Podręczny warzywniak na Twoim balkonie jest na wyciągnięcie ręki!
Nieograniczony dostęp do świeżych warzyw może towarzyszyć nie tylko mieszkańcom wsi i posiadaczom ogródków - do uprawy wystarczy kawałek wolnej przestrzeni do zagospodarowania, kilka donic i zakup nasion oraz odpowiedniej gleby.
Zachowanie organizmu w dobrej kondycji i dobre samopoczucie jest możliwe dzięki spełnieniu kilku warunków. Zdrowy styl życia opiera się między innymi na zbilansowanej diecie bogatej w warzywa i owoce oraz regularnej aktywności fizycznej. Codzienny jadłospis powinien obfitować w warzywa i owoce, najlepiej te wyhodowane samodzielnie! Dzięki temu można mieć pewność, że były uprawiane bez dodawania środków chemicznych czy wspomagaczy wzrostu. Nie trzeba dysponować połaciami ziemi, aby zająć się uprawą podstawowych warzyw. Wystarczy nawet nie tylko ogród, co choćby balkon lub taras, garść wiedzy o hodowli oraz odrobina motywacji.
Inwestycja we własne zdrowie nie ma ceny!
Troska o swoje zdrowie i dążenie do zbilansowanej diety powinno przyświecać wszystkim osobom, którym zależy na polepszeniu jakości swojego życia. Warto także zdementować mit, jakoby właściwa dieta była dostępna dla nielicznych z uwagi na wysokie koszty. Nic bardziej mylnego. Podstawą jest tu odpowiednie planowanie, które pozwoli przemyśleć jadłospis oraz uniknąć niechcianego marnotrawienia nadwyżek jedzenia.
Co więcej - jednym z patentów pozwalających na oszczędności i zdrową dietę jest uprawa warzyw we własnym zakresie.
Jakie warzywa warto uprawiać na balkonie?
Podczas poszukiwań warto przede wszystkim mieć na uwadze takie warzywa, które nie wymagają dużej ilości miejsca - dzięki temu będą miały swobodne warunki do wzrostu.
Repertuar możliwości jest dość spory, można z powodzeniem uprawiać swoje pomidory koktajlowe np. gartenperle, a także szczypior w odmianie Bohemia, sałatę lub rzodkiewkę. Inne propozycje na balkon to np. marchew czy koper.
Posiadacze większych balkonów czy tarasów mogą z kolei sięgnąć po donice o większej pojemności i zająć się uprawą ogórków, cukinii oraz klasycznych pomidorów. Dzięki temu skomponowanie sałatki z takiego podręcznego ogrodu będzie o wiele szybsze i prostsze.
Warzywa na balkon i taras - co warto wiedzieć o uprawie i pielęgnacji?
Sięgając po glebę do doniczek sugeruje się zwrócenie uwagi na to, aby była lekka i pełna składników odżywczych. Centra ogrodnicze oferują gotowe podłoża przeznaczone właśnie do uprawy warzyw. Zaleca się także systematyczne podlewanie - warto przy tym zachować umiar, ponieważ nadmiar wody (jak i przeciwnie - zbytnie przesuszenie) może doprowadzić do pojawienia się chorób i niepowodzenia w uprawie. Jeżeli doniczki znajdują się w miejscu, które nie jest zadaszone - warto wówczas wyposażyć się w specjalne donice z otworami, które będą odprowadzać nadmiar wody w przypadku obfitych opadów.
Kiedy podjąć się sadzenia warzyw?
Warzywa przeznaczone na taras lub balkon najlepiej sadzić do wilgotnej gleby w pochmurnym okresie. W przypadku gorących dni należy zająć się tym wieczorami. Podlewanie najlepiej przeprowadzić się w godzinach porannych, aby ograniczyć ryzyko pojawienia się chorób grzybowych. W momencie, gdy warzywa się przyjmą - zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do usuwania chwastów i nawadniania. Jeżeli na samym początku nie zastosowano nawozu - wówczas warto sięgać co ok. 2 tygodnie po takie preparaty jak np. biohumus.
Samodzielna uprawa kilku gatunków warzyw jest możliwa bez względu na posiadaną przestrzeń tarasu czy balkonu. Sięgając po doniczki montowane na barierce nia ma obaw o zmniejszenie miejsca do wypoczynku. Wysiłek włożony w uprawę zaowocuje w postaci smacznych i zdrowych warzyw. Satysfakcja gwarantowana!
Balkonowe warzywa pełnią także funkcję ozdobną. Połączenie takiej praktyczności z ekologiczną uprawą przynosi szereg korzyści. Sam proces pielęgnacji nie odbiega zbytnio od wymagań, które generuje hodowla kwiatów, za to wartością dodaną są świeże warzywa ze sprawdzonego źródła!