnym kątem. Jeśli nie wiemy, czy gałązka jest zdrowa, należy drasnąć jej skórkę - wnętrze żywej tkanki jest zielone, a martwej brązowe. Przycinamy rośliny przy dodatnich temperaturach, gdy nie ma ryzyka przymrozków, bo chłód niekorzystnie działa na świeże rany na gałązkach. Cienkie pędy tniemy nad pąkiem, a grubsze przy zgrubieniu nasady albo pozostawiając kilkucentymetrowy kawałek. Lepiej usunąć kilka drobnych pędów niż jeden gruby, bo duża rana to większe ryzyko infekcji. Nie przycinamy iglaków, które mają równy pień, takich jak jodła czy świerk. Na ogół mają też ładny pokrój i niepotrzebna im interwencja sekatora.
Wysiewamy nasiona ziół, warzyw i kwiatów
Przełom marca i kwietnia to czas na przygotowanie rabat pod nowe uprawy. Przekopujemy ziemię, nawozimy, planujemy układ grządek. W pierwszych tygodniach wiosny możemy też wysiewać do gruntu nasiona wielu roślin o mniejszych wymaganiach cieplnych, odpornych na niskie temperatury. Największą wśród nich grupę stanowią zioła. Wiosenne chłody dobrze zniosą melisa, czarnuszka, cząber, kminek, kolendra, koper, mięta, nagietek lekarski, pietruszka, rumianek. W warzywniaku siejemy marchew, groch, rzodkiewkę, sałatę, cebulę, bób. Również na grządkach kwiatowych wiele efektownych roślin jednorocznych możemy siać wczesną wiosną, m.in. gipsówkę, groszek pachnący, smagliczkę, mak, czarnuszkę.
Sadzimy cebule i bulwy roślin, które zakwitną latem
Należy do nich wiele pięknie gatunków o okazałych, barwnych kwiatach, będących główną ozdobą rabat w lipcu i w sierpniu. Zanim posadzimy letnie piękności, zadbajmy o przygotowanie im ziemi. Powinna być odchwaszczona, spulchniona, dobrze też, by "uleżała się" przez tydzień czy dwa. Większość obficie kwitnących roślin lubi stanowiska słoneczne i w takim miejscu planujmy dla nich rabaty. Najwcześniej, bo już w marcu, możemy spośród kwiatów cebulowych sadzić mrozoodporne lilie, które będą rosły w tym samym miejscu przez wiele lat. Kwiecień i maj będzie dobrym miesiącem dla sadzenia pozostałych - irysów, piwonii, a także roślin o tropikalnym rodowodzie niezimujących w gruncie - begonii, dalii, mieczyków, frezji, tygrysówek, pacioreczników.
Pielęgnujemy i kosimy trawnik
Murawę najpierw należy starannie wygrabić z resztek zeschłej trawy, liści, gałązek. Usuwamy kretowiska, a wybrzuszone kępy trawy dociskamy. Jeśli pojawiły się ubytki czy przerzedzenia, warto teraz zrobić dosiew, a murawę zasilić nawozem. W kwietniu powinniśmy też trawę po raz pierwszy skosić, co pobudzi ją do gęstszego wzrostu. W maju i czerwcu, kiedy trawa rośnie najbujniej, warto ją kosić co najmniej raz w tygodniu.
Na szczęście w pozostałych częściach ogrodu z końcem wiosny pracy wyraźnie ubędzie. Zdrowe rośliny poza podlewaniem i odchwaszczaniem nie potrzebują większej troski. Latem będziemy mogli zwolnić tempo i cieszyć się ogrodem.