Te kwiaty cebulowe warto posadzić w kwietniu, by cieszyć się nimi już latem
Wiosna to czas porządków w ogrodzie. Koniec przymrozków oraz pierwsze ciepłe fronty sprzyjają sadzeniu wielu odmian roślin, które nie mogą zimować w ogródku. Mowa tu zwłaszcza o kwiatach cebulowych, których czas kwitnienia przypada na lato i jesień. O jakich gatunkach mowa?
Dlaczego sadzić kwiaty cebulowe właśnie w kwietniu?
Kwiecień to świetna pora na sadzenie kwiatów cebulowych, które są wrażliwe na przymrozki. Kiedy na zewnątrz robi się cieplej – warto pomyśleć o zasadzeniu kwiatów, których okres zakwitania przypada na lato. Ze względu na wrażliwość na temperatury cebulki tych roślin wykopuje się jesienią z ogrodów. Jednak kiedy na zewnątrz pogoda powoli zaczyna dopisywać – z powodzeniem można umieścić je z powrotem w gruncie. Zanim to jednak nastąpi, można je również sadzić w donicach. Warto jednak pamiętać o tym, by nie wystawiać ich na zewnątrz – zwłaszcza jeżeli możliwe są niespodziewane spadki temperatury.
Przegląd letnich gatunków
Kwiaty sadzone w kwietniu będą ozdobą ogrodu aż do jesieni. Przez całe lato będą one urzekać swoimi bajecznymi oraz wielobarwnymi kwiatostanami. Wiele z nich pochodzi z egzotycznych regionów, dlatego też są one ciepłolubne. Dzięki temu wprowadzą do ogrodu wiele życia. Do najpopularniejszych odmian o urzekających i rozłożystych kwiatach należą m.in. dalie, frezje, irysy i lilie. Większość z nich została sprowadzona do Europy z Ameryki Środkowej oraz Afryki, gdzie panuje cieplejszy klimat. Dlatego też podczas sadzenia, należy umieszczać je na słonecznych stanowiskach. Dla lepszego efektu warto również przed zasadzeniem podsypać ziemię nawozem.
Lilie
Kwiaty te należy umieszczać na grządkach bogatych w próchnicę, które łatwo przepuszczają wodę. Jeżeli w ogrodzie jest ona zbyt ciężka – dobrze będzie je posadzić na podwyższonych zagonach. Dzięki temu cebulki nie będą narażone na nadmiar wody. Trzeba również pamiętać o tym, że lilie sadzi się od razu po ich zakupie – ich cebulki muszą być świeże. Umieszczając je w ziemi, należy pamiętać o tym, by zachować pomiędzy nimi odstęp minimum 10 cm. Nie należy również zapomnieć o ich regularnym nawożeniu oraz podlewaniu. Do najpopularniejszych ich odmian należą lilie:
- Drzewiaste – Pretty Women oraz Triumphator;
- Pełne – Roselily Anouska;
- Azjatyckie – Mapira.
Kalie
Kalie są ciepłolubne, dlatego też wymagają sadzenia na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Najlepiej jest umieszczać je w pobliżu zbiorników wodnych lub terenów podmokłych. Warto w tym celu wybrać miejsca osłonięte przed wiatrem. Dzięki temu ich kwiatostany będą znacznie bujniejsze. Kwiaty te kwitną dopiero późnym latem, jednak proces ten można przyspieszyć, sadząc je wcześniej w donicach. Z początkiem jesieni należy je wykopać, a przed kolejnym zasadzeniem – poddać dwumiesięcznemu okresowi spoczynku w pomieszczeniach o temperaturze, która nie spada poniżej 10 stopni. Wśród popularnych odmian kalii znajdują się:
- Zantedeschia – Kalla Red Alert;
- Zantedeschia – Kalla Różowa;
- Zantedeschia – Kalla Purple Sensation.
Krokosmia
Roślina o tej nazwie preferuje miejsca ciepłe i osłonięte przed działaniem wiatru. Nie powinno się ich sadzać w miejscach nasłonecznionych – kwiaty te nie tolerują zbyt dużej ilości słońca. Przed zasadzeniem cebulki kroksomii należy porządnie wymoczyć w wodzie. Zimą można je jednak pozostawić w ogrodzie – trzeba jednak pamiętać o tym, by osłonić je warstwą wyściółki. Nie należy również pozbawiać ich liści. Będą one bowiem stanowiły dodatkową warstwę zabezpieczającą przed mrozem. Do najpopularniejszych odmian należą:
- Cynobrówka Lucifer;
- Cynobrówka Red King;
- Cynobrówka George Davidson.
Irysy
Irysy, zwane także kosaćcami, wymagają dużo słońca i dobrze przepuszczalnej, żyznej ziemi. Nie przepadają za towarzystwem korzeni drzew czy krzewów, które zabierają im wodę oraz minerały. Po okresie przekwitania wymagają one również usuwania przekwitłych kwiatów, liści oraz łodyg. Nie nalezy dopuścić do zawiązywania się nasion. Należy również pamiętać o tym, by zdrowe liście usuwać wczesną zimą, ewentualnie wiosną. Sadząc je, cebulki umieszcza się tuż pod powierzchnią ziemi – w odstępach minimum 40 cm. Na uwagę zasługują zwłaszcza irysy Germanica – Bródkowy Różowy, Bródkowy Black Night oraz Bródkowy Loop The Loop.
Liatra
To roślina łatwa w uprawie, które wymagają sadzenia w miejscach słonecznych, które mogą być również suche. Dobrze przyjmują się na stanowiskach piaszczystych oraz żwirowych. Kwiaty te nie tolerują natomiast nadmiernej wilgoci – ich bulwy mogą bowiem zacząć się psuć. Nie wymagają nawożenia oraz zbyt częstego podlewania. Dobrze radzą sobie również podczas suszy. Za jedne z najbardziej popularnych kwiatów z tej rodziny uchodzą: Liatris Spicata fioletowa oraz biała.
Podsumowanie
Sadząc rośliny cebulowe, warto wykorzystać narzędzia, które wykonają w ziemi szerokie i głębokie otwory. W tym celu można posłużyć się specjalnie przygotowanymi do tego dołownikami lub sadzarkami. Cebulki tych kwiatów można także sadzić w koszyczkach. Dzięki temu na jesień będzie je łatwiej wykopać.