Warstwowe sadzenie cebul - jak to zrobić?

Warto skorzystać z kilku prostych porad, by bez przeszkód cieszyć oczy widokiem kolorowych, wczesnych kwiatów. Umożliwi to warstwowe sadzenie wiosennych cebul. Na czym polega ta technika? Jak prawidłowo wykonać sadzenie metodą warstwową?
Na czym polega piętrowe sadzenie cebulek i jaki ma cel?
Sadzenie cebulek wiosennych, które wykonuje się warstwami – jedna na drugiej, to właśnie technika, którą nazywa się piętrowym sadzeniem cebul. Pierwsze wzejdą kwiaty, które kwitną najwcześniej. Następnie będą pojawiać się kwiaty roślin, których czas kwitnienia przypada później. Taki sposób sadzenie spowoduje to, że nie ma przerw w kwitnięciu, a donice cały czas wyglądają pięknie i stanowią ozdobę. Sadzenie w tej technice da możliwość podziwiania piękna kwiatów przez naprawdę długi czas. Może to być nawet okres od lutego do czerwca, wszystko zależy od tego, jakie gatunki cebul zostaną posadzone. Właściwy dobór roślin do sadzenia piętrowego, może zapewnić niepowtarzalne wrażenia wizualne.
Kompozycje wielogatunkowe z roślin cebulowych
Wykonanie kompozycji, które składają się z wielu gatunków roślin cebulowych, wymaga poznania zasad, którymi należy się kierować przy ich tworzeniu. Każdemu ogrodnikowi zależy na tym, by móc cieszyć się posadzonymi roślinami przez jak najdłuższy czas. Przy tej technice sadzenia, konieczne jest umieszczanie roślin we właściwej kolejności, tylko takie postępowanie zapewni właściwy efekt. Czas kwitnienia roślin jest określony – kalendarz w tym zakresie jest przewidywalny i to on decyduje o kolejności sadzenia roślin. Najgłębiej w donicy umieszcza się cebule, które zakwitną najpóźniej (idealnie sprawdzają się tu np. tulipany), kończy się na warstwie cebul, które kwitną najwcześniej (np. przebiśniegi).
Metoda warstwowa - techniczne wskazówki
Przed przystąpieniem do wykonania kompozycji z cebulek zasadzonych piętrowo konieczne jest zaopatrzenie się we wszystkie niezbędne akcesoria. Warto kupić dużą i wysoką donicę, która swobodnie pomieści kilka warstw cebulek (minimum 3). Warto także wyłożyć dno donicy keramzytem. Idealnie, kiedy w donicy umieścimy podłoże, które przeznaczone jest do roślin doniczkowych. Cebulki, które będą tworzyły kompozycję, a także etykiety. Kiedy wykonuje się kilka kompozycji, które składają się z różnorodnych roślin, warto opisać nazwy umieszczonych w donicach cebul. Czas od wsadzenia do momentu, aż rośliny wzejdą, jest na tyle długi, że można o tym po prostu zapomnieć. Technikę tę można zastosować także podczas sadzenia cebulek kwiatowych bezpośrednio w ogrodzie.
Kilka pomysłów na piętrowe kompozycje
Decydując się na tę technikę sadzenia cebul roślinnych, warto wcześniej poczynić plany i z rozwagą wybrać sadzone piętrowo gatunki. Pomysłów na wykonanie kompozycji może być bardzo wiele, a wraz z rozwojem miłości do ogrodnictwa, do głowy przychodzi ich coraz więcej. Na początku tej przygody warto skorzystać z kilku sprawdzonych pomysłów, których zastosowanie zawsze kończy się sukcesem. Jako pierwsze, najgłębiej sadzimy cebule tulipana, jako warstwę środkową możemy umieścić hiacynty, tę kompozycję można zakończyć warstwą cebul krokusów. Kolejnym, sprawdzonym pomysłem na sadzenie piętrowe jest umieszczenie najgłębiej w donicy tulipanów, później narcyzów, a na końcu przebiśniegów.
Sadzenie warstwowe – o czym najeży pamiętać?
Koniecznie trzeba pamiętać o tym, żeby pomiędzy każdą warstwę cebul wsypać ziemię. Nie musi być to gruba warstwa, jednak konieczne jest, by je w ten sposób oddzielić od siebie. Nie można także zapomnieć o przysypaniu najbardziej zewnętrznej warstwy ziemią. Po wsadzeniu cebul warto je jak najszybciej podlać, umożliwi to ich ukorzenienie się. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że kwiaty cebulowe muszą zostać wsadzone przed pierwszym mrozem.
Sadząc piętrowo, można wybierać spośród wielu gatunków kwiatów. W donicach można umieścić rośliny jednoroczne lub wielosezonowe. Te pierwsze z biegiem czasu będą coraz słabsze, aż w końcu przestaną kwitnąć, za to rośliny wieloroczne kwitną coraz bujniej z biegiem czasu.



